“Hendek” değil “Çukur”

Hendek Kent Konseyi Ali inci başkanlığında Hendek Belediyesi meclis toplantı salonunda toplandı. Toplantıya Hendek Kaymakamı İdris Akbıyık, Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ile birlikte siyasi parti ilçe başkan ve temsilcileri, STK başkanları, daire müdürleri ve kent konseyi üyesi muhtarlar katıldılar.

Hendek Haber 09.02.2016, 09:50 09.02.2016, 09:53
“Hendek” değil “Çukur”
HENDEK KENT KONSEYİ TOPLANDI

“Hendek” değil “Çukur”


    Konsey üyeleri, Hendek isminin terör ile birlikte anılıyor olmasından rahatsızlıklarını dile getirerek;  Hendek isminin İslam tarihinde önemli bir yeri olduğu vurgusu yapıldı. “Hendek ilçemiz, yetiştirdiği din alimleri, ulvi şehitler, önemli bürokrat ve bakanların yanı sıra olimpiyat şampiyonlarının yetiştiği bir beldenin ismidir. İlçemizin adının terörle birlikte anılmasından rahatsızlık duyuyoruz. Bundan böyle kazılan yerlerin adının Hendek olarak değil Çukur olarak adlandırılmasını öneriyoruz” dediler

 

         Kent Konseyi toplandı

       Kent Konseyi siyasi değil bağımsız bir kuruluştur

       Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan Kent Konseyi toplantısına başkanlık eden Ali inci, Kent Konseyinde kentin her kesiminden üyelerin yer aldığını belirterek, “Kent konseyi siyasi bir kuruluş değildir. Hiçbir bütçesi ve yaptırımı olmayan Kent Konseyi sadece birlikte karar veren ve öneri getiren bir birimdir. Kent Konseyi tamamen gönüllülük esasına dayalı bağımsız bir kuruluştur. Burada alınan öneri ve projeler Ankara’ya iletilecektir” dedi.

     Hendek;  16 etnik grubun birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının üst seviyede yaşandığı bir ilçenin adıdır.

 

Ali İnci konuşmasına şöyle devam etti: “Değerli dostlar biliyorsunuz ki bugün ülkemizde büyük bir terör olayı var. Ancak ilçemizde çok değişik alt kimlikte ( 16 etnik köken)  hayatlarını idame ettiren kesimlerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının üst seviyede yaşandığı bir ilçedir. Terörün her türlüsünü kınadığımızı ifade ediyorum. Hendeğimizde Türkiye’yi sarsan Ali Gaffar Okkan gibi büyük bir şehidimiz var. Günümüzde gerek bölücü örgüt mensuplarınca gerekse basın ve internet ortamında çokça kullanılan (Hendek Siyaseti) kelimesi mevcut. Hendek ismi İslam tarihinde yer almış bir mücadelenin ismidir.  İlçemiz ulvi şehitler vermiş, ordu komutanları  ve  İslam alimleri, kurra hafızlar , üst düzey bürokratlar yetiştirmiş, bakanlar çıkarmış, bunun yanı sıra Olimpiyat şampiyonalarında  İstiklal Marşını okutan, göndere Türk bayrağını dalgalandıran sporcuların yetiştiği  güzide bir beldenin ismidir Hendek.  Hendek ilçemizin adının terörle birlikte anılıyor olması hepimizi rahatsız ediyor.”

        Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da  kazılan yerlerin adı Çukur olmalıdır

 Hendek isminin manevi bir değeri olduğunu ifade eden İnci, “ Bu nedenle doğu ve güneydoğuda kazılan yerlerin adının Hendek olarak değil Çukur olarak anılması, adlandırılması ve yazılmasını arzu ediyoruz.  İşte Kent Konseyi olarak basının, internet editörlerinin ve siyasilerimizin bundan böyle eylemlere konu olan yerlerin isminin Hendek olarak değil çukur olarak adlandırılmasını öneriyoruz.  İnşallah bu çukurları kazanlar kendi çukurlarında boğulsunlar.”dedi.

 

Kaymakam İdris Akbıyık da konuşmasında “ Kent Konseyinin, Hendek ilçemizin gelişmesine kalkınmasına her anlamda pozitif katkı yapacağını umuyorum. Demokrasi açısından önemlidir. Konseyimizde alınan kararlar kamu kurum ve  kuruluşları, genel yönetimler ile yerel yönetimlere yol gösterici olacaktır. Hendek kelimesinin negatif anlamda kullanılması bizleri üzmüştür. Konseyimizin şubat ayı toplantısı hayırlı olsun “ Dedi.

 

    

Kent konseyi üyelerinin tamamı bu konuda görüş birliğine vardı. Toplantının ilerleyen sürecinde söz alan ve öneriler ortaya koyan konsey üyelerinin dile getirdikleri öneriler ve projeler kayıt altına alındı. Kent Konseyinin her ayın ilk Cumartesi günü saat 15.00’de toplanması kararının oy birliği ile alınmasının ardından Kent Konseyi toplantısı sona erdi.3
Yorumlar (7)
ali can 6 yıl önce
akp yönetiminin bile gölge etmesin çekilsin dediği eski başkan gündem yaratmaya devam ediyor. dün memleket kan gölündeyken güreş yapıp kuzu yeme peşindeydi, bu gün batağa soktuğu hendeğin sorunlarını çözme peşinde, belediye başkanı ve kaymakamlık çözer ama rantı bırakmazki...
vuslat 6 yıl önce
rantcı başkan koltuğu her halikarda kaptırmıyor, kan veriyor sow yapıyor, güreş yapıyor, bayraktepe derneği diye büyük bir çiflikleri var, belediye çifliğinin işi bitince bayraktepe çifliğinde devam ediyor yazıkk yazıkk
Dobra Dobra 6 yıl önce
hendek kent konseyi̇ni̇n oluşumunda protokol yönetmeli̇ğe uygun deği̇l -2- bu duruma göre hendek kaymakamı sayın i̇dris akbıyık'ın hendek'in en büyük mülki ve idari olması sebebi ile eski milletvekilinin solunda oturmaması ve toplantıya başkanlık etmesi gerekirdi. kent konseyinde başkanlık sıfatı eski milletvekilinde değil, hendek kaymakamı'ndadır. 8 ekim 2006 tarihli t.c. resmi gazetenin 26313 ncü sayısında kent konseyinin ilk üç sırasının; mahallin en büyük mülki idare amiri veya temsilcisi, belediyenin içinde bulunduğu seçim bölgesi veya bölgelerinin milletvekilleri, belediye başkanı veya temsilcisi... vb. olduğu belirtilmektedir.sayın kaymakamımızın ve diğer katılanların bu duruma uygun bir şekilde konumlarının gerektirdiği yerde oturmaları daha uygun olurdu.hendek kaymakamı sayın i̇dris akbıyık nezaketen bir şey dememiş olabilir. anacak, diğer katılanlardan eski milletvekili ali inci'nin başkan yerinde değil, yönetmelikte belirtilen başkanın sağ veya solunda oturması gerekir
SELİM 54 6 yıl önce
güzel hendeği̇me bu i̇si̇m yakişmiyor deği̇şti̇reli̇m bu vesleyle bence.
Dobra Dobra 6 yıl önce
hendek kent konseyi̇ni̇n oluşumunda protokol yönetmeli̇ğe uygun deği̇l -1- i̇lk defa toplanan hendek kent konseyinde alınacak kararlar hendek'in geleceğinin şekillenmesi yönünden elbette oldukça önem arz etmektedir. ancak bunun öncesinde, bir o kadar önemli bir hususu dile getirmek istiyorum. kent konseyleri, 5393 sayılı belediye kanunu ve 26313 sayılı kent konseyi yönetmeliği'ne dayanarak kurulmuş yapılardır. bu yönetmeliğin üçüncü bölümü 8 nci madde (1)de yer alan kent konseyinin oluşumu ve organları kısmında; kent konseyinin hangi kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşacağı belirtilmiştir. kanunda her ne kadar kent konseyinin ilk toplantısı belediye başkanının çağrısı ile yapılır.” diye belirtilse de; konseye mahallin en büyük mülki idare amiri veya temsilcisi birinci sırada katılır. oysa resimlere bakın durum çok farklı.
kemaliyeli 6 yıl önce
esas hendek kemaliyede temel diye kazılmış aylardır duruyor eğer hendeğin sorunları için bir konsey kurulmuşsa çukuru hendeği tartışma yerine gerçek sorunları tartışmak daha yararlı olur birde mahallemizde bir komisyon kuruldu bu komisyonunda başkanı var buda bu konseye dahil olupta mahallenin sorunlarını dile getirse daha yararlı olur bizde mahalle sakinleri olarak daha sağlıklı bilgi alırız.
Dobra Dobra 6 yıl önce
düzeltme
kent konseyi ile ilgili dünkü yorumumda .hendek kaymakamının yapılan toplantıya başkanlık etmesi gerekirdi.” diye bir ifadem olmuştu. başkanlık konusunda bir düzelme yapmam gerekiyor. 8 ekim 2006 tarihli t.c. resmi gazetede; kent konseyinin genel kurul, yürütme kurulu ve meclisler ve çalışma grupları olarak üç organdan oluştuğu belirtilmektedir. bu organlardan genel kurula, belediye meclisi birinci başkan vekilinin, bulunmaması halinde ikinci başkan vekilinin başkanlığında toplanacağı; yürütme kuruluna da belediye meclisi birinci başkan vekili, bulunmaması halinde ikinci başkan vekili başkanlık edeceği belirtilmiştir. meclisler ve çalışma grupları ise genel kurulca belirlenir. eski ve yeni her iki durumda da eski milletvekilinin yeri başkanlık değildir. hele protokol söz konusu olduğunda hiç değildir. herkes yerini bilmeli ve resmi sıfat taşıyan kişilerin konumuna saygı göstererek onları zor durumda bırakmamalıdır!
0
hafif kar yağışlı