banner128

Danışma Meclisi toplantısını yaptı

​ Hendek Ak Parti ilçe teşkilatında gerçekleşen dar kapsamlı İlçe Danışma meclisi Toplantısı yapıldı

banner143
Danışma Meclisi toplantısını yaptı
banner117

Hendek Ak Parti Teşkilatı Danışma Meclisi toplantısını yaptı
AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Serkan Cerrahoğlu, AK Parti Hendek Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Emine Tosun ve Yönetimi , Geçlik Kolları Başkanı Muhammet Erci ve yönetimi , mahalle başkanları katıldılar.

İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu yaptığı konuşmada referandum süreci ile ilgili bilgiler verdi. 

“Hendek Ak Parti Teşkilatı olarak beş yılda dört seçim yaşadık. Nisan ayında yapılacak olan referandum beşinci seçimimiz olarak. Dolayısıyla secim konusunda oldukca tecrübeliyiz. Sandık görevlilerimiz ve saha sorumlularımızı hazırladık. Şimdi Milletimize başkanlık sistemini anlatmak ve en yüksek desteği almak için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. “ dedi.  

Sofu, İlçemizde devam eden ve yapılacak olan projelerle ilgili  bazı bilgiler verdikten sonra konuşmasını tamamladı. 
Milletvekili Mustafa İsen yaptığı konuşmada Başkanlık sistemi hakkında bilgiler verdi.

“Bu ülkenin rejimle bir sorunu yoktur ! Anayasanın ilk dört maddesi değişmemiştir.  

12 eylülde siviller yönetemiyor diyerek askeriye yönetime el koydu. 82 ana yasası da sivillere güven yok yani halka güven yok mantığı ile yapılmıştır.
Dünyanın süper güçleri tek başlılıkla yönetilmektedir. Bunun sonucunda bürokraside tıkanma olmaz. Koalisyon olmaz. Ülke içinde bir çatışma ya da kavga olmaz.
18 yaşında biri milletvekili olmasına takılanlar var. Seçiyorsa seçilebilir hükmü getirildi. Şuan 25 yaşında vekil olunabiliyor ama mecliste 25 yaşında bir vekil yok. Şunu da unutmamak gerekir. Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında İstanbul u fetih etti. Bu bir imkandır . Belki birgün bu yaşlarda bir Fatih çıkacak. Bundan istifade edilebilir. 

600 vekil soruluyor bu günlerde. 80 milyon nüfusu olan ülkelerde vekil sayısı aşağı yukarı aynıdır. Nüfusun artmasıyla alakalı bir durumdur vekil sayısının artması.
Bu yasanın en öneli kısmı iki kişiye bölünmüş olan yetkileri bu yasayla bir kişiye verilecek. Bu 18 maddenin en önemli özelliği budur.
Şimdiki yasaya göre Cumhurbaşkanı vatana ihanet dışında yargılanamaz. Yeni anayasaya göre ise bundan sonra Cumhurbaşkanı yaptığı iş ve eylemlerden sorumludur. Yani yetki verilirken hesapta verilirliği artacak.

Eskiden belirli belirsiz zamanlarda seçim oluyordu. Amerika ve gelişmiş ülkelerde bu durum pek görülmez. Yeni anayasada da Cumhurbaşkanı meclisle anlaşamazsa secime giderse kendisi de tekrar seçilmek zorunda. Aynı şekilde Meclisinde secime gitme hakkı var. Yeterli çoğunluk sağlanırsa cumhurbaşkanını tekrar seçtirir. Mecliste secime gider. 

Bundan sonra Meclis yasaları yapacak. Denetim hakkını kullanacak. İcra kısmında olmayacak. Dünya genelinde gelişmiş ülkelerde sistem bu şekildedir”. Dedi.
Danışma Meclisi toplantısı soru ve cevaplar, istek ve temennilerden sonra sona erdi. 

Anahtar Kelimeler:
Hendek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dobra Dobra 1 yıl önce

Bu gün Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasası ile yönetilmektedir. 1982 Anayasası, madem ki sivillere ve halka güvenin olmadığı” bir anayasa; o halde neden sadece hakimiyetin milletten alınıp tek bir kişiye verildiği 18 maddelik bir değişiklik yapılmak isteniyor. Sizin tabirinizle 1982 darbe anayasası, 177 asıl ve 2 geçici maddeden oluşuyor. O halde neden, toplumsal bir uzlaşma sağlayarak bu darbe anayasasının anayasanın tamamını değiştirmiyorsunuz? Neden tek başlılık ?” Dünyanın ileri ülkelerinden bazılarında yönetim şekli tek başlılık değil” başkanlık” şeklindedir. Bu başkanlık sistemlerinde de sizin yapmak istediğiniz gibi yasama, yürütme ve yargının tek bir elde toplanması yani kuvvetler birliği şeklinde değil, bu kuvvetlerin ayrılığı şeklindedir. O ülkelerdeki başkanlık, diğer kuvvetler tarafından denetim ve kontrol altında tutulmakta ve demokrasi tam olarak korunmaktadır. Sizin getirmek istediğiniz sistem ise TÜM GÜÇLERİN TEK BİR ADAMA TESLİM EDİLMESİDİR."

Avatar
Dobra Dobra 1 yıl önce

Bizce de “Bu ülkenin rejimle bir sorunu yoktur. “ O halde, sizdeki bu telaş niye? Esasen yapmak istediğiniz şey tam da rejim değişikliğidir. Buna siz “cumhurbaşkanlığı sistemi” diyorsunuz. Ama gerçekleri saklayamazsınız. Bu gün bal gibi de rejim değişikliği yapılarak, “TEK ADAM SİSTEMİ” getirilmek istenmektedir.
Anayasanın ilk dört maddesine gelince de; “Anayasanın ilk dört maddesi değişmemiştir.” diyorsunuz. Tabii ki de değişmemiştir. Bu dört madde değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez. Kelime oyunu yapmayın. Atatürk ve Cumhuriyet dönemine dair iktidar milletvekillerinin verdiği “100 yıllık pranga” ve “90 yıllık reklam arası” gibi beyanatlar, sizin gizli niyetinizi ortaya koymaktadır. Fakat, şunu sakın unutmayın. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman “Anadolu Federe İslam Cumhuriyeti” de olmayacaktır.

Avatar
Atsız 1 yıl önce

Hep koalisyon koalisyon diyorsunuz.
İstikrarsızlığınızı getirip de koalisyona bağlıyorsunuz.
Türkiye Cumhuriyetin son koalisyonu 2002 yılında gördü.
Bu tarihten sonra AKP yönetimimnde değil miydi?
O zaman, bir istikrarsızlık söz konusuysa, Bunun tek sorumulusu da AKP'dir.
halk üzerinde farklı bir algı yaratmaya çalışıyorsunuz ama "NAFİLE.."

Avatar
Yeşim 1 yıl önce

Devir, tilki ile plan yapan,
Kurt ile avlanan,
Sonra oturup,
Koyun ile yas tutanların devri olmuş...

Avatar
Kemaliyeli 1 yıl önce

Ekonomik kriz bitti mi? Hayır
Terör bitti mi? Hayır
İşsizlik bitti mi? Hayır
İstikrar var mı? Hayır
Eşit gelir dağılımı var mı? Hayır
Gelecek endişesi taşamayan var mı? Hayır
Paramızın değeri arttı mı? Hayır
Adaletsizlik bitti mi? Hayır
Eğitim ve öğretim, akıl bilim yolunda mı? Hayır
Huzurun var mı? Hayır
Anayasa değişse, sistem ve rejim değişse bunlar değişir mi? Hayır
Bu ve bunun gibi her olumsuzlukların hepsine hayır diyorsan; Anayasanın değiştirilerek Hakimiyetinin elinden alınıp, “tek adam” a verilmesine de “HAYIR” demen gerekir.

Avatar
Rıdvan 1 yıl önce

Sofu, dilin sürçtü galiba. Hani bu yapmak istediğiniz değişikliğin adı cumhurbaşkanlığı sistemiydi? Bakıyorum da artık alenen başkanlık sistemi” demeye başladınız. Siz, bir kelime değiştirerek her şeyi kamufle edebileceğinizi mi zannediyordunuz. Ya dilin sürçtü, ya da artık saklamaya bile gerek duymuyorsunuz. Alırsınız siz en büyük desteği..! Türk Halkı olarak, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyor ve tek kişi hakimiyetine # HAYIR diyoruz..