Hareket Mucizeler Yaratır

Büyükşehir Belediyesi ‘Herkes İçin Sağlık’ projesi kapsamında Romatizmal Hastalıklarda Egzersiz ve Beslenme konulu konferans veren Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu, “Unutmamalıyız ki, hareket mucizeler yaratır. Doğru ve dengeli beslenme ile düzenli egzersiz yapma ilkelerini önceleyen bir hayat tarzı belirlemeliyiz” dedi.

Sakarya 04.12.2013, 10:12 04.12.2013, 11:14
Hareket Mucizeler Yaratır

 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Herkes İçin Sağlık’ projesi kapsamında Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Romatizmal Hastalıklarda Egzersiz ve Beslenme konulu konferans düzenlendi. AKM’de gerçekleştirilen programa, Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Aydın Sarı’nın yanı sıra, SEAH ve Büyükşehir Belediyesi Polikliniği’nde görevli hekimler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ailede romatizma var mı? Romatizmal hastalıkları tetikleyen sebeplerden bahsederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu, “Özellikle genç nesil için büyük tehlike haline gelen obazite sorununun yanı sıra, polikliniklerde tedavi ettiğimiz hastalarımızın yarısından fazlasında rastladığımız stres romatizmal rahatsızlıkları tetikleyen en önemli unsurlardır. Bununla birlikte güneş ve D vitamini eksikliği, uzun süre soğuk ve nemli ortamda bulunma gibi sebepler de romatizmal hastalıkların önemli tetikleyicileridir. ‘Ailede romatizma var mı?’, sorusuna verilen cevapta büyük öneme sahip. Romatizma ile mücadelede günlük en az 2 litre su tüketimi, sigara kullanmama, fazla kilolu olmama, periyodik diş kontrolü yaptırma ve stresten uzak durma gibi sebepler de üzerinde önemle durulması ve uygulanması gereken hususlardır” diye konuştu.

Dengeli beslenme, kendimize güveni tetikler Konuşmasının devamında romatizmal hastalıklara yakalanmamak için yapılması gerekenlerin başında hareket etme alışkanlığının geldiğini belirten Tekeoğlu, “Unutmamalıyız ki, hareket mucizeler yaratır. Doğru ve dengeli beslenme ile egzersiz yapma ilkelerini önceleyen bir hayat tarzı belirlemeliyiz. Bu sayede vücudumuzda eklem esnekliğini elde etmiş, eklem çevrelerindeki kaslarımızı ve kalplerimizi güçlendirmiş, daha fazla enerji tüketen, depresyon seviyesi azalmış ve kendine güvenen bireyler haline geliriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu