banner194

Kanalizasyon Kazısı Yapıyorlardı Tarihi Mezar Çıktı

Kanalizasyon Kazısında Hendek Akova Mahallesi 6600. Sokakta roma dönemine ait olduğu düşünülen iki mezara denk gelindi.

Kanalizasyon Kazısı Yapıyorlardı Tarihi Mezar Çıktı
Rasimpaşa Mahallesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kanalizasyon ekipleri, yapmış oldukları kazı esnasında, iki adet bir büyük bir çocuk mezarı olmak üzere eski kremitlerden oluşan mezara rasladılar. 

Olay sonrasında Sakarya Müzeler Müdürlüğüne bilgi verilmesinin ardından, olay yeri , güvenlik altına alındı ve beklemeye başlandı.

Sakarya Müzeler Müdürlüğünden Gelen arkeologların yapmış olduğu incelemeler sonucunda Roma Dönemine ayit olduğu tespit edildi. 

Müdürlükten gelen arkeologlar olay yerive çevresinde incelemelerini sürdürecekleri öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 12:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarih.....
tarih..... - 5 yıl Önce

bu tür tarihi kalıntılar zaman zaman çıktığını biliyoruz. sadece mezara bakarak karar vermemek lazım. bence etraf ciddi manada incelenmeli. belkide yerleşim alanları da çıkar. iyi incelemek lazım. tarih= tarihi fırsattır. önemsenmelidir!!!

hayati
hayati - 5 yıl Önce

bizim tarlada birçok kiremit kırığı vardı sırrını hiç çözememiştim

vatandaş rıza
vatandaş rıza - 5 yıl Önce

saski hendek şube müdürlüğü personellerinin alt yapı çalışması sırasında önüne çıkan tarihi eserlerin duyarlılık göstererek ilgili yetkililere bildirmesinden dolayı hendekte yaşayan bir vatandaş olarak teşekkür eder tarihe ışık tuttukları için saski yöneticilerine şükranlarımı iletirim

FATİH
FATİH - 4 yıl Önce

aynı tip mezarlar Pamukovada da çıktı ama daha resmi birilerini görmedik belki gelmişlerdir ama inşaat makineleri ortamı duman etmiş

SIRADAKİ HABER