banner194

Hendek’te Hıdrellez Dualarla Karşılandı

Her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen Sarıkız Hıdrellez Anma programı bu yıl da Aşağı Çalıca Köyü’nde köy merasında ve köy camiinde iki ayrı program olarak gerçekleşti. Hendek Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte belediye tarafından misafirlere etli pilav, ayran ve tulumba tatlısı ikram edildi.

Hendek’te Hıdrellez Dualarla Karşılandı
Her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen Sarıkız Hıdrellez Anma programı bu yıl da Aşağı Çalıca Köyü’nde köy merasında ve köy camiinde iki ayrı program olarak gerçekleşti. Hendek Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte belediye tarafından misafirlere etli pilav, ayran ve tulumba tatlısı ikram edildi.


Hendek, Türkiye mozaiğidir


Programa Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, çevre köylerin muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte bir konuşma yapan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, “Yıllardır ilçemizde Manavı, Abhazı, lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Romanı, Kürdü, Arnavut’u, Boşnak’ı, Maciri kardeşlik içerisinde yaşıyorlar. Herkes kendi kültürünü yaşatırken bir yanda da ortak bir kültürü yaşıyoruz. Yıllardır kız alıp vererek komşuluk yaparak devam eden bu kardeşlik ortamında yemeklerimiz, ananelerimiz, müziklerimiz de birbirine karıştı. Bir Karadenizlinin evinde Boşnak Böreğini, bir macirin evinde kara lahanayı görüyorsunuz. Birliğimizi ve bütünlüğümüzü geçmişimize, atalarımıza borçluyuz. Bize bıraktıkları gelenekler ve kültürel değerler bizim için bir hazinedir. Bu etkinlik o birikimin bugünde sürdüğünün bir kanıtıdır. Gelişelim, çağdaşlaşan dünyaya ayak uyduralım ama bizi biz yapan geleneksel değerlerimizden de lütfen vazgeçmeyelim.”dedi.  Kadınlar için köy merasında okuma yapılırken erkekler cami içerisinde gerçekleşen programa katıldılar. Başkan İnci, köyü gezerek köylülerle köy kahvesinde sohbet etti. Aşağı Çalıca Muhtarı Kadir Yağlı, gelen konuklarla tek tek ilgilenirken, Hendek Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti.  
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER