Sakarya'da Toçoğlu’ndan Rahatlatan Açıklama

Başkan Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili vatandaşları rahatlatan açıklamalarda bulundu. Başkan Toçoğlu, “Şehrimizde plansızlık eleştirileceğine plan eleştiriliyor.

Hendek Haber 11.02.2013, 16:24 11.02.2013, 18:10
 Sakarya'da Toçoğlu’ndan Rahatlatan Açıklama
 Başkan Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili vatandaşları rahatlatan açıklamalarda bulundu. Başkan Toçoğlu, “Şehrimizde plansızlık eleştirileceğine plan eleştiriliyor. 146 bin hektarlık alanda imar planı yapılıyor. Tasnif ettirdim, 1200 itiraz var ve bu itirazların hepsi benzer itirazlar. Belediye başkanlarımızla ile birlikte itirazları tek tek görüşeceğiz. Vatandaşlarımız tedirgin olmasın, asla mağdur olmayacaklar.” dedi.

Şubat ayı Meclis Toplantısı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı, Başkan Zeki Toçoğlu başkanlığında, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 33 maddeden oluşan Meclis Gündemi’nde, ilk 18 madde komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edilirken, ilçe belediyelerinden gelen imar değişikliklerini içeren 14 madde, imar ve bayındırlık komisyonlarına havale edildi. Söğütlü ilçesine 5 araçlık taksi durağının kurulmasını içeren ilgili madde ise kabul edildi.

Vatandaşlarımız endişelenmesin


MHP Grup Başkanvekili Metin Ökden, 19. maddenin içerisinde yer alan 1/25000’lik Nazım İmar Planı’na oluşan itirazların görüşülmesiyle ilgili Başkan Zeki Toçoğlu’ndan kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama talep etti. Sakarya’da plansızlığın eleştirilmesi gerektiğini ancak planların eleştirildiğini kaydeden Başkan Toçoğlu, “Şehrimizde plansızlık eleştirileceğine plan eleştiriliyor. 146 bin hektarlık alanda imar planı yapılıyor. Tasnif ettirdim, 1200 itiraz var ve bu itirazların hepsi benzer itirazlar. Yaşayan bir şehirde plan yapıyoruz ve bu plan mutlaka bir yere temas edecektir. Belediye başkanlarımızla ile birlikte önümüzdeki pazartesi gününden itibaren itirazları tek tek görüşeceğiz. Vatandaşlarımız tedirgin olmasın, endişelenmesin, asla mağdur olmayacaklar.” diye konuştu.

Katkı sağlayan her eleştiriye açığız


Nazım İmar Planı’nda vizyon olduğunu belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Eleştirilerin olması doğal.  Ancak şehrimizde eleştirileri istismar etme huyu var. Azalsa da devam ediyor ve buna yapacak bir şeyimiz yok. Biz, makul olan ve çalışmalarımıza katkı sağlayan her eleştiriye açığız. Bunun altını çiziyorum. Tekrar söylüyorum, vatandaşlarımızın gayrimenkullerine denk gelen bir plan varsa bunu tabiî ki görüşeceğiz ve hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız. Mesela Çark Caddesi ile ilgili konu. Kişisel kanaatim, şimdiden 30 sene sonrası ile ilgili bir karara varamayız. 30 sene sonra gelen belediye başkanı, belediyesine ait parası varsa, kamulaştırır ve yapar. Bunların hepsini görüşeceğiz. Vatandaşlarımıza zarar veren bir anlayışımız kesinlikle yok. 1/25000’lik plan öneri plandır. Planlarımızda vizyon var, çok güzel çalışmalar var” ifadelerini kullandı. 

SASKİ Genel Kurulu yapıldı


SASKİ Genel Kurulu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli başkanlığında gerçekleştirildi. 2 maddelik gündemde, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, maddelerle ilgili bilgiler verdi. Gündemin ilk maddesinde yer alan, HES çalışmalarında teminat mektubu değişiklikleri için 1 milyon TL kredi teminine dair meclisten yetki alınmasını içeren madde kabul edildi. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) çalışmalarında şehir plancısı kadrosunu içeren ilgili madde de kabul edildi.

Bir sonraki Meclis Toplantısı, 11 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilecek. 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu