"Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir"

AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Ali İnci, Sapanca ilçesine yaptığı ziyarette yeni bir Anayasa yapmak ve başkanlık sistemine geçmek istediklerini belirterek, “Başkanlık sistemi, ülkeyi bir kişinin yönetmesi demek değildir” dedi.

Sakarya Siyaset 10.05.2015, 13:13 10.05.2015, 16:24
"Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir"
 "Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir"

 Bizim yürek coğrafyamıza kimse sınır çizemezAK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Ali İnci, seçim çalışmaları kapsamında Sapanca'daydı. Yeni dönemde yeni bir anayasa yapmak ve başkanlık sistemine geçmek istediklerini belirten İnci, başkanlık sisteminin ülkeyi bir kişinin yönetmesi demek olmadığını söyledi. AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Ali İnci, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, AK Parti İlçe Başkanı Nazmi Bostancı, kadın kolları ve gençlik kolları ile bilikte Sapanca'nın mahallelerinde seçim çalışmalarında bulundu.  Ali İnci, Sapanca'da yaptığı ziyaretlerde yeni anayasa ve başkanlık sisteminin önemine değindi.


"Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir"


Anayasa'nın yeni Türkiye’ye uymadığını belirten Ali İnci,  "Başkanlık Sistemi ve yeni Anayasa’nın hayata geçirilmesi demek, halkın kendi iradesiyle yöneticisini seçmesi veya o parlamentonun seçilmesi anlamı taşıyor. Başkanlık sisteminin ülkemizde oluşturulması için ülkemizde 400 milletvekili hedefine ulaşacağız. Başkanlık sistemi bizim ülkemize özgürlük getirecektir. Bir söz vardır "Herkes Özgür Olmadıkça Kimse Özgür Değildir." Bu sözü gerçek kılacak ve gerçekleştirecek olan AK Parti’dir AK Kadrolardır. Bu kadrolar öyle kadrolardır ki Yeni Türkiye’nin tesisi için kadını ile gençliği ile ev ev dolaşacak durmadan koşacaktır. Bizim yürek coğrafyamıza kimse sınır çizemez. 13.5 yıldır inanılmaz reformlar yaptık. Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan bu ülkeyi çevresinde lider konumuna getirdi. "dedi.


"Başkanlık sistemi bölünme değildir"


İnci sözlerine şöyle devam etti: “Başkanlık sistemi Türkiye’nin bölünmesi değildir. 50-60 yıldan bu yana her dönemde başkanlık sistemi tartışılmıştır. Demirel döneminde, Turgut Özal döneminde de başkanlık sistemi tartışılmıştır.  Başkanlık sistemi rejim değişikliği veya Türkiye’nin bölünmesi değildir. Eğer öyle olsaydı bugün HDP ‘Ne pahasına olursa olsun Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız.’ demezdi. Başkanlık sistemi ile bugün ki çatışmalar sona erecek. İlk defa yüzde 52 oyla cumhur kendi reisini seçmiştir. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi ile mevcut sistemde fiilen adı konuşulmamış yarı başkanlık sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Başkanlık sisteminde bu gün siyasi partilerin karşı çıktığı baraj sorunu da olmayacak. AK Partinin kırmızı çizgisi bellidir. ‘Tek bayrak, tek devlet, tek vatan, tek millet’ bizim kırmızı çizgimizdir."


Yorumlar (4)
Dobra Dobra 7 yıl önce
tabii bizim kafamız basmaz.(!) başkanlık sistemi, halkın kendi kendisini yönetmesidir(!) sakarya ve ilçelerinde sosyoloji, siyasal bilgiler, kamu yönetimi, toplum bilimi, hukuk, mülkiye ve harbiye eğitimi almış vatandaşlar bulunuyor. sen, beden eğitimi görmüş biri olarak, herkesi cahil zannedip sakın ola i̇nsanların aklı ile alay etme. kendini çok gülünç durumlara düşürüyorsun.akarya'da
Dobra Dobra 7 yıl önce
"i̇nci, başkanlık sisteminin ülkeyi bir kişinin yönetmesi demek olmadığını söylemişsin." halkın aklı ile alay etme. başkanlığın nasıl bir şey olduğunu ya biliyorsun da halkı aldatıyorsun, ya da bilmiyorsun. her iki ihtimale karşı da sana ne olduğunu öğreteyim.akp tarafından 2 yıl önce tbmmye sunulan taslağın üçüncü kısım, devletin temel organizasyonu, i̇kinci bölüm, yürütme, birinci alt bölüm, başkan başlığı altında başkanlık sisteminin esasları sıralanmaktadır.nedir bunlar?başkan, yürütmenin başı olarak genel/(iç ve dış) siyaseti yürütür.
tbmm seçimlerinin yenilenmesine karar vermek,bakanları atamak ve görevlerine son vermek,başkanlık kararnamesi çıkarmak,yabancı devletlere türkiye cumhuriyetinin temsilcilerini göndermek (büyükelçileri ve konsolosları belirlemek ve atamak), türkiye cumhuriyetine gönderilecek yabancı devlet temsilcilerini kabul etmek,
milletlerarası antlaşma akdetmek ve yayınlamak,
türk silahlı kuvvetlerinin başkomutanlığını temsil etmek,
türk silahlı kuvvetler
Dobra Dobra 7 yıl önce
inci'nin "başkanlık sistemi" ile ilgili sözlerine yönelik eleştirel cevabımın ikinci bölümü olan -devamı- ile başlayan mesajımdır.
Dobra Dobra 7 yıl önce
türk silahlı kuvvetlerinin kullanılmasına karar vermek,
kamu yöneticilerini atamak ve görevlerine son vermek,
sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilân etmek ve sıkıyönetim veya olağanüstü hal kararnamesi çıkarmak,
yükseköğretim kurulu üyelerinin yarısını seçmek,
üniversite rektörlerini seçmek,
anayasa mahkemesi üyelerinin yarısını, danıştay üyelerinin yarısını, yargıtay cumhuriyet başsavcısını ve hâkimler ve savcılar yüksek kurulu üyelerinin yarısını seçmek. i̇şte akp'nin başkanlık sistemi ile ilgili olarak tbmm'ye verdiği tasarı.şimdi de söyle bakalım "başkanlik si̇stemi̇" ülkeyi̇ bi̇r ki̇şi̇ni̇n yönetmesi̇ mi̇di̇r, yönetmemesi̇ mi̇di̇r? stek adamlik=başkanlik=otori̇terli̇k=di̇ktatörlüktür.i̇zi̇n geti̇rmek i̇stedi̇ği̇ni̇z başkanlik si̇stemi̇nde; ne yaparsan yap ki̇mseye hesap verme. mi̇lleti̇n adina seni̇ denetlemekle görevli̇ kurumlari kendi̇ne bağla ve onlarin görevleri̇ni̇ yapmalarina engel ol. bu konuda bi̇lgi̇si̇ olmayan halki yalan yanliş bi̇lgi̇ler i̇le kandirma.
23
az bulutlu