"Tütünsüz Dünya Günü" nedeniyle bir mesajı yayınladı

Hendek İlçe Kaymakamı Orhan BURHAN "Tütünsüz Dünya Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kutlama Mesajı 30.05.2017, 16:56 30.05.2017, 17:00
"Tütünsüz Dünya Günü" nedeniyle bir mesajı yayınladı

Tüm dünyada, Her yıl 31 Mayıs "Tütünsüz Dünya Günü" olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında bu günü, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için etkinlik günü olarak belirlemişlerdir.

Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir.

Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamaktır.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu "pasif sigara dumanının" zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur.

Toplumumuzun sigara içen her kesiminin "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününü'' SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ olarak kabul etmeleri ve toplumun tütün ürünlerinin zararlarından korunması için önemli bir adım olmasını dilerim.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hendek Belediye Başkanını başarılı buluyor musunuz ?
Hendek Belediye Başkanını başarılı buluyor musunuz ?
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
6
orta şiddetli yağmur