Mayıs Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında toplandı. İ

Sakarya 14.05.2018, 16:02
Mayıs Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Topluma hakaret edeni toplum unutmaz

Büyükşehir Belediyesi Mayıs Meclis Toplantısı’nda CHP’li Milletvekili aday adayı Bülent Turan’ın Sakarya’ya yönelik sözleri kınandı. Başkan Toçoğlu, “Milletimizin önüne çıkacaksınız ama milletimize hakaret edeceksiniz. Hipokrat yemini etmiş birisinin insanlar arasında böyle bir ayrım yapmaması gerekir. İnsanları kategorize etmek yakışacak bir durum değil” derken; MHP Grup Sözcüsü Erkal Etçioğlu, “Bu sözler siyasi ahlaka uymaz. Bu açıklamalar Bolu, Düzce ve Sakaryalı tüm seçmene hakarettir. Bu ifadeleri kendime, şehrime ve insanlara hakaret olarak kabul ediyorum” dedi.

İlave 7 madde ile 87 gündemin meclis üyelerinin onayına sunulduğu toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği çöpten enerji üretilmesine olanak sağlayacak olan Sakarya Entegre Katı Atık Tesisi Projesi’nin tanıtım videosu izlendi. 

Şehrin yeni yatırımlarına meclis onayı

Toplantıda; Pamukova İtfaiye Grup amirliği Hizmet Binası’nın yapımı için arsa devri ve SASKİ’nin Taraklı’da inşa edeceği Atıksu Arıtma Tesisi başta olmak üzere 8 milyonluk yeni yatırım için oy birliği ile onay alındı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Karapürçek’e kazandırılacak Sosyal Gelişim Merkezi için de meclis üyelerinin onayı alınarak süreç resmen başlatıldı. Başkan Toçoğlu, meclis üyelerinin Ramazan Ayı’nın hayırlara vesile olması dilerken; meclisin onayından geçen kararları dikkatli bir şekilde incelemeleri gerektiği konusunda hatırlatmada bulundu. 

Açıklamalar insanlara hakarettir

Gündem dışı söz alan MHP Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu, “CHP milletvekili aday adayı olan Bülent Turan’ın Sakarya, Bolu ve Düzce insanlarına yönelik yobaz, tutucu ve bağnaz söylemlerinde bulunması siyasi ahlaka uymaz. Bu açıklama Bolu, Düzce ve Sakaryalı tüm seçmene hakarettir. Bu ifadeyi kınıyorum. Bu ifadeleri kendime, şehrime ve insanlara hakaret olarak kabul ediyorum” dedi Etçioğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin dev çevre yatırımı SEKAY için teşekkürlerini iletti.

Üzüntü duyduk 

CHP milletvekili aday adayı Bülent Turan’ın açıklamaları hakkında konuşan Başkan Toçoğlu, “Siyaset yapan bir kısım insanlar bu dünyada yaşamıyorlar. Milletimizin önüne çıkacaksınız ama milletimize hakaret edeceksiniz. Hipokrat yemini etmiş birisinin insanlar arasında böyle bir ayrım yapmaması gerekir. İnsanları kategorize etmek yakışan bir durum değil. Sanıyorum ki mensup olduğu çevrelerde gerekli cevabı verecektir. Camia adına bu açıklamalardan üzüntü duyduk” dedi.

SEKAY şehrin kazancıdır

Başkan Toçoğlu, “SEKAY projesinin Büyükşehir Meclisi’nden geçme sürecince AK Parti grubu kadar olarak MHP grubunun da ciddi katkıları oldu. SEKAY ile elektrik üreteceğiz. Organik gübre elde edeceğiz. Projemizle şehrimizde değerlendirilmeyen atık kalmayacak. SEKAY’dan elde edilecek olan kazanç şehrimizin kazancıdır. MHP’ye şehrimize değer katacak bu projeye destek oldukları için şükranlarımı sunuyorum. İnşallah meclisimizdeki bu uyumu sürdüreceğiz” derken; Büyükşehir Belediyesi tarafından Hendek’e kazandırılan Yeni Yaşam Merkezi için teşekkür eden MHP’li Meclis Üyesi Hüdaverdi Bahadır’a yönelik konuşan Başkan Toçoğlu, “Hendek Yeni Yaşam Merkezimiz Hendek’e yakışır bir tesis oldu. İnşallah Ramazan’da açılışını yapacağız. Hayırlı olsun” dedi. 

Mayıs meclisi

1 ve 44. maddeler komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi. 45 ve 68. maddeler arası İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. 69, 70, 71, 72, 73, 74 ve 75. maddeler oy birliğiyle kabul edilirken; 73. madde Hukuk Komisyonu’na devredildi. SASKİ’nin şehirdeki yeni yatırımlarını içeren 76, 77 ve 78. maddeler oy birliğiyle kabul edildi. 79 ve 80. maddeler oy birliğiyle kabul edilirken; 81 ve 86. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 87. madde Plan ve Bütçe Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. Meclis Toplantısı’na 2. oturumu 18 Mayıs Cuma günü saat 14. 30’da yapılmak üzere ara verildi.
 

Yorumlar (0)
29
açık