Hendek Yeni Yüzyıl İlköğretim Okulu Trafik Eğitimine katıldı

Karayolu Trafikte Yol Güvenliği Derneği’nin (KTYG) Ankara’da pilot olarak başlattığı ilkokul öğrencilerine yönelik Trafik Güvenliği Eğitimi projesine Hendek Yeni Yüzyıl İlköğretim Okulu da katıldı.

Hendek Haber 07.12.2016, 11:57
Hendek Yeni Yüzyıl İlköğretim Okulu Trafik Eğitimine katıldı


"Türkiye’nin trafik kazalarında olay yeri sonrası dahil, gerçek insan kaybı 9 bin 224 kişidir. Bu ölümlerin yüzde 15’i 0-14 yaş grubunda çocuklardır. Bu da yaklaşık bin 383 çocuk demektir. Yıllık yaralı sayımız 32 bin 400’dür. Bunların da yüzde 10’u sakat kalmakta ve aileler ömür boyu mağduriyet yaşamaktadır. Dünya Sağlık Teşkilatı’nca da bu çocukların trafikte ölmemesi için ciddi çabalar var. Çocuk ölümleri oranı ABD’de yüzde 6.6 İngiltere’de yüzde 5.8, Fransa’da yüzde 4.5 ve Almanya’da yüzde 4.1’dir. Ayrıca düşük gelirli ülkelerde çocukların trafik kazalarındaki ölümleri yüksek gelirli ülkelere göre iki kat daha fazla. ​" olduğu belirtildi. 

20 BİN ÖĞRENCİ KATILDI

Türkiye kültürü, aile yapısı ve ailelerin yanlış alışkanlıkları da düşünülerek bu projeyi büyük bir emekle hazırladık ve Ankara merkez olmak üzere pilot uygulamaya koyduk. Proje, ilkokulların 2 ve 4.sınıflarına göre hazırlanmış olup, yaklaşık 10 çeşit materyal kullanılarak çocuklara trafikte can güvenliklerini nasıl koruyacaklarına dair kuralları beyin fırtınası yönetimi ile öğretiyor. Şimdiye kadar Ankara Milli EğitimMüdürlüğü’nün gözetim ve denetiminde 90 ilkokuldaki yaklaşık 20 bin öğrenciye bu eğitim verilmiştir. Projeye destek veren kuruluşlar EGM Trafik Başkanlığı, ATO, İstanbul İETT, Turing ve Otomobilcilik Kurumu, Türkiye Barolar Birliği, Seğmenler Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Marmara Nakliyeciler Terminali.”

Eğitime Hendek Yeni Yüzyıl İlköğretim Okulu da katıldı.

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı