Hendek'te Mideye "Ped" Uygulaması Başladı

Hendek Devlet Hastanesi, mideye takılan tüple beslenme yöntemi olarak bilinen “peg” cerrahi müdahale uygulamalarına başladı. Hendekliler, kendi ilçelerinden hizmet alacak.

Sağlık 13.02.2015, 09:59 13.02.2015, 10:25
Hendek'te Mideye "Ped" Uygulaması Başladı
Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Hendek İlçe Devlet Hastanesi, yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek Hendeklileri başka hastanelere sevk edilme ihtiyacından kurtarıyor. Beslenme zorluğu çeken veya hiç yapamayan başta felçli hastalar olmak üzere, yatalak, yutma refleksini tamamen kaybetmiş, çeşitli nedenlerle ağızdan beslenemeyen hastalara anestezi altında uygulanan cerrahi müdahale artık Hendek’te de gerçekleştirilmeye başlandı.


Genel Cerrahi Uzmanı Recai Çapoğlu yönetiminde gerçekleşen PEG (Perkütan Gastro Enterostomi) yöntemiyle hastanın midesine bir tüp takılarak normal besinlerin kanal üzerinden midesine ulaştırılması sağlanıyor. Hendek İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Celalettin Akyol, hastanedeki çalışmalarla Hendeklilere en iyi hizmeti vermeyi amaçladıklarını söyleyerek hastaneye kazandırılan bu sistemle vatandaşların ilçe sınırları içinde aldıkları hizmetlere bir yenisini daha eklemiş olduklarını ifade etti.
Yorumlar (1)
nazan şahinli 7 yıl önce
inanmak güç hayal gibi.ama çok sevindim bir sağlıkçı olarak.hayırlı olsun.
0
hafif kar yağışlı