Hendek Belediyesi Gençleri Tarihle Buluşturuyor.

Hendek Belediyesi, Hendek’te 12. sınıfta eğitim gören yaklaşık 900 öğrenciyi 7-12 Mayıs tarihleri tarih ve medeniyet mirasıyla buluşturmak, birlik-beraberlik ve kardeşlik duygularını geliştirmek Bilecik-Söğüt’e götürüyor.

Hendek Haber 09.05.2018, 14:45 09.05.2018, 14:51
Hendek Belediyesi Gençleri Tarihle Buluşturuyor.

Osmanlı tarihini yerinde görme fırsatı


Hendek Belediye Başkanı Püsküllü’den gençlere büyük jest

Kültür Gezisi kapsamında Bilecik'e gidecek olan öğrenciler Bilecik'in tarihi ve eşsiz güzelliklerini, Osman Gazi'nin Osmanlı Beyliği'nin temellerini attığı ve bir dönem Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapan Söğüt ilçesini ve Söğüt'ü fetheden Ertuğrul Gazi'nin kabristanını da ziyaret edecek. Bayraktepe Tesisleri’nde başlayan programa Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Hendek Belediye Meclis Üyesi Bilal Deniz, Hendek Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“Dününü bilmeyen yarınını hesaplayamaz”

“Gençler Tarihi İle Buluşuyor-Söğüt Gezisi”nin ilk gününde Atike Hanım Anadolu Lisesi ve AKV Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencileriyle Bayraktepe Tesisleri’nde kahvaltıda buluşan Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü Söğüt gezisinin sadece bir kültür gezisi olmadığına dikkat çekti. “Bugün burada toplanmamızın sebebi sizleri sadece bir kültür gezisine göndermek değil, sizleri 1000 yıllık Anadolu tarihimizin dönüm noktası olan ve tüm dünyaya medeniyet, kültür, ilim ve İrfan dağıtan Osmanlının kurulduğu kutlu beldeye ziyarete göndermektir.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Püsküllü dününü bilmeyenin yarınını hesaplayamayacağını ifade etti.

Bu coğrafya Fatih’ler, Yavuz’lar, Kanuni’ler yetiştirdi

 Başkan İrfan Püsküllü sözlerine şöyle devam etti: “Sizler yarınlarımızın sahipleri, Kültürümüzün gelecek temsilcilerisiniz. Kültürünüzü, tarihinizi çok iyi öğrenmeli ve yarınlarımıza bu bilgi ve tecrübelerinizi aktarmanız milletimiz ve devletimiz için çok önemlidir. Unutmayın ki dününü bilmeyen yarınını hesaplayamaz. Ve yine unutmayın ki; Dünyaya yön veren ve tarihe şan veren hareketlerin itici gücü tarih boyunca gençler olmuştur.  Fatih’ler, Yavuz’lar, Kanuni'leri yetiştiren bu coğrafya bağrından sayısız kahraman çıkartmıştır, yine çıkartacaktır. İşte bunun bilincinde bu gezileri fırsat bilerek sizlerden beklentimiz; Bu coğrafyayı hissetmeniz, içselleştirmenizdir. “Bu kutlu coğrafyayı içselleştirin

Hendek Belediyesi olarak tüm imkânları gençler kullandıklarını söyleyen Püsküllü, “Sizlerin de milletimizin sizlerden beklentilerini en iyi şekilde karşılayacağınıza inanıyor, rabbimizden hayırlısı ile gidip gelmenizi temenni ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun” diyerek gençleri Söğüt’e yolcu etti.

 

Yorumlar (0)
29
açık