Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Hendek Şeyhler Köyünde Şeyh İzzettin anıldı

Hendek Şeyhler Köyü’nde bulunan 1300 yıllarında yaşamış Anadolu Erenlerinden Şeyh İzzettin İsmail Efendi Hacet Bayramı ve okumaları büyük katılımla gerçekleşti.

Hendek Şeyhler Köyünde Şeyh İzzettin anıldı

Şeyh İzzettin anıldı

Şeyh İzzettin’i anma ve türbe ziyaretine Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, siyasiler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Şeyler Mahallesi Muhtarı Hakkı Çalık, “ Şeyh İzzettin İsmail Türbesi Hacet Bayramı her yıl geleneksel olarak yapılıp,  Kuran-ı Kerim ve mevlitler okunmakta, dualar edilmekte, namazlar kılınmakta, pilavlar dağıtılmaktadır. Bu yılda 718.’si yapılan Şeyh İzzettin İsmail Türbesi Hacet Bayramına belediyemizin katkısı oldu. Şeyhler mahalle sakinleri olarak belediyemize teşekkür ediyoruz” dedi.

Anma programında dualar edildi gelenlere çeşitli ikramlar da bulunuldu. Hacet bayramına katılan Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü yıllardır devam eden bu güzel geleneğin gelecek nesillere de ulaşmasını dileyerek vatandaşlarla tek tek sohbet etti. Anma programına katılmak isteyenler için Hendek Meydanı’ndan Hendek Belediyesi tarafından araç kaldırıldı.

Şeyh İzzettin İsmail Efendi Hacet Bayramı nedir;Şeyhler Köyü adını, köydeki türbede metfun olan Şeyh İsmail İzzettin Efendi’den almıştır.

Orhan Gazi Akçakoca’ya doğru ilerlerken Şeyhler Köyü’nün biraz güneyinde mola verir. Konaklar Köyünden Şeyh İsmail Efendi askerlerin karnını doyurmayı üstlenmiştir. Karargaha gider, askerlerin önüne, bir kişilik yemek bırakır. Orhan Gazi buna kızar ama, askerler doymuş yemek artmıştır bile ve aynı şekilde atları da doyurmuştur. Orhan Gazi Şeyhin bu kerameti karşısında elini öper, bir dileği olup olmadığını sorar. Şeyh mütevazı olup isteği olmadığını söyler. Bunun üzerine Orhan Gazi Osmanlı devleti var olduğu sürece ezan sesinin duyulduğu yere kadar o bölgede yaşayan halktan vergi alınmaması için ceylan derisine yazılı fermanı verir. İnanışa göre “Hacet Bayramı (türbe mevlüdü) “, her yıl o günün anısını yaşatmak için ağustosun ilk pazar günü düzenlenir. Bu bayramda yemekler ne denli az, konuklar ne denli çok olursa olsun, herkesin karnı doyar.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER