banner194

Fındık Tarımındaki Mevsimlik İşçiler için toplandılar

Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünce her yıl periyodik olarak yapılan Fındık Tarımında Mevsimlik İşçilerle ilgili Eylem Planları çalışma plan toplantısı yapıldı. Programı Hendek ilçesini temsilen Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü katıldı. Sakarya’da Fındıkta Mevsimlik Tarım İşçiliği Çalışmaları Başladı.

Fındık Tarımındaki Mevsimlik İşçiler için toplandılar

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu,Vali Yardımcısı Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ başkanlığında büroda görevli kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla toplandı. Toplantıya, Büroyu oluşturan kuruluşların temsilcileri olan İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri katıldı. 

İlimizde 8 İlçede Fındık Tarımında Mevsimlik İşçilikle İlgili proje uygulanacak.

Sakarya’da Fındık Tarımında Mevsimlik İşçiliğin söz konusu olduğu 8 ilçe olan Serdivan, Söğütlü, Hendek, Akyazı, Karasu, Karapürçek, Ferizli ve Kocaali kaymakamlıklarının hazırlamış olduğu METİP eylem planları değerlendirildi. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA, toplantıda yapmış olduğu değerlendirmede; ilimizde mevsimlik tarım işçililiğin yoğun olduğunu, diğer illerden göç aldığını dolayısıyla, tarım işçilerinin çalışma ve barınma koşullarının daha iyi hale getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. KAYA, bu konuda İl Müdürlüğü bünyesinde Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu oluşturulduğunu, Büronun, mevsimlik tarım işçilerinin, kayıt altına alınmasın yanında, eğitim, sağlık, barınma, güvenlik ve soysal hizmetlerinin de iyileştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağladığını bildirdi. 

İyi Uygulama Örnekleri diğer ilçelere de yaygınlaştırılıyor.

Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ, 2018 yılının iyi örnek uygulamaları çerçevesinde Hendek İlçesinde İLO tarafından desteklenen “Mevsimlik tarım işçileri ile Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişim Projesi” hakkında uygulanan projenin diğer 8 ilçede de uygulanması faydalı olacağını belirtti. Ayrıca, Vali Yardımcısı ÇİÇEKLİ, uygulanacak projenin çocukların tarladan uzaklaştırılmasının, çocuk emeğinin istismarı ve eğitime yönlendirilmeleri bakımından önemli olduğunu ifade etti. Bu doğrultuda, proje hakkında Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇUHADIR tarafından kurul üyelerine sunum yapıldı. Ayrıca, projenin eylem planına dâhil diğer ilçelerle paylaşılması ve 2019 yılında uygulanması kararlaştırıldı.

Eylem Planı ile Fındık Tarımındaki Mevsimlik İşçilerin Korunması Hedefleniyor

Mevsimlik tarımda çalışma şartları ve çocuk işçiliği ile mücadele gibi konuları içeren Mevsimlik Tarım İşçileri Planı içerisinde, konaklama alanlarının tespiti, eğitim faaliyetleri, aşılama ve sağlık hizmetleri ile çocukların eğitim faaliyetleri gibi kurumların yapması gereken hizmetler yer almaktadır. Mevsimlik tarım işçilerine yönelik uygulamaya konulan eylem planıyla, bulundukları illerden geçici bir süreyle göç eden mevsimlik tarım işçilerinin şartlarının iyileştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi hedeflenmektedir. " denilmektedir.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
TC Kemal Islam
TC Kemal Islam - 13 ay Önce

Aksi takdirde makine daha uygun buda işsizliği artiracak

TC Kemal Islam
TC Kemal Islam - 13 ay Önce

Fındık en az 20 tl olursa işçiler her alanda hakli olur

Serkan Kalkan
Serkan Kalkan - 13 ay Önce

Önce fındık 20 olsun sonra zaten işçilerde kazanır

Yaşar Okan Hülya
Yaşar Okan Hülya @Serkan Kalkan - 13 ay Önce

Serkan Kalkan usta muhakkak ancak şu emanet olayı varya önüme gelene diyorum vermeyin emanete ama yok kimseye anlatamıyorum adama diyorum abi emanete bırakma sen beklet kaç gün olursa olsun sen beklet yok yok nato mermer nato kafa

Serkan Kalkan
Serkan Kalkan @Serkan Kalkan - 13 ay Önce

Yaşar Okan Hülya dostum fındık tek elden çıkmadan bişey olmaz

Yaşar Okan Hülya
Yaşar Okan Hülya - 13 ay Önce

Tabi tüccarı koru fabrikayı koru zengini koru işçiyi koru ama üreticiye birşey yok değilmi ayıptır ayıp utanmadan sıkılmadan nasıl böyle bir şeyi tartışıyorsunuz ulan findikciya ne verdiniz de neyin hesabını yapıyorsunuz size çok söylenecek söz var aslında ama neyse lanet olsun

Yaşar Okan Hülya
Yaşar Okan Hülya - 13 ay Önce

Serkan Kalkan usta fındık 20 olsun yevmiye ler 150 Patos 300 en az olur ya

SIRADAKİ HABER