Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

En Lüks Market Bu Market

Hendek Meydanı’ndan Hendek Terminali’ne doğru giderken caddenin sol tarafındaki Lüks Market’i görmeden geçmeyin. Ama adının ‘Lüks’ olduğuna da bakmayın. O, küçücük çapıyla gerçek ‘lüks marketler’e kafa tutuyor.

En Lüks Market Bu Market

 “Hiçbir şey satamasam da buradayım”

Alparslan Türkeş Caddesi’ndeki Lüks Market sadece 9 metrekare ve en fazla bir kişinin sığabileceği genişlikte. Tek tük kalmış, nostaljik olmaya yüz tutmuş mahalle ya da köy bakallarından bile daha küçük. Ama Hendek’in merkezinde her sokak başında karşımıza çıkan lüks mega marketlere, büyük markalara karşı direniyor.

Marketin sahibi Mahmut Torunoğlu 1986’dan beri esnaf. Lüks Market’i de beş yıldır ayakta tutma mücadelesi veriyor. Torunoğlu büyük marketlerin işini azaltmasına rağmen marketin hareketli olduğunu söylüyor. Ve ekliyor; “Büyük marketlerle mücadeleden korkmuyorum. Hiçbir şey satamasam da buradayım.”

Muazzam reklamlara, kampanyalara, arkalarındaki dev sermayeye rağmen mega marketlere karşı hala mücadele edebilen Torunoğlu’nun başarısı belki de komşu esnaflarla iyi ilişkisi, müşterilerini karşılayan doğal güler yüzü ve esnaf terbiyesinde saklı.

Mahmut Torunoğlu’nun inatçı direnişi kapitalizmin modern alışveriş kültürüne karşı geleneksel esnaf kültürünü temsil ediyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 20:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadık
Sadık - 6 yıl Önce

mahmut abimzi severiz sayarız.halden anlayan eltutan esnaflardandır.işini severek yapan ,herşeyden önce amacın insan olduğunu bilen esnafları göremiyoruz artık

tedirgin
tedirgin - 6 yıl Önce

kendisi pet suyu 25 kuruşdan satan sayılı esnaflardandır.yarabantından,gribine kolonyadan,pudraya kadar her şey var

SIRADAKİ HABER