Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının kazanılması

    CHP Hendek Kadın Kolları Başkanı Nevin Kuru Şeşen Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınmasının 82.yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının kazanılması

Cumhuriyetimizin yükselişi kadın ve erkeğin eşit koşullarda toplumsal hayata katılmasıyla aydınlanacaktır.Ülkemizde  birçok gelişmiş ülkeden önce kadınına seçme, seçilme hakkı kazandırıldığını belirten N.Kuru Şeşen,başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu karara imza atan TBMM üyelerini rahmet ve minnetle anıyoruz,dedi.

       5 Aralık 1934 tarihinde TBMM’de yapılan yasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığını vurgulayan Nevin Kuru Şeşen, Fransa’ da 1944, İtalya’ da 1948, İsviçre’ de 1972’ de kadınlara seçme ve seçilme hakları tanındığını belirtti.

       Kadın, toplumun yaşamını şekillendiren en önemli yapı taşıdır.Kadınlarımız geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar üzerine düşen
Bütün görevleri üstün başarıyla yerine getirmiştir.

       Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar maalesef toplumsal yaşamda yeterince temsil edilemiyorlar.1935 yılında TBMM’de kadın milletvekili oranımız %5 iken,bugün ancak %14’ler seviyesindedir.yalnız bu oran bile ülkemizde sosyal,kültürel,ekonomik ve siyasi kapıların, kadınlara yeteri kadar açılmadığını gösteriyor.  

       Kadınlarımızın hak ettikleri değerlere ulaşabilmesi dileklerimle,

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 82.yılını kutluyorum.


                   Nevin Kuru ŞEŞEN
           CHP HENDEK KADIN KOLLARI BAŞKANI
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 10:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Civan küntaş
Civan küntaş - 4 yıl Önce

Kadınlar olmazsa biz şuan olmazdı tüm dünya kadınlar günü kutlarım.fazla eşitlik istemeyince kadının saçı uzun aklı kısa dır.

SIRADAKİ HABER