banner194

Koruyucu Sağlık Hizmetleri Projesi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, “2012 yılı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Projesi” kapsamında Sakarya’da bulunan öğretilebilir zihinsel engelliler okullarında, ağız ve diş sağlığı seminerleri ve diş taramaları gerçekleştiriyor.

Koruyucu Sağlık Hizmetleri Projesi

  

İlk tarama ve seminer yapıldı

Toplam 3 okulda gerçekleştirilecek olan Öğretilebilir Zihinsel Engelliler Okulları’nda öğrencilere yönelik yapılacak taramaların ilki Kanada Eğitim Uygulama Okulu’nda gerçekleştirildi. Tarama sonrasında öğrencilere diş macunu ve diş fırçası hediye edildi. Daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi Diş hekimi Sinan Merey tarafından taramaya katılan öğrencilerin ailelerine “Ağız ve diş sağlığı” konusunda seminer verildi.

Koruyucu diş hekimliği projesi

Proje ile ilgili açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Ülkemizde 8,5 milyona yakın engelli birey bulunuyor. Engelli çocuklarımızın karşılaştıkları beslenme ve psikolojik sorunlar ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sorunların yanı sıra diş hekimine gitmede zorlanan bu çocuklarımız ağız ve diş sağlıklarını yeterince koruyamıyorlar. Koruyucu diş hekimliği projesi ile diş doktorlarını engelli çocuklarımızın ayağına götürüyor, muayene ediyor ve diş sağlığı konusunda bilgilendiriyoruz. Bu projeyle engelli çocuklarımızın diş tedavisi konusunda yaşadıkları maddi ve manevi tüm sıkıntılarını en aza indirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER