banner194

Hendek'te Temizlik çalışanlarına sağlıklı yaşam eğitimleri verildi

Hendek Belediyesi Temizlik İşçilerine Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından özellikle , KOAH, Tüberküloz, Tütün ve Madde Bağımlılığı, Temizlik ve Hijyen , karşılaştığı riskli durumlar ve kimyasallara dayalı önleyici tedbirler konularında eğitimler gerçekleştirildi.

Hendek'te Temizlik çalışanlarına sağlıklı yaşam eğitimleri verildi
banner180

Hendek Belediyesi temizlik İşçileri; toplumun temizlik alışkanlıklarının geliştirilmesi noktasında Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün hijyen, atık toplama  konularında  toplumu bilgilendirmelerini isteyerek,  değer bulma ve saygı görmenin yaptıkları işlerde önemli olduğunu belirttiler.
Hendek sokaklarındaki çöplerde her çeşit çevreye zarar verebilecek riskte atıklarla karşılaştıklarını ifade eden işçiler eğitimde sunulan bu  konulardaki önerileri dikkatle dinlediler. Enjektör, medikal atıklar ve kesici objelerle bile karşılaştıklarını  anlatan işçiler kendi yaşamları ve toplumun sağlığı noktasında  koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında bilgi sahibi oldular.

Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör  ve Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personelinin katılım sağladığı eğitimde Sağlık Bakanlığının hazırladığı “Diyabet”,“Kadına Karşı Şiddet “ konularında broşürlerle Çocukları olanlara “Sağlık ve Çocuk Dergisi “ de  dağıtıldı.
Genel sağlık sorunlarının ve hastalanma riskinin en fazla gözüktüğü temizlik işçileri  sağlıkları ile ilgili karşılaştıkları olumsuz durumları paylaşarak, kendilerinin ve toplumun sağlığını koruyucu tedbirlerle ilgili pek çok konu başlığında bilgilendirildiler.

Toplumsal statü anlamında hizmet işgücü içerisinde temizlik işçiliği ülkemizde en az değer gören meslek olarak gözükmesi nedeniyle psikolojik ve sosyolojik anlamda sorunlar yaşayan temizlik çalışanlarının, bulundukları bölgeye olan katkısını vurgulayan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz. Hem.Deniz De Asis “ Sizler en fazla hastalık riskiyle karşı karşıya olan ve dünyamızı güzelleştiren kıymetli emekçilersiniz. İlçemizde size kapısını süpürdüğünüz ve çöplerini topladığınız için “ Günaydın “ diyen , teşekkür ederek değerinizi hissettiren yaklaşımlarla empati geliştirecek bir toplum düşlüyoruz.  Yapılan her bir işin ve sorumluluğun statü farkı olmadan değeri ve önemi vardır. Sizleri ve Sağlığınızı önemsiyoruz, eğitimlerimiz devam edecek” diyerek özellikle  solunum sistemi hastalıklarına yakalanmamaları hususundaki  önlemlerden bahsetti.


Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Ebru Gürlü  evsel olmayan atıkların ortaya çıkaracağı riskler ve kimyasallarla karşılaştıkları durumlar konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

“Kadına Karşı Şiddet “ konusunun son yıllarda artan oranına dikkati çeken Hendek İlçe Sağlık Personeli Sosyal Çalışmacı Selin Öz bu konudaki broşürlerle temizlik işçilerini bilgilendirdi.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü, Hizmet Sektöründe emek veren temizlik işçileri ve çalışanları sağlık eğitimi konusunda bilinçlendirerek , hizmet kalitesini arttırmayı hedefliyor.

” Emeğe Bilgi “ sloganıyla yola çıkan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü  sağlıklı yaşam eğitimleriyle toplumun bilgilenmesini ve daha fazla farkındalık gelişmesini  amaçlı

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER