Öğrencilere sağlıklı yaşam alışkanlıkları için bilgilendirildi

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 24 Aralık 2019 tarihinde  Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine  sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmaları amacıyla  diyabet, hipertansiyon  ve kalp damar hastalıkları konularında bilgilendirmeler  yapıldı.

Sağlık 24.12.2019, 19:52 24.12.2019, 20:08
Öğrencilere  sağlıklı yaşam alışkanlıkları için bilgilendirildi

GENÇLİKTE DİKKAT : DİYABET,HİPERTANSİYON VE KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR

Eğitime Hendek İlçe Sağlık Müdürü  Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör , Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Alçorba , Md. Yard. Leyla Bakar okul öğretmenleri ve öğrenciler  katıldılar.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz. Hem. Deniz De Asis’in  eğitimde öğrencilerin diyabet hastalığının belirtilerini fark etme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması , hipertansiyon , diyabet ve kalp damar hastalıkları konularında bilgiler verdi. Dünyada ve ülkemizde sayısı gittikçe artan diyabet hastalarının kendi başına bilinçli bakım kararları verebilmesi, sürdürebilmesi, diyabete dayalı komplikasyonların azaltılması ve diyabetin tedavisi ile ilgili süreçlerin takibinde eğitiminden bahsetti. Kalp sağlığımıza etki eden beslenme alışkanlıkları, zararlı alışkanlıklar, obezite, stres gibi faktörlerin etkilerini anlatarak genç yaşlarda dikkat etmediklerimizin ileri yaşlarda kronik hastalıklar olarak sağlığımızı etkilediğini belirtti.

Kardiyovasküler ( Kalp Damar Hastalıkları ) hastalıklarının son yıllarda erken yaşlarda ortaya çıktığını ifade eden De Asis, gençleri kendi  yaşamları konusunda özenli olmaya davet etti.

Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör eğitimin sonunda öğrencilerin sağlıkla ilgili sorularını cevaplandırdı. Sağlıklarıyla ilgili olumsuzluklarda  aile hekimlerine/ sağlık kuruluşlarına erken başvurmalarını ve bu durumun erken teşhis ve tedavi açısından önemli olduğunu vurgulayarak sağlıklı yaşam vurgusu yaptı.

Kaynak: Haber : Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Basın Birimi
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
8
hafif yağmur