300 Gönüllü Sapanca’yı Temizledi

SASKİ tarafından düzenlenen Sapanca Gölündeki temizlik kampanyası büyük destek gördü. Yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen temizlik çalışmasıyla Sapanca kıyılarının tamamı elden geçirildi.

Sakarya 07.08.2014, 10:38 07.08.2014, 13:54
300 Gönüllü Sapanca’yı Temizledi

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, örnek bir çalışma gerçekleştirildiğini belirterek, “Şehrimizdeki ilgili tüm kurumlar bir araya gelerek önemli bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Çalışmamızın çevreye ve su kaynaklarının korunmasına yönelik duyarlılığa önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından organize edilen Sapanca Gölü’ndeki büyük temizlik çalışması gerçekleştirildi. Temizlik çalışmasına SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, SASKİ yöneticileri ile personellerinin yanı sıra Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, DSİ personelleri, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu’ndan oluşan 300 kişi katıldı. Sapanca Gölü Arifiye Gölbaşı mevkiinde start alan temizlik çalışması oluşturulan dört ayrı ekiple Gölün tüm çevresinde gün boyu devam etti.

 

Örnek Bir Çalışma

Gerçekleştirilen çalışma hakkında bilgi veren SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “SASKİ olarak Türkiye’ye örnek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Tüm kurumların işbirliği ve desteğiyle şehrimizin yegâne su kaynağı olan Sapanca Gölümüzü temizliyoruz. Bilindiği üzere bu sene kuraklık nedeniyle Sapanca Gölü’nde dikey de 2 buçuk metrelik, yatayda ise 50-100 metreyi bulan bir çekilme söz konusu. Şuanda bulunduğumuz yerde normalde su olması gerekiyordu. Bugün suyun çekilmesiyle ortaya çıkan bu kıyıları ve dere yataklarını temizleyeceğiz” diye konuştu.

 

Çevre Duyarlılığı

Temizlik çalışmasının çevreye ve su kaynaklarının korunmasına katkı sağlayacağını ifade eden Rüstem Keleş, “Bugün Sapanca Gölü’nün çekilen bölgelerinde ve çevresinde ki bütün alanları katı atıklardan, çevresel pisliklerden temizlemek adına çalışma yapıyoruz. Ancak asıl olarak bu çalışmamızın çevreye ve su kaynaklarının korunmasına duyarlılığı arttırmasına vesile olacağına inanıyorum. Bundan sonra da Sapanca Gölü’yle ilgili bu yöndeki çalışmalarımızı düzenli bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı