Şehir merkezlerinde açılmasına karşıyız

Hendek Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel bu gün bir basın toplantısı düzenledi...

Hendek Haber 16.10.2017, 16:50 16.10.2017, 16:55

Şehir merkezlerinde açılan hiper market, grosmarket ve zincir mağazaların başta bakkal esnafı ve yerel marketler olmak üzere hemen hemen her iş kolundaki esnaf ve sanatkarın işlerini büyük ölçüde aksatmaktadır. Bu durum esnafların büyük ölçekteki market zincirleriyle rekabet edebilirlik düzeyi azaltmakta, rekabet edebilmek için bu kesimin çalışma saatlerini uzatarak yıpranmalarına neden olmakta, hatta birçok esnaf ve sanatkarı bu marketlere karşı rekabet edemeyip iş yerlerini kapatmak zorunda bırakmaktadır. 

Bu marketlerin Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi şehir merkezlerinde açılmasına ve çeşitli isimler altındaki şubelerinin yasal boşluklardan yararlanarak mahalle aralarına yayılmalarına müsaade edilmemelidir. Bu tür alışveriş merkezlerinin açılması için Avrupa Birliği ülkelerindeki örnekler de dikkate alınarak bir mevzuat hazırlanmalı ve bu mevzuat çerçevesinde oluşturulacak yerel komisyonlar aracılığıyla iş yeri açma izni verilmelidir.

     Bilindiği üzere Avrupa pazarının doyması ile birlikte ülkemize yönelen yabancı sermayeli marketlerin sayısı bütün şehirlerde artmakta ve holdinglerinde sektöre açılmasıyla birlikte marketçilikte büyük bir rekabet yaşanmaktadır. Ülke genelinde sayıları yüz binleri aşan, emek ve sermayesini birleştirerek çalışan bakkal, yerel market, esnaf sayıları giderek artan hiper market, grosmarketler ve zincir mağazalar karşısında zor duruma düşmekte, kısıtlı finansal imkanlarıyla oluşturmaya çalıştıkları atılımları sonuçsuz kalmakta ve iş yerlerini kapatma noktasına gelmektedir. Başta bakkal esnafı ve yerel marketler olmak üzere hemen hemen her iş kolundaki esnaf ve sanatkarı son yıllarda en çok rahatsız eden ve satış olanaklarını sınırlayan unsurların başında hipermarket, grosmarketler ve zincir mağazaları özellikle büyük şehirlerin her tarafında ve giderek diğer şehirlerde ve ilçemizde de çığ gibi artması gelmektedir. 

Gelişmiş ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin korunduğu, desteklendiği ve gelişmesinin sağlandığı bilinen bir gerçektir. Hiper, grosmarketlerin ve zincir mağazaların bakkallara ve yerel marketlere karşı ezici rekabetlerini önlemek bakımından fevkalade önlemler alındığı da bilinmektedir. 

Bu konuda Belediyemiz üzerine düşen görevi kanunlar çerçevesinde yapmakta fakat ilçemize şube açacak olan hiper-grosmarketlerin yasal boşluklardan yararlanarak ruhsatlarını aldıkları ve işyerlerini açtıkları görülmektedir. Bu konuda Belediyeler kanunu revize edilmeli ve Perakende Yasasının esnaf ve sanatkarlarımızın lehine en acil şekilde çıkarılması gerekmektedir.

Bu nedenle, bakkal ve yerel market esnafının alışverişlerini büyük ölçüde etkileyen ve büyük şehirlerde açılan zincir mağazaların şehir merkezlerinde açılmasını engellemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. 

Yorumlar (0)
29
hafif yağmur