Cerrahide Gelinen Son Durum

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine, sürekli kusma ve kilo kaybı şikayetleri ile başvuran iki hasta “pilor stenezu” (mide çıkışının daralması ve tıkanması) teşhisi koyularak kapalı yöntemle ameliyat edilerek taburcu edildi.

Sağlık 10.02.2016, 09:36 10.02.2016, 09:37
Cerrahide Gelinen Son Durum

SEAH’da Cerrahide Gelinen Boyut

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başarılara doymuyor. Uzun yıllardır mide şikayetleri olan hastalar Filiz Ekmekçioğlu(66) ve Ali Bıyık (56) Genel cerrahi polikliniğine başvurdular. Yapılan muayeneleri sonucu “ pilor stenezu”  olarak isimlendirilen ve ülser hastalığı nedeniyle midenin çıkışının daralması ve tıkanması olarak özetlenebilecek bir rahatsızlıkları olduğuna karar verilince hastaların “ Laparoskopik antrektomi “ olarak isimlendirilen ameliyatla midelerinin tıkanmaya neden olan kısımları kapalı yöntemle çıkartıldı.
Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Fatih Altıntoprak  “ Hastalarımızın birisi 10 yıldır diğeri 3 yıldır “pilor stenezu” olarak isimlendirilen ve ülser hastalığı nedeniyle midenin çıkışının daralması ve tıkanması olarak özetlenebilecek bir hastalık tablosuyla başvurdular. Bu klinik durumda midenin çıkışı neredeyse tama yakın olarak tıkanmış olduğu için yemek yiyememe, sürekli kusma ve kilo kaybı şikayetleri gelişir. Hastanın yemek yiyebilmesi için midenin tıkanmaya neden olan kısmının çıkartılması veya mide ile ince bağırsaklar arasında yeni bir geçiş yolu oluşturulması gereklidir. Hastalarımızın şikayetlerinin uzun yıllardır mevcut olması ve mide çıkışının tama yakın olarak tıkalı olması nedeniyle midenin bu kısmının çıkartılmasının daha uygun olacağını düşündük”.
Her iki hastaya da “Laparoskopik Antrektomi” uyguladık.
“Laporoskopik Antrektomi” olarak isimlendirilen ameliyatla her iki hastamızda da midenin tıkanmaya neden olan kısımlarını kapalı yöntemle çıkarttık. Ameliyat sonrası herhangi bir problemle karşılaşmayan hastalarımızı normal yemek yiyebilmelerini takiben taburcu ettik.”
Kapalı ameliyatın avantajları
Genel olarak bilindiği üzere kapalı olarak yapılan ameliyatların ameliyat sonrası dönemde daha az ağrılı olması, daha erken ayağa kalkabilme ve gündelik işlere daha erken dönebilme gibi çok sayıda avantajı mevcuttur. Hastanemizde deneyimli doktor ve teknik alt yapı gereksinimleri üst düzeyde karşılanabilir durumda olduğu için kolon ve rektum ameliyatlarından sonra uygun durumlarda mide ameliyatları da kapalı olarak yapılabilir hale gelmiş ve hastalarımıza daha kaliteli hizmet verilme imkanı elde edilmiştir.
“Yeniden doğmuş gibiyiz” 
Geçirdikleri başarılı operasyon sonrası yeniden doğmuş gibiyiz diyen Filiz Ekmekçioğlu ve Ali Bıyık “ özel hastane olsa ancak bu kadar olurdu. Daha önce birçok hastaneye başvurduk ama hastalığımıza çareyi SEAH’de bulduk. Başta Doç. Dr. Fatih Altıntoprak hocamız olmak üzere ameliyat ekibinde yer alan Op. Dr. Enis Dikicier, Op. Dr. Eyüp Gemici ve Dr. İsmail Zengin olmak üzere serviste çalışan tüm personele teşekkür ediyoruz. “ diye konuştular. Yorumlar (0)
29
açık