Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Ramazan’da yapılan hatalar!

Ramazan’da oruç tutarken dikkat edilmesi gereken önemli kurallar var. Yapılan yanlışlarla vücudumuza zarar verebiliriz.

Ramazan’da yapılan hatalar!

Ramazan’da oruç tutarken dikkat edilmesi gereken önemli kurallar var. Yapılan yanlışlarla vücudumuza zarar verebiliriz.

  • İftara doğru düşen kan şekeri hızlı yemek yeme isteği duymamıza neden olur.Hızlı yemek yemek birden şekerimizin yükselmesine, baş ağrısına ve uyuma        isteğine neden olur.

  • İftar ile sahur arası kısa olduğu için meyve tüketimi unutuluyor. Kalp, kas, eklem ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu önemli besinlerden olan meyveleri az ya da fazla tüketmek sağlık sorunlarına yol açıyor.

  • Süt, yoğurt, peynir gibi besinler önemli vitaminlerin kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına iyi gelecektir. Süt ürünlerini azalttığımız takdirde kemik erimesi, kas kayıplarının artması ve sindirim problemleriyle karşılaşırız.

  • Ramazan ayında yetersiz sıvı tüketimi sindirim sorunlarına, günlük yaşantımızda da halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğuna neden oluyor. İftar ile sahur arasında en az 2 litre su içilmelidir.

  • Ramazan sofralarını baş tacı ramazan pideleri iftarın vazgeçilmez besinini oluşturuyor. Ramazan pideleri gün boyu düşen kan şekerimizin yükselmesini sağlıyor ancak onda bir büyüklüğünde bir ramazan pidesi bir dilim ekmeğe eşdeğerdir. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

  • Ramazan’da şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Ancak ölçüye çok dikkat edilmelidir. Pasta, baklava gibi yüksek kalorili tatlılardan uzak durun.

  • Yemekten sonra uyumayın. Yemek yedikten sonra uyumanız hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olacaktır. İftardan 1- 1.5 saat sonra yapacağınız yarım saatlik hafif bir yürüyüş kan şekeriniz ve kalp sağlığınıza iyi gelecektir.

  • İftarda çok acıkmış olacaksınız ve bir an önce yemek yemek isteyeceksiniz. Buna aldanıp porsiyon kontrolünüzü elden bırakmayın. Mutlaka çorba ile başlayın ve yemeklerinizi iyi çiğneyin.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER