Otobüs Şoförleri için sınavlar düzenleniyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Mesleki Sınav Merkezi (SESOB MSM)  tarafından, Otobüs Şoförlerine hem teorik ve hem de uygulamalı olarak yapılan sınavlar devam etmektedir.

Sakarya 26.02.2019, 10:24 26.02.2019, 10:29
Otobüs Şoförleri için sınavlar düzenleniyor

“Önceliğimiz güvenlik ve memnuniyet”
Büyükşehir Belediyesi ve SESOB işbirliği ile gerçekleştirilen Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları devam ediyor. Pistil, “Son dönemde ulaşım filomuza dâhil ettiğimiz yeni otobüslerimizin yanı sıra, şoförlerimizin başta iş sağlığı ve güvenliği, ilk yardım, yangınla mücadele, etkili iletişim, öfke kontrolü ve stres yönetimi olmak üzere birçok konuda eğitimlerini sürekli hale getirmiş bulunmaktayız. Vatandaşlarımızın güvenlik ve memnuniyetini önemsiyoruz” dedi.

Sınav, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanarak ‘Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü” isimli yeterlilikler ve Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliğinde toplu taşıma sürücüleriyle ilgili belirlenen hususlar doğrultusunda şoförlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerini kalite güvencesi dâhilinde ölçülmesini temin etmek için hazırlanarak hayata geçirilmiştir.

Eğitimler devam ediyor
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, “Önceliğimizin, halkımıza vermiş olduğumuz hizmet kalitesinin artırarak sürdürmenin bilinciyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Son dönemde ulaşım filomuza dâhil ettiğimiz yeni otobüslerimizin yanı sıra, en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğu bilinciyle, şoförlerimizin başta iş sağlığı ve güvenliği, ilk yardım, yangınla mücadele, etkili iletişim, öfke kontrolü ve stres yönetimi olmak üzere birçok konuda eğitimlerini sürekli hale getirmiş bulunmaktayız. Vatandaşlarımızın güvenlik ve memnuniyetini önemsiyoruz” sözlerine yer verdi.

64 Belge
Açıklamalarına devam eden Pistil, “Ulusal standart ve yeterlilikler doğrultusunda 360 derece kamera kayıtları dâhilinde yapılan sınavlarda bu güne kadar sınava katılan 80 şoförümüzden 64’ü belge almaya hak kazanmıştır. Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği gereği şehir içinde toplu taşıma aracı kullanan tüm şoförlerin ilgili mesleki yeterlilik belgesine sahip olması zorunluluğu getirildi. Bu bağlamda Büyükşehir Belediye otobüslerinde görev yapmakta olan tüm şoförlerimizin ‘Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sahibi olmaları sağlanacaktır” dedi.

Yorumlar (3)
Merve Bayrak 3 yıl önce
Çok isabetli bir karar olmuş Özellikle yolcularla nasil konusmalari gerktigi konusunda egitim vermelisiniz. hendek belediye otobüslerini senede iki defa kullanmak zorunda kaliyorum her defasinda son derece ters ve kabalar her defasinda münakaşa yasiyoruz. "Halkın güvenlik ve memnuniyetini önemsiyoruz" sözde güzelde, uygulamada hic göremedik.
Elif Filizli 3 yıl önce
İlk önce yolcuyla nasıl konuşulması gerektigini konusunda ders verin.halkın güvenliği yok otobüslerde kamera var ama boşuna şoförlerin arabayı nasıl kullandığı ve frene nasıl bastıkları hiç görünmüyor
Samet Ayse Canikli 3 yıl önce
Yerinde bı uygulama olur
26
açık