Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Doktorlar isyanda

Sakarya'nın Doktorları İsyanda

Doktorlar isyanda
Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimlerinin hastanelerde nöbet tutmasını sağlayan yönetmeliği kabul etmiyoruz.Yeni uygulama ile 40 saatlik normal mesai saatlerinin üzerine 30 saat hastane nöbeti verilmek isteniyor.

Hekimlerin nöbetleri dahil haftalık çalışma süreleri en çok 48 saat olabilir. Yeni getirilecek uygulama ile bir aile hekiminin 70 saat çalışması düşünülüyor.

Bu da hekimin hata yapmasıyla hem de iş yükü ile ilgili bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerinin hastanelerde nöbet tutmasını öngören yönetmeliğine tepki gösteren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), tarafından basın toplantısı düzenlendi.

65 ilin aile hekimleri dernek başkanları katıldığı toplantıda federasyon üyesi doktorlar olarak üzerinde 'Aile hekimliğinde nöbete hayır' yazılı tişörtler giydik.

Aile hekimlerine hastanelerde başka hekimlerin görevi verilmek isteniyor. Aile hekimlerinin başka hekimler yerine dolgu malzemesi olarak kullanılmasına karşıyız.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Aile sağlığı merkezlerinde aile hekimleri çalışırlar ve kendi görevlerini yaparlar. Birinci ve ikinci basamak kesinlikle birbirinden ayrıdır. Ülkemizde ise Kamu Hastaneler Birliğindeki bu açık aile hekimleri ile kapatılmak isteniyor.

Hekimiz savaş,doğal afetler; 99 Sakarya depremi gibi; olağanüstü şartlarda her türlü görevi yapmaya hazırız. Ama ayrı kurumlarda, ayrı işleyiş içerisindeki kurumlarda farklı hekimlerin görevlerini aile hekimleri olarak yapmak istemiyoruz.

Biz kendi başarı öykümüzü yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz. Aile hekimlerinin başka kurumlarda nöbet tutması bizim için çok önemli kırmızı bir çizgidir ve bundan da asla taviz vermeyi düşünmüyoruz.

“Aile Hekimleri E-Reçete Vermeyecek”

Aile hekimlerinin nöbet tutması ile yönetmelik değişikliği hakkında dava açmak için hazırlıklarımız AHEF bünyesinde sürdürülüyor.

Nöbet tutturulmak istenen aile hekimlerine hukuksal destek veriliyor ve verilmeye devam edilecek. 21 bin aile hekimi kendilerine kayıtlı vatandaşları bilgilendirerek, artık aile hekimliğinde geri dönüş olduğunu, artık sağlık ocağı sistemine dönüş olduğunu, her gittiğinde bulamayacağınızı, onlardan şu ana kadar almış olduğunuz kaliteli eşit ve standart hizmeti alamayacaklarını anlatmaya çalışıyoruz.

Ülkenin sağlık geleceği için aile hekimliğinden vazgeçilmemesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. 21 bin aile hekimi olarak ortak aktivasyonlar yapıyoruz. Öncelikle merkezi randevu sisteminde aile hekimleri randevularını kaldırmaya başladık.

Biz hastaları kabul ediyoruz. Hastalar diledikleri gibi aile hekimlerine gelerek muayene olabiliyorlar, ama biz sadece tepki olarak Merkezi Randevu Sistemi’nden aile hekimleri randevularını kaldırıyoruz. E-reçete verilmemeye başlandı.

"Aile Hekimliğine Sahip Çıkın"

Aile hekimlerinin özverili ve sorumluluk içinde yaptığı çalışmalar sayesinde ülke sağlık göstergeleri olumlu yönde değişmiştir. Anne ve bebek ölüm hızlarında ciddi oranda düşüşler kaydedildi.

2006 yılında anne ölüm hızı binde 28,5 oranındayken 2011’de bu oran binde 14,8’lere geriledi. Türkiye’de bebek ölüm hızında aile hekimliğinden sonra gözlenen düşüş de çok önemli.

2006 yılında bebek ölüm hızı binde 22,3 iken, 2008’de binde 17,9’a, 2009’da binde 13,1’e, 2010’da binde 10'a, 2011 yılında ise binde 9,1’lere kadar geriledi.

Türkiye’de aile hekimliği sayesinde artık anneler ve bebekler önlenebilir sebeplerden dolayı ölmüyor, daha sağlıklı bir nesil yetişiyor.

“Aile Hekimliği Uygulaması ile Aşılama Oranları Yüzde 97’ye  Ulaştı”

Aşı takvimleri anne ve babaların işbirliği ile birlikte başarıyla uygulanıyor.

Aile hekimliği uygulaması öncesinde, 2000 yılında aşılama oranları yüzde 80’ler seviyesinde iken aile hekimliği uygulaması ile aşılama oranları yüzde 97’ye ulaştı. Türkiye, aile hekimliğiyle, aşılama oranlarında yakaladığı başarılarla dünyada örnek ülkelerden biri haline geldi.

Yapılan çalışmalarda, 1994 yılında Türkiye’deki aşılama oranı yüzde 81’lerdeyken, Avrupa’daki aşılama oranı yüzde 89’lardaydı. 2002 yılında Türkiye’deki aşılama oranı yüzde 78, Avrupa da ki aşılama oranı ise yüzde 94’lerdeydi.

Ancak 2011 yılı verilerine baktığımızda Türkiye de ki aşılama oranının yüzde 97 olduğu, Avrupa da aşılama oranının ise yüzde 94 seviyelerinde kaldığı görüldü.


27.07.2013 tarihinde Ankara'da 65 ilin Aile hekimleri Dernekleri başkanları olarak AHEF önderliğinde biraraya gelerek bir fikir alışverişi ve durum değerlendirmesi toplantısı yaptık.

İlk olarak Basın toplantısı gerçekleştirilmiş olup sonrasında Sağlık bakanlığı önünde basın açıklaması ve bakanlık önüne üzerinde 'Aile hekimliğinde Nöbete Hayır' yazılı tişört asma eylemi yapılmıştır.Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER