‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans düzenlendi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Halit Yerebakan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans gerçekleştirildi.

Kültür ve Sanat 25.03.2022, 17:51 26.03.2022, 11:28
‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans düzenlendi
© HENDEK HABER

Sağlık yaşam için ortaya bir neden koymak gerekiyor”

Büyükşehir Mart Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Halit Yerebakan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans ile devam etti. Dr. Yerebakan, “Bir kişinin hayatın her alanında başarılı olabilmesi için ortaya bir neden koyması gerekir. Sağlıklı yaşam için bir neden ortaya koymak gerekiyor, bu neden ise insanın sadece sevdikleri ve ailesidir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Halit Yerebakan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans ile devam etti. AKM de düzenlenen konferansı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Resul Narin, Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Sedat Aydın, doktorlar, sağlık çalışanları ve çok sayıda öğrenci takip etti. Program sonunda konuşmacı Dr. Halit Yerebakan günün anısına çeşitli hediyeler takdim edildi.
Çağın en önemli sorunu Obezite

‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans düzenlendi

Dr. Halit Yerebakan, “Çağımızın en önemli problemi yağlar, hareketsizlik değil şekerdir. Literatürler bize bunları gösteriyor. Dünyada şeker tüketimi arttıkça dünyada obezite vakalarının arttığı görülüyor. Şekerin gerçekten tıpkı uyuşturucu bir madde gibi adeta beyni uyuşturduğu özelliğini biliyoruz. Şekeri fazla tükettikçe gömlek yağınız şişer. Bu şişince şeker hastası, tansiyon hastası, obezite hastası olabiliyorsunuz. İnsanların gerçekten en önemli hastalığı bu. En önemli risk skalası bu anlamda bel ve çevresidir. Burada kıstasım bel çevresinin genişliğinin boyunuzun yarısını geçmesiyle gerçekleştiriyoruz. Eğer bel çevreniz boyunuzun yarısından fazla ise bel çevresinde yağlanmanın var demektir” dedi.

Sağlık yaşamın nedeni sevdiklerinizdir

Hayatta bir nedeniniz olması gerektiğini savunan Dr. Yerebakan, “Hiçbir şey için geç değil ama karar verme aşamasında kararsız kalıyor olabilirsiniz. Değişimden korkabilirsiniz. Değişimden korkmayın ancak bunun için nedenler ortaya koyun. Önceliğimize her zaman nedeni koymamız gerekiyor. Bir kişinin hayatın her alanında başarılı olabilmesi için ortaya bir neden koyması gerekir. İnsanların genellikle nedenleri sevdikleridir. Ya eşimdir, ya da evlatlarıdır. Bunun için iyi bir hayatı iyi bir yaşamı tercih edebilirler. Bu sebeple öncelikle bir neden ortaya koyup önceliğinizi bir hayat gayesi zeminine oturtursanız işte o zaman sağlıklı ve mutlu yaşarsınız, başarılı olursunuz. Dolayısıyla sağlıklı yaşam için neden gerekiyor, neden ise insanın sadece ve sadece sevdikleri, ailesidir” dedi.

‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans düzenlendi

Başarı için üç temel kriter

Gençlere tavsiyelerde bulunan Dr. Yerebakan, “Başarılı olmak, iyi yerlere gelmek, yaptıklarınızla çevrenizi ve ailenizi gururlandırmak, ekonomik özgürlüğünüz olması, kimseye muhtaç olmamak istiyorsanız üç temel kritere olmanızı tavsiye ederim. Birincisi bu dünyada neyin hayal edilip edilemeyeceğini bilmek. İnsanlar hayallerine kavuşmazlar. İnsanlar sadece ve sadece hak ettiklerine kavuşurlar. Dolayısıyla hayallerinizi değil hak ettiklerinizi elde edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Hak edebilmek için ise çok çalışmanız gerekiyor. Gecenizi gündüzünüze katınız gerekiyor. İkinci olarak ise çevrenizdekileri iyi insanlardan seçin. Çevriniz de iyi insanlar biriktirin. Üçüncü olarak ise iletişim becerilerini kuvvetlendirmek. Bu iç kriteri kulak arkası etmemenizi tavsiye ediyorum” dedi.
 

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu