Hendek İlçesi gezici tarım işçileri izleme kurulu toplandı...

Her yıl olduğu gibi bu yılda ilçemiz Hendek'e fındık toplamak amacıyla Mevsimlik tarım işcileri gelmeye başlayacak. Hendek İlçesi Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu Hendek Kaymakamlığı toplantı salonunda Hendek İlçe Kaymakamı Orhan BURHAN önderliğinde toplandı.

Hendek Haber 19.07.2018, 10:32
Hendek İlçesi gezici tarım işçileri izleme kurulu toplandı...

26 Mart 2010 tarih ve 27531 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/6 sayılı "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi" ile ilgili genelge gereği oluşturulan "Sakarya İli Hendek İlçesi Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu", Kaymakam Orhan BURHAN Başkanlığında, Kaymakam Adayı Mehmet Sadık KILIÇ, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan ALTUNTAŞ, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İLHAN, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Deniz KÜN, İlçe Yazı İşleri Müdür Vekili Ersel DEDE, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bedir BAYRAM, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Burcu BAŞARAN GÜNGÖR, İlçe Nüfus Şefi Mehmet ŞAHİN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erhan SUNMAN, Belediye Zabıta Müdürü Murat TOKAT, Orman İşletme Müdürü Mustafa ARPACI, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necati TAN, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hayri DURAN ve Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin KULA’ nın  katılımı ile 28.06.2018 Perşembe günü saat 11.30 da Kaymakamlık Toplantı Salonunda toplandı.

Toplantıda konuşma yapan Kaymakamız Orhan BURHAN, “İşçilerin ve ilçe halkının birbirinin emek ve işine duydukları ihtiyaç, kardeşlik ve dayanışma bilincini güçlendirmeye yönelik olarak konuyla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, yürütülmesi gereken faaliyetlerin izlenmesi, uygulama sırasında doğabilecek sorunlara çözüm üretilmesi ve bir veri tabanı oluşturulması amacıyla toplandık. İşçilerin ihtiyaç duyduğu insani asgari ihtiyaçların karşılanması ve ilçemiz uzak veya yakın fark etmeksizin tüm mahallelerimizde mahallelerinde gerekli önlemlerin alınması için kamu kurum ve kuruluşlar ile muhtarlarımız olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir. Ancak ilçemize gelen mevsimlik tarım işçilerinin ihtiyaçlarının karşılanması hususunda asıl görev işveren ve Dayıbaşı diye tabir edilen aracılardadır” şeklinde konuştu. Toplantıda, kurumların yapacakları iş ve işlemler ile bu konudaki yaşanan/yaşanacak olası uyuşmazlıklarda tereddütlerin kaldırılması için tarımda iş aracılığı yönetmeliğinin 4857 sayılı iş kanununun 39. maddesinde belirtilen "işçilerin kazançlarının(yevmiyelerinin) günlük asgari 68,00 TL olarak belirlenmesine, fındık toplamaya, örf ve adetlere göre sabah 07.00'da başlanmasına ve akşam 19.00'da sona ermesine, ancak, işçilerin günlük ihtiyaç ve istirahat için toplam en az 1,5 saat istirahat molası verilmesine karar verilmiştir.

Yorumlar (0)