banner194

En Çok Hangi Saatlerde Öldürücü oluyor

Ani kalp krizine bağlı ölüm riski, biyolojik saate göre değişiyor. Ancak özellke sabah saatlerinde risk artıyor.

En Çok Hangi Saatlerde Öldürücü oluyor

 Kalp ortalama dakikada 70, günde 100 bin ve yılda 40 milyon kez atıyor. Saatlerce, günlerce, yıllarca durmaksızın çalışan kalp, bütün vücuda kan pompalıyor. Kalp kolay kolay da yorulmuyor.Bunu Nasıl Yapıyor?
Hiçbir zaman yorgunluk çekmeyen özel kaslardan oluşan kalp, hayati görevlerini elektrik enerjisi sayesinde gerçekleştiriyor. Kalp durduğunda doktorların elektro şok uygulamasının nedeni de bu.


Kalbin atışını sağlayan elektrik enerji ise dışardan gelmiyor. Kalp, ihtiyaç duyduğu enerjiyi, kaslarının kasılıp gevşemeleri esnasında mucizevi bir şekilde kendisi üretiyor. Kalp attıkça da hayat sürüyor.


Kalp Atışlarını Kontrol Eden Protein Gün Boyu Farklılıklara Uğruyor


Kalp atışlarını özel bir protein kontrol ediyor. İngiliz bilimadamları, farelerle yapılan deneylerde, bu özel proteinin gün boyunca farklılığa uğradığını ortaya koydu.


Kalp Ritmi Gece-Gündüz Farklı
Proteinin miktar ve işlevinde yaşanan dalgalanmalar, biyolojik saatle uyum gösteriyor. Yani gün içinde vücut kimyasında yaşanan değişiklikler, kalbimizin ritmini etkiliyor. Kalp ritminde bu yüzden gece ile gündüz arasında farklılar yaşanıyor.


Verileri değerlendiren uzmanlarsa uyarıyor: ani kalp krizi en çok vücudun zayıf olduğu sabah erken saatlerde öldürücü oluyor.


Akşamüstü saatlerinde de yorgun bedenle birlikte kalp ritminde düzensizlikler yaşanıyor.


Bilimadamları, biyolojik saate uygun bir yaşam sürmenin gerekliliğine dikkat çekiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER