Vali Nayir Hendek'teydi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, bir dizi ziyaret ve programlar çerçevesinde Hendek ile Akyazı İlçelerinde temaslarda bulundu.

Hendek Haber 05.12.2019, 22:58 05.12.2019, 23:31
Vali Nayir Hendek'teydi

Hendek Kaymakamlığına uğrayan Vali Nayir, geçtiğimiz ay göreve başlayan Kaymakam Halil İbrahim Acır’a iade-i ziyarette bulundu.

“Kaymakam Acır İle Bir Süre Görüştü”

Vali Ahmet Hamdi Nayir’i kapıda karşılayarak makamında ağırlayan Kaymakam Acır, nazik ziyaretleri ve güzel temennileri için Sayın Valimize teşekkür etti.

Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Süleyman Sercan Candan’ın da bulunduğu ziyarette Vali Nayir, Kaymakam Acır ile bir süre sohbet ederek ilçeye dair izlenimleri hakkında bilgiler alarak başarılar dileğinde de bulundu.

“Gurmenna Gurme Reçeller Yarışmasının Ödül Töreni Yapıldı”

Ziyaret sonrası Vali Nayir Kadın Destek Yöresel Ürünler Gurmenna Gurme Reçeller Yarışmasının Ödül Törenine katıldı.

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte; Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  dem Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Süleyman Sercan Candan, Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Av. Hasan Serdar Baykal ve yarışmacılar ile çok sayıda davetli katıldı.

“Miras Kalan Tatları Gün Yüzüne Çıkarmak İstedik”

Törende bir konuşma yaparak 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde üreten kadınları destekleme projesi final programını gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirti, anneannelerinden, babaannelerinden miras kalan tatları gün yüzüne çıkartmak ve kadınlara destek vermek amacıyla girdikleri bu yolda kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.
“Ben de Varım Demek Önemli”

Böylesi özel bir günde, Dünya Kadın Hakları Gününün idrak edildiği özel bir günde böylesi bir yarışma ortamında bulunmaktan onur duyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İlimizin muhtelif ilçelerinden yarışmaya katılım sağlayan tüm kadın girişimcileri tebrik ettiklerini, bir işte ‘Ben de varım’ diyebilmenin önemli bir olgu olduğunu, yöresel yiyeceklerimizin ilaç olmasını, şifa kaynağı olmasını, damak zevki ve kültürümüzün parçası olmasını dilediklerini söyledi.

“Kadın Hakları Gününü Kutladı”

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilerek bunun da dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladığını dile getirip törende bulunan misafirleri, jüri üyeleri ve yarışmacıları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizleri yıllardır ayakta tutan güçlerin başında elbette kültür gücümüz geliyor. Kültüre ait değerlerimiz bize güç veriyor. Kültürümüze kıymet katan, lezzet katan hususlardan birisi de yeme alışkanlığımızdaki becerilerimizdir.

Yemek Kültürümüz İle Övünüyoruz”

Çok değişik coğrafyalardan insanların bulunduğu, Türkiye’nin özeti sayılabilecek bir İlde yaşıyoruz. İlimiz birçok alanda büyük zenginlikler barındırıyor, bunların içerisinde yemek kültürü ve gastronomi açısından sahip olduklarımız ile övünüyoruz. Böyle özel bir günde, güzel bir organizasyonda sosyal sorumluluk taşıyan bir projeyle, kadınlarımızın emeğini yansıtan bir yarışma vesilesiyle burada bulunmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülke ekonomisine, aile ekonomimize katkı sağlayan ve bizi biz yapan değerleri yaşatmanın, kültürümüze de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu yarışmanın paydaşlarının artırılarak geleneksel olarak her yıl yapılmasında fayda görüyorum. Yerel yönetimlerimizi, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizi, Tarım Müdürlüklerimizi de işin içine katarak daha da geniş bir anlayışla bunu geliştirmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Jürimiz tarafından finalistler belirlenmiştir elbet, ancak bizim gözümüzde yarışmaya katılan herkes birincidir. Burada bulunan tüm yarışmacılarımızı ve bu gibi organizasyonlara yön veren herkesi tebrik ederken, bu zenginliğin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

“15 Kişi Finale Kaldı”

Yaklaşık 200 kişinin Nar Reçeli, Biber Reçeli, Dağ Çileği Reçeli, Domates Reçeli, Bal Kabağı Reçeli çeşitlerinden biriyle ya da karışımlarıyla katıldığı yarışmada finalistler, Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dilistan Shipman’ın başkanlığındaki Jüri Heyeti tarafından belirlendi. Yarışmada finalist olan 15 yarışmacıya katılım belgeleri verilirken, yaptığı Domates Reçeli ile birinci olan Elena Baysal ödülünü ve plaketini Vali Ahmet Hamdi Nayir ile İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un elinden aldı.

Törenin sonunda protokol üyeleri ve yarışmacılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğrenci Grubunun mutfak araç ve gereçleri ile ritim tutup seslendirdiği Bir Başkadır Benim Memleketim isimli şarkıya da eşlik ettiler.

“Akyazı’daki İstişare Toplantısına Katıldı”

Buradaki programın ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile birlikte Akyazı ilçesine geçti. İlçe belediyelerini belirli zamanlarda ziyaret ederek istişare toplantıları düzenlediklerini ifade eden SBB Başkanı Ekrem Yüce, Akyazı Belediyesinde gerçekleştirilen toplantıya katılım gösterip onurlandırdıkları için Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür etti.

“Hayırlı Olsun Demek İstedik”

Hendek ilçesinde düzenlenen güzel bir programın ardından Akyazı’da böylesi önemli bir toplantıda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Nayir, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Büyükşehir ile ilçe belediyeleri arasındaki yardımlaşma, koordinasyon ve istişare çalışmaları kapsamında Akyazı’da bir toplantısı olduğunu söyleyip içeriğinden bahsedince, sizlerin çalışmalarını kıymetli bulduğumuzu göstermek ve hayırlı olsun dileklerimizi iletmek için aranızda bulunuyorum.

“İşbirliğini Önemsiyoruz”

Kamu kurum ve kuruluşları arasındaki işbirliği ve koordinasyon çok önemlidir. Merkezi idareler, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları işbirliğindeki çalışmalar neticesinde her sorun daha hızlı çözülür, hem karar alma süreçleri hem de uygulama süreçleri daha isabetli olur. Bu paylaşımlarla yönetim artık bir yönetişim haline gelir, herkes karar alma sürecine ve uygulama sürecine destek verirse, hata yapılması da önlenmiş olur. Bu söylediklerimiz genel manada olması gerekenlerdir.

“Tüm Gayretimiz Ortak Paydamız Sakarya İçin”

İşin yerel yönetim boyutuna baktığımızda, Büyükşehir Belediyemiz ile ilçe belediyelerimizin ortak yürütmesi gereken, birbirlerini bilerek, anlayarak, planlayarak yapması gereken işler de çok fazladır. Bu tür toplantılar, bizim kültürümüzün ve istişare geleneğinin de en güzel örneklerini ortaya çıkarması bakımından önemlidir. Herkesin fikrini açık bir şekilde söylediği demokratik bir ortamda, yapılması gerekenler konusunda en doğru, en hızlı, en etkili çözümü üretmek, ancak böylesi çalışmalarla ve sizlerin önemli gayretleriyle mümkün olur. Elbette herkes ilçe bazında en doğrusunu yapmaya çalışıyordur, en iyi hizmeti vermeye çalışıyordur. Ancak Büyükşehir Belediyesinin imkânlarını da kullanmaya gayret gösterip el ele verilirse, hem genel manada Sakarya’mızın hem de 16 ilçemizin dertlerinin çözülmesi daha kolay olur. Merkezi idare olarak bizler de olabildiğince bütün konularda bu işbirliğini geliştirmeye çalışıyoruz. Bizim sahip olduğumuz imkânlar sizlerin sayılır, aynı şekilde sizin sahip olduğunuz imkanları da biz kendi imkanlarımız olarak değerlendiriyoruz. Sonuçta ortak paydamız olan Sakarya’ya hizmet etmek için hep birlikte çalışıyoruz ve bir araya geliyoruz. Seçilmişler ve atanmışlar olarak bu görevleri hep birlikte yürütüyoruz” dedi.

İstişare Toplantısında bulunan herkese görevlerinde başarılar dileyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
8
hafif yağmur