banner194
banner194

Başkan’ı lobiler değil halk seçer

AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Ali İnci, Türkiye’nin mevcut anayasa ve mevcut sistemle hedeflerine yavaş ilerleyeceğine dikkat çekerek, "Yeni Türkiye’nin önünü yeni anayasa ve başkanlık sistemi açar" dedi.

Başkan’ı lobiler değil halk seçer
Başkan’ı lobiler değil halk seçer
Başkanlık sisteminde koalisyon olmaz


Genel Seçimin yapılacağı 7 Haziran öncesi adaylar çalışmalarını sürdürürken, AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Ali İnci, Karasu, Limandere ve Adapazarı’nda vatandaşlarla buluştu. Limandere’de Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, İlçe Başkanı İshak Sarı, il yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile muhtarlar ve STK temsilcilerinin de katıldığı mitinge vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.


Yeni anayasa


Vatandaşlara hitap eden AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Ali İnci, "13 yılda 10. seçime gidiyoruz. AK Parti bundan önceki 9 seçimden zaferle çıktı. İnşallah yeni bir zafere daha ulaşmak için sayılı günler kaldı. Aziz milletimizin Türkiye’nin geleceğini düşünerek, sağduyulu davranacağına inanıyorum. Halkımız şunun bilincinde. Türkiye mevcut anayasa ve mevcut sistemle hedeflerine yavaş ilerleyecektir. Yeni Türkiye’nin önünü ancak yeni anayasa ve başkanlık sistemi açar" diye konuştu.


Başkanlık sistemi


İnci sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’nin yeni bir anayasaya acil olarak ihtiyacı vardır. Mevcut anayasa bir darbe anayasası olup, ülkemizi ileriye taşıyamayacak şekilde tıkanmıştır. Yeni bir anayasa ülkemizin önünü açacaktır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında başkanlık sisteminin bir benzeri başarı ile uygulanmış ve bu sistem sayesinde Osmanlı 600 yıl dünya hakimiyeti kurmuştur. Başkanlık sistemi hızlı karar alma mekanizması ve doğrudan halkın iradesini yansıtması açısından etkili bir sistemdir" 


Cumhurbaşkanının yetkisi daha fazla


Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan başkanlık sisteminin, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yönetim sisteminin bir benzeri olduğuna işaret eden İnci, Amerika’nın bugünkü gücü başkanlık sisteminin doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Başkanlık sisteminin gelmesi halinde çok büyük ve kontrolsüz yetkilerin başkanda olacağı söylenmekte ve insanlar diktatörlükle korkutulmaktadır. Oysa ki mevcut durumda TC Cumhurbaşkanı’nın yetkisi Amerika Başkanı’ndan çok daha fazladır" şeklinde konuştu.


Ülkeyi darbelere karşı korur


Başkanlık sisteminde devlet yöneticisini lobilerin değil, halkın seçeceğine vurgu yapan Ali İnci "Başkanlık sisteminde koalisyon söz konusu olamaz ve devlet büyümesine istikrarlı bir şekilde devam eder. Başkanlık sistemi darbelere karşı da kendini koruyan bir sistemdir. Dolayısıyla engelsiz bir demokrasi için başkanlık sistemi gereklidir. Yeni Türkiye’nin, mevcut sistem ve anayasa ile 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması oldukça zor. Başkanlık sisteminde bürokratik engeller ortadan kalkacağı için yönetimsel kararlar daha hızlı alınacak ve ülkenin her alanda büyümesi daha hızlı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 10:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dobra Dobra
Dobra Dobra - 5 yıl Önce

halk neyi seçecek bilmesi lazım -1-
7 haziran seçimlerinden güçlü çıkarlarsa, türk adının çıkarılacağı yeni anayasa hazırlayacaklar. biz hangi ülkede yaşıyoruz? türkiyede.” eğer ülkemizde türk” ve türklük” yoksa o zaman ülkemizin adına türkiye” denebilir mi? türk” adını anayasadan çıkarıp sadece etnik gruplardan söz etmek, ülkemize yapılacak en büyük kötülük ve hıyanettir. sakaryanın ilçelerini gezerken, hep dile getirdiği yeni anayasa”nın içeriğini halktan tepki alırım diye bahsedemiyor. başkanlık sistemine gelince abdnin uyguladığı başkanlık sisteminde güçlü bir parlamento, güçlü bir yargı bulunmaktadır. başkanlık, yasama ve yargı tarafından denetim altında tutulmaktadır. bunların getirmek istediği başkanlık sistemi ise, dünyada bir örneği olmayan anti demokratik bir türk tipi başkanlık sistemi” dir.

h.küççük
h.küççük - 5 yıl Önce

yeni anayasa önceki yasaları beğenmedik bizi korumuyor yeniden düzenliyecez zimete geçeni soramıyacak hırsızlık yapılırsa soramıyacak milet bize çalışacak astık astık kestik kestik bir ana yasa öylemi ya bakın işinize hesap vereceksiniz...

Dobra Dobra
Dobra Dobra - 5 yıl Önce

halk neyi seçecek bilmesi lazım -2-
bu sistemde yasama, yürütme ve yargı başkanlığın arka bahçesi haline getirilmek istenmektedir. denetimden, kontrolden uzak ve hiçbir erk tarafından hesap sorulmayan bir başkanlık sistemidir. bütün güçleri tek eline toplayan bir başkan. i̇şte bunların yeni anayasa ve yeni türkiye sistemindeki hesapları budur. siz bakmayın bu söylenenlere. gizli emellerini açıkça söylemeyip halkı aldatmaktadırlar. bunlara kanmayın. neden 400 milletvekili diye kıvranıyorlar anladınız mı? eğer bunlara 7 haziranda hak ettikleri dersi eğer vermezsek, i̇leride ülkemizin türkiye cumhuriyeti” olan adının örneğin anadolu federe i̇slam cumhuriyeti” ne dönüştürülmesine de engel olamayız.

Dobra Dobra
Dobra Dobra - 5 yıl Önce

senin lobilerin de işte bunları yaptırır-1-
"mevcut anayasa bir darbe anayasası olup, ülkemizi ileriye taşıyamayacak şekilde tıkanmıştır." diyorsun. peki, 13 yıldır ülkemizi hangi anayasa ile yönettiniz? 2002 yılında iktidar oldunuz. 2003 yılında neden değiştirmediniz o "darbe anayasasını ?" seçim kanununu tepe tepe kullandınız. %10 seçim barajını tepe tepe kullandınız, yök'ü tepe tepe kullandınız. rtük'ü tepe tepe kullandınız hala anayasa'dan şikayet edip, sözde mağdurları oynuyorsunuz.

Dobra Dobra
Dobra Dobra - 5 yıl Önce

senin lobilerin de işte bunları yaptırır-2-
1980 yılında darbe yapanları bile aratır hale geldiniz. 13 yılda 9 seçimden zaferle çıktık” diyorsun. bıraktım demokrasiyi, ekonomiyi, çevreyi, insan haklarını bir kenara. bu gün kırşehirde, 3 yılda 15 bin suriyeli muhalifi eğitmek üzere 200 abd askerine topraklarımızda yer verdiniz. almanya'dan gelen patriot bataryaları alman askerleri ile birlikte kahramanmaraşa, hollandadan gelen patriot bataryaları alman askerleri ile birlikte adana, abdden gelen patriot bataryaları da abd askerleri ile birlikte gaziantep çevresinde konuşlandırıldı. barzaniye bağlı silahlı peşmerge grupları kobaniye gitsin diye ülke topraklarından koridor açıp kürdistan bayraklı konvoylara eskortluk yaptık. i̇şte sizin yeni türkiyeniz, işte sizin 13 yılda türkiye cumhuriyetini ne hale getirdiğinizin resmi.i̇şte büyük devlet, büyük lider masallarınızın neticesi.hangi yüzle ülkeyi tekrar yönetmek için oy istiyorsunuz? yağma yok artık türk ulusunu kandıramayacaksınız(!)

doğrular
doğrular - 5 yıl Önce

başkanlık sistemi son derece tehlikeli bir sistemdir. ülkeyi bölmeye yönelik sistemdir.lobilerin sistemidir.para putuna tapanların sistemidir.rejimin ölümsüz bekçisi olan türk ordusu da buna müsaade etmez. bu büyük devlet başkan olan kişinin tasarrufuna bırakılmayacak kadar güçlü bir devlettir. keyfi yönetimlere müsaade edilemez.

h.küççük
h.küççük - 5 yıl Önce

başkanlık baştakilerin umrunda bile olmadığnı biliyormusunuz başkanlık kendilerini ve yadaşlarını aklama sistemi 2023 hedefi cumhuryet yıkma hedefi başkanlıkla ülkeyi eyaletlere bölüp cumhuriyetle beraber bölme sistemi oylarınızı bir çıkar uğruna satacak kişilere söylüyorum aman ülkemize zarar vermeyin dönüş yok ..

SIRADAKİ HABER