Hendek'te Kırmızı Dipli Mumla Güreş Daveti

Hendek Belediye Başkan İrfan Püsküllü ve 2018 Güreş Ağası Selman Sever, vatandaşları 1 Temmuz'da yapılacak olan 18. Selman Dede Yağlı Güreş Festivali’ne 657 yıllık bir gelenek olan kırmızı dipli mumla davet etti.

Hendek Haber 29.06.2018, 18:59
Hendek'te Kırmızı Dipli Mumla Güreş Daveti

Kırmızı dipli mumla davet edildi

Hendek Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan 18. Geleneksel Selman Dede Güreşleri'ne bu yıl davetler “kırmızı dipli mum” ile yapıldı. Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, "Hendek Belediyesi olarak 1 Temmuz'da düzenleyeceğimiz güreş festivali için, 657 yıllık bir geleneği yaşatmak adına kırmızı dipli mum hediye ediyoruz. Kırkpınar'da davetiye olarak kullanılan mumun bir tarafının kırmızıya boyanması, aşırı bir sevgiyle davet anlamına geliyor. Bu vesile ile Hendekli tüm hemşerilerimizi güreş festivalimize bekliyoruz." dedi. Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü güreşlere altın kemerli başpehlivanlar Ali Gürbüz ve Şaban Yılmaz’ın yanı sıra 300 pehlivan ve 16 başpehlivanın katılacağını bildirdi. 

Kırmızı dipli mum nedir?

Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde düzenlenen güreşlere başta devlet erkanı olmak üzere eşraftan ve erkandan olanlar ile önemli dostlar kırmızı dipli mumla davet edilirdi.  Kırkpınar ağaları, kırmızı dipli mumları, başta devlet erkanı olmak üzere eşraftan ve erkandan olanlara ve önemli saydıkları dostlarına zamanında atlı postacılarla gönderirlerdi. Atlı postacılar ayrıca kahvelere kırmızı dipli mumu asarak halkı, Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşleri'ne çağırırlardı. Bu gelenek düğünlerde ve diğer cemiyetlerde de yapılıyordu.


Yorumlar (0)
7
açık
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı