Hendek'te fındık işçi yevmiye tutarları belirlendi

Hendek İlçesi Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu yaklaşmakta olan fındık sezonu öncesinde almış oldukları kararları kamu oyu ile paylaştı. Buna göre fındık işçi yevmiye tutarı askari 85 tl olarak belirlendiği açıklandı.

Hendek Haber 13.07.2019, 11:45 04.08.2020, 13:19
Hendek'te fındık işçi yevmiye tutarları belirlendi

26 Mart 2010 tarih ve 27531 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/6 sayılı "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi" ile ilgili genelge gereği oluşturulan "Sakarya İli Hendek İlçesi Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu", Kaymakam Orhan BURHAN Başkanlığında,  ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerinin katılımı ile 02.07.2019 Salı günü saat 11.00 da Kaymakamlık Toplantı Salonunda toplandı.


Toplantıda konuşma yapan Kaymakamız Orhan BURHAN, “İşçilerin ve ilçe halkının birbirinin emek ve işine duydukları ihtiyaç, kardeşlik ve dayanışma bilincini güçlendirmeye yönelik olarak konuyla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, yürütülmesi gereken faaliyetlerin izlenmesi, uygulama sırasında doğabilecek sorunlara çözüm üretilmesi ve bir veri tabanı oluşturulması amacıyla toplandık. İşçilerin ihtiyaç duyduğu insani asgari ihtiyaçların karşılanması ve ilçemiz uzak veya yakın fark etmeksizin tüm mahallelerimizde mahallelerinde gerekli önlemlerin alınması için kamu kurum ve kuruluşlar ile muhtarlarımız olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir.” şeklinde konuştu.


Toplantıda, kurumların yapacakları iş ve işlemler ile bu konudaki yaşanan/yaşanacak olası uyuşmazlıklarda tereddütlerin kaldırılması için tarımda iş aracılığı yönetmeliğinin 4857 sayılı iş kanununun 39. maddesinde belirtilen "işçilerin kazançlarının(yevmiye ücretleri) günlük asgari 85,00 TL olarak belirlenmesine, fındık toplamaya, örf ve adetlere göre sabah 07.00'da başlanmasına ve akşam 19.00'da sona ermesine, ancak, işçilerin günlük ihtiyaç ve istirahat için toplam en az 1,5 saat istirahat molası verilmesine karar verilmiştir.

Yorumlar (2)
Sinan Canlı 3 yıl önce
Fındık fiyatlarını kim belirleyecek peki
Halime Demirci 3 yıl önce
85bin liraya findikmi toplanir bu sıcağın altında pes
0
hafif kar yağışlı