Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Hendek Sütbirliği Basın Açıklmasında Bulundu

Hendek İlçesinde Geçtiğimiz yıl kurulan ve Süt üretiminde çalışmalar yürüten "Hendek İlçesi Süt Üreticileri Birliği" üyeleri ve süt üretimi yavan vatandaşların bilgilenmesi ve davet maksatlı bir basın açıklamasında bulundu.

Hendek Sütbirliği Basın Açıklmasında Bulundu
Basın Açıklaması

"Birliğimiz 2012 yılı Mart ayında kurulmuştur. Amacımız hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin ürünlerini pazarlamasında yardımcı olmaktır. Kurulduğumuz günden bu güne üyelerimize süt teşvik pirimi olarak 82 - 019.83 TL anaç sığır destek pirimi olarak 50 - 589.25 TL olmak üzere toplamda 132 - 609.08 tl ödeme yapılmıştır. Buda bir nebze de olsa hayvancılıkla uğraşan ve zor durumda olan çiftçimize katkı sağlamış bulunmaktayız.

Hauvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı birliğimize üye olmaya davet ediyoruz. Son yıllarda çiftçimizin çok zor şartlarda çalışmasına rağmen emeğinin karşılığını alamamakta başka yapabileceği bir işi olmadığı içinde zoraki bu işi yapmaktadır. Açıkçası sahipsiz kalmıştır. Birlik olarak biz en azından hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın sesi ve destekçisi olmayı amaçlıyoruz.

Ülkemiz hayvancılığı 2012 olumsuz ve 2013 yıllarında olumsuzluklarla geçmeye devam ediyor.

Bunun başlıca nedenleri kaba ve kesif yeme fiyatlarının aşırı yükselmei küçük ve büyükbaş hayvan ithalatının serbest bırakılması buna dayalı olarak da hayvan fiyatlarının düşmesidir. Şu bir gerçek ki hayvancılık ülkemiz ve Sakarya çiftçii için vazgeçilmez bir geçim kaynağıdır. Çiftçimiz çok zor şartlarda bu işi yürütmeye çalışmaktadır. Eğer bakanlık bu konuda gerekli tedbirleri almaz ise ve böyle devam ederse birçok insan hayvancılığı bırakmak zorunda kalacak buda iki yıl önceki gibi et ve süt ihtiyacımızı karşılamak için bakanlığı ithalat yapmaya zorlayacaktır. Ülkemiz hayvancılığı sürdürülebilirliği için süt yem bariyeri nin 1 kg süt = 1,5 kg yem olmasıdır. Bu konuda Genel Merkezimiz bir çalışma yapmış ve 1 kg süt en az 1,3 kg yem olması yönünde gerekli girişimleri Bakanlığa ve Ulusal Süt Konseyine sunmuş fakat bu güne kadar herhangi bir ilerleme kaydedilememiştir. Yetkililerden bu konuda en kısa zamanda bu çalışmanın hayata geçirilmesi için gerekenin yapılmasını talep etmekteyiz aksi halde ülkemiz hayvanlığı büyük ölçüde zarar görecek ve ülkemiz hayvancılık sektöründe tamamen dışa bağlı kalacaktır."

Hendek İlçesi Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Adına

Yönetim Kurulu Başkanı

Seyfi ARSLAN

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER