Hendek'te Kentsel dönüşüme ilk kazma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın bağlantısıyla start alan Hendek Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan "Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm" projesinde ilk kazma vuruldu.

Hendek Haber 10.11.2013, 14:29 10.11.2013, 15:35
Hendek'te Kentsel dönüşüme ilk kazma


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın bağlantısıyla start alan Hendek Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan "Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm" projesinde ilk kazma vuruldu.

Hendek Belediye başkanı Ali İnci, Kemaliye Mahallesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm alanında yapılacak olan fiziki değişiklik, binalar,iş merkezleri, yeşil alanları ile ilgili bilgi vererek, “Bilindiği üzere Büyükşehir yasasının 73 cü maddesine göre başlatmış olduğumuz kentsel dönüşümü daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı yasasına değiştirerek Bakanlar Kurulu kararı arkasından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisini Hendek Belediyesi’ne verilmesi neticesinde tüm yetki Hendek Belediyemizdedir. Bu yetki maddesinin içersinde bulunan en önemli maddenin ise, vatandaşımızla bire bir görüşerek, anlaşarak bu dönüşümün sağlanmasıdır. Kemaliye Mahallesi’nde geçmişte yaşayan büyüklerinin isimlerini, soyadlarını, yapmayı planladığımız anıtın içersine yazmak sureti ile inşallah yüzyıllar boyu, bugün yerini veren, evini veren bu değerli vatandaşlarımıza ne şekilde değer verdiğimizi nasıl güzel bir anıt yaptığımızı ve o anıtımızda o değerli insanları saygıyla andığımızı göstermiş olacağız.” Dedi.Yeşil Hendek

Başkan İnci, “63 dönümlük bu alan içersinde aynı zamanda konut alanı, çimen alanı, içersinde alışveriş alanları ve %30 yapılaşma oranı bulunan alanın dönüşümünü gerçekleştirmek için yola çıktık. Önce mahalle sakinlerimizi gezerek lokum ikram ettik. Dedik ki sizleri daha sonra biz çağıracağız. Çağırdığımız zaman (Ali başkan bizi ayağına çağırdı) demeyin diye sizleri tek tek gezdik ve lokum dağıttık. Arkasından vatandaşımızın evine giderek, onlarla konuşarak, bire bir konuştuğumuzda anlaşamadığımız kimse yok. Planlarımızı müteahhite ihale ettik, projemiz oluştu. Kentsel dönüşüm alanımızda inşaat çalışmalarını parça parça yapacağız. Şu anda kazı çalışmalarına başladık. İlçemize ve halkımıza hayırlı olsun.”dedi.Yorumlar (1)
ibrahim yılmaz. 9 yıl önce
kentsel dönüşüm kanunlarina göre , yaklaşik 6 ay önce ibrahim öztor adli vatandaşa açilan acele el koyma davasi;legal değildir. çünki kentsel dönüşümün aşamalari vardir, çok fazla ayrintilara girmiyorum.09.11.2013 tarihinde kemaliye mahallesinde başlatilan çalişma kentsel dönüşüm çalişmasi ise yasal değildir. eğer kişisel bir mütehatlik olayi ise bu çalişma alani, malumunuzca kentsel dönüşüm alani içinde yer almaktadır, burada başlatilan çalişmalarda ayrica kamu araçlari kullanilmiş ve kullanilmaya devam edilmektedir. ali inci şu anda suç işlemektedir. zaten suç işlemek, ali inci'nin en tabii alişkanliklarindandir.
20
kapalı