Tanıtıma Devam... Hendek’in Suyuna gelince haber yok

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ( SASKİ ) son teknolojileri, Sakarya merkezinde yer alan , su yönetim merkezinde devreye almaya hazırlandığını belirten bir haber bülteni yayınladı… Hendek suyu ilkel yöntemlerle mi dezenfekte edildi, suya ne karıştığı veya karıştırıldığı, Hendek su deposunda o akşam neler yaşandığı hala sır olarak gizemini koruyor…

Hendek Haber 08.05.2020, 00:03 08.05.2020, 00:21
Tanıtıma Devam... Hendek’in Suyuna gelince haber yok

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) son teknolojileri, sakarya merkezinde yer alan , su yönetim merkezinde devreye almaya hazırlandığını belirten bir haber bülteni yayınladı… Hendek suyu ilkel yöntemlerle mi dezenfekte edildi, suya ne karıştığı veya karıştırıldığı, Hendek su deposunda o akşam neler yaşandığı hala sır olarak gizemini koruyor…

Sistem Sakarya’da su güvenliği arttıracak , Hendek’de ise bu sistemi duyanlar suya olan güveninin bir kez daha azaldığı günlerden geçmekteyiz, kurum vatandaşa tüm samimiyetini sunarak o akşam saati yaşananları anlatma gereğini duymazken, Sakarya merkezininin suya olan güvenini artıracağını belirten su yatırımını tanıttı….

Sakarya merkezi bu sistemle suyuna güvenliğinin artacağını vurgulayan su kurumu,  suyun güvenliği için devreye hazırladığı bu sistemle “Ultraviyole dezenfeksiyon” yapacağını açıkladı.

Sakarya’da suyun her anının güven içerisinde sunulması için yapılan çalışmaların Hendek’te ne kadar uygulandığı , Hendek suyuna ne zaman güvene bileceği konularında, yaşananların ardından bir açıklamayı Hendekli vatandaşlara layık görmeyen kurum, Sakarya'nın suyunun Ultraviyole dezenfeksiyon işlemleri yaparak Sakarya nın suya güvenin artmasını planlıyor.

Yeni sistemin Kimyasal bulundurmayan dezenfeksiyon sistemi olduğunu vurgulayan su kurumu, Hendek ilçesinde suyun tadını ve kokusunu değiştiren nedenin kimyasal olup olmadığını açıklamazken, vatandaşlar suyun benzin, mazot ve menşei bir şey koktuğunu defalarca bildirmesine rağmen, suya neyin ne şekilde karıştığı ve sonrasında Hendek suyuna güvenip güvenemeyeceği konusunda vatandaşa güven teskin edecek bir açıklamaya günlerdir yapılamıyor…

Ayrıca il merkezinde yapılan çalışmaların dünya standartlarında arıtılan suyun temizliğini  korumak adına önemli bir adım olduğunu vurgulayan kurum, Hendek suyunun hangi standarta verildiğini ve ne gibi bir temizliğe maruz bırakıldığı konusunda vatandaşları bilgilendirmemektedir.

Ayrıca su yönetim sistemine eklenecek olan bu sistemle Sakarya suyun çeşmeden içilebilirliğinin artacağı kanıtlarcasına, suyun içinde oluşan tüm mikroorganizmaların DNA’sını anında tahrip ederek oluşumunu engelleyeceği belirtilirken, Hendek Su deposunun ne tür bir ürün ve menşeli bir veya birkaç şekilde dezenfekte mi edildi ?. Sudaki koku neden oluştu ? Hendek suyunda mikroorganizma mı tespit edildi ? Ne olduğu bir sır olarak ebediyete götürmeye niyetlenerek, vatandaşın suya hendek de güvencini kırdı.

sakarya suyuna güvenecek- hendek güvenemeyecek - yok böyle bir yağma

Gönderilen Haber bülten’de gerçekleştirilen yatırımlar şöyle anlatıldı.


"Ultraviyole dezenfeksiyon sistemiyle su güvenliği arttırılıyor"

"Suyun her anını ileri teknoloji sistemler ile takip eden Türkiye’nin en kaliteli içmesuyunu vatandaşların musluğuna kesintisiz bir şekilde ulaştıran SASKİ, suda oluşabilecek mikroorganizmaların tamamen yok edilmesi ve üremesinin engellenmesi için UV dezenfeksiyon sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor. Devreye alınacak sistemle UV-C ışınları kullanılarak suda oluşabilecek herhangi bir tehdit anında ortadan kaldırılacak."

"Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), dünya standartlarında arıtılan suyun temizliğini korumak adına önemli bir adım daha atarak suda oluşabilecek mikroorganizmalara karşı UV dezenfeksiyon sistemiyle anında müdahalede bulunacak. Çalışmaları devam eden ve en kısa sürede devreye alınacak sistem sayesinde SASKİ aboneleri suyu güvenle içmeye devam edecek. Doğa dostu olan ve içerisinde kesinlikle kimyasal bulundurmayan dezenfeksiyon sistemi, suyun içinde oluşan tüm mikroorganizmaların DNA’sını anında tahrip ederek oluşumunu engelleyecek. "

Suya yeni güvence

SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Son teknolojiyi kullanarak suyun her anını kontrol ederken su güvenliğini arttırmak adına yeni çalışmaları da bünyemize ekliyoruz.  En kısa zamanda devreye sokacağımız UV dezenfeksiyon sistemi ile dünya standartlarında arıttığımız ve vatandaşlarımızın musluklarına güvenle ulaştırdığımız suyun kalitesine yeni bir güvence getiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber : Sakarya Büyükşehir Belediyesi Basın Şube Müdürlüğü
Yorumlar (1)
Osman 2 yıl önce
Neyse sıkıntı yok saskiye güvenmiyorduk tescil ettik güvenmemizi
23
az bulutlu