Gözlerinize inanamayacaksınız… Yüzlerce dönüm kenevir ekildi…

Bir süre önce ekilen kenevirlerin yeşerdiği ve sürekli bakımlarının yapıldığı öğrenilirken, Alancuma halkının bölgelerinde 100 dekar alan üzerinde gerçekleştirilen kenevir ekiminin haberini duyunca bir anda inanamadılar...

Sakarya 11.06.2020, 00:33 13.06.2020, 21:41
Gözlerinize inanamayacaksınız… Yüzlerce dönüm kenevir ekildi…

Sakarya Alancuma’da 100 dekar alan üzerinde gerçekleştirilen kenevir ekimine katılan Başkan Ekrem Yüce,  “Kenevir ürünü ekimi ve hasadı kolay olmakla birlikte tarımdan sağlığa, inşaattan gıdaya, petrolden sanayiye, plastik ürünlerden tekstil ürünlerine kadar daha birçok sektörde kullanılabilen çok avantajlı milli bir hazinedir. İnşallah ekimini gerçekleştirdiğimiz endüstriyel kenevir ile hem ülkemiz hem de şehrimiz ekonomisine büyük katkı sunacağız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi ( UTÇEM ) projesinin inşa edileceği alanda gerçekleştirilen kenevir ekimine katıldı. Alancuma’da 500 dönümlük arazide hayata geçecek projenin 100 dekarlık kısmında kenevir üretileceğini ifade eden Başkan Yüce, endüstriyel kenevir üretimi ile ülke ekonomisine katkı sunacaklarını söyledi. Başkan Ekrem Yüce, ekim işlemleri sırasında traktörün direksiyonuna geçti ve ekim işlemlerine katkıda bulundu.

Kenevir ekimi yok olma noktasına geldi

Başkan Ekrem Yüce, “Dünyada tarım, endüstri 4.0 ile birlikte modernize olurken, bu konuda ülkemiz toprakları biçilmiş kaftandır. 50 bin çeşit ürün yapılan, ekimi ve hasadı son derece kolay olmakla birlikte kısa sürede 5 metreye kadar yükselen kenevir mucize bir bitkidir. Sanayi keneviri yetiştiriciliği Anadolu’da geleneksel olarak yapılan bir tarım ürünüydü. Faydalanılan alanlar ise lifinden urgan ve ip yapılırdı. Sanayi keneviri halk arasında uyuşturucu olarak bilinen, yüksek narkotik madde ihtiva eden dişi kenevir yüzünden ve 20. yüzyılda petrol ürünü polyester kullanımının yaygınlaşması ve bu ürünün kenevir ipinden daha ucuz olması ve küresel oyuncuların petrol ürünlerini pazarlamaya teşvik etmeleri nedeniyle kenevir ekimi gittikçe azaldı hatta yok olma noktasına geldi” diye konuştu. 

Gözlerinize inanamayacaksınız… Yüzlerce dönüm kenevir ekildi…

Milli hazine
Başkan Yüce, “Tarım ve Orman Bakanlığından aldığımız izin neticesinde ekimine başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın Samsun’da gündeme getirdiği sayısız faydaya sahip olan keneviri inşallah Sakarya’mızda üreteceğiz. Kenevir ekimi ülkemizin önünü açacak bir proje olduğunu görerek bizde endüstriyel kenevir ekimini gerçekleştirdik. Ekimlerimizin bir kısmını yapmıştık. Şimdi de ekim çalışmalarına bizzat katıldım. 100 dekar alanda kenevir üreteceğiz. Kenevir ürünü ekimi ve hasadı kolay olmakla birlikte tarımdan sağlığa, inşaattan gıdaya, petrolden sanayiye, plastik ürünlerden tekstil ürünlerine kadar daha birçok sektörde kullanılabilen çok avantajlı milli bir hazinedir. İnşallah ekimini gerçekleştirdiğimiz endüstriyel kenevir ile hem ülkemiz hem de şehrimiz ekonomisine büyük katkı sunacağız” diye konuştu.

Gözlerinize inanamayacaksınız… Yüzlerce dönüm kenevir ekildi…

Bu haberden sonra, jandarma kenevir tarlaları haberlerini bireysel üretimlerin yerini kurumsal üretimlerin alacağı ve ham malzemesinin kullanım alanın değişeceği düşünülsede, Hendek bölgesinde sürdürülen kaçak ekim ile mücadele jandarma ekiplerini bir hayli yoruyor… 
 

Yorumlar (1)
Ömer Avlan Tılısba 1 yıl önce
Sokaklarda gezen müptezellerin cebindende bi bukadar çıkar inanıyorum
13
hafif yağmur
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı