Hendek'de Kubbenin yüzde 70’i tamam

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin “Yüzyıllara hitap edecek mabed” diye adlandırdığı Rasimpaşa camisinin ihtişamlı yapısı gün geçtikçe ortaya çıkıyor.

Hendek Haber 25.10.2013, 14:06 25.10.2013, 22:10
Hendek'de Kubbenin yüzde 70’i tamam
Kubbenin yüzde 70’i tamam
Minarelerin külahları yapılıyor

Her iki yanında yükselen tek şerefeli minareler her geçen gün yüksekliği artarken diğer yandan da kubbenin üzerinin bakır levha ile kaplanma işlemi aralıksız devam ediyor. İki minaresi oluşan caminin minareleri de alışılagelmişin dışında onaltıgen olarak yapılıyor.

20 ton bakır, 56 mt yükseklik

Caminin kubbesinin bakır kaplama işinin yüzde 70’inin tamamlandığı ifade eden Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, minarelerinin de külahlarının imalatına başlandığını söyledi. Kubbe alanının 1400 metre genişliği kapladığını ifade eden Başkan İnci, “Cami kubbelerinin üzerleri genelde çinko, kurşun ve bakır levhalarla kaplanmaktadır. Çinko levhalar hava şartlarına fazla dayanıklı olmuyor çabuk çürüme yapıyor. Kurşun levhaların işçiliği kolay ancak kubbenin genişliğinin 1400 metre olduğu düşünüldüğünde kurşun kaplama yapılacak olursa kubbeye 80 ton ağırlık binecek. Fiyatı pahalı, işçiliği beceri isteyen bakır levhalarla kubbenin kaplanması statik hesaplamalara daha uygun olduğundan dolayı kubbe, bakır levha ile kaplanıyor, bu nedenle kubbeye yaklaşık 20 ton ağırlık binecek. Minareler tam olarak bittiğinde yerden yüksekliği 56 metre olacak.”dediYorumlar (0)
27
parçalı bulutlu