Başkan Babaoğlu Sesizliğini bozdu, Acil ‘SU’ Çağrısında bulundu

Su Konusunda başından beri sesizliğini koruyan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu sesizliğini bozarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında bir çok konuya değinen Babaoğlu vatandaşın mağduriyetinin maddi ölcülemeyeceğini belirterek 2 ay boyunca sulardan ücret talep etmemeleri gerektiğini vurguladı.

Hendek Haber 09.05.2020, 21:40 10.05.2020, 15:01

Su Konusunda başından beri sesizliğini koruyan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu sesizliğini bozarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında bir çok konuya değinen Babaoğlu vatandaşın mağduriyetinin maddi ölcülemeyeceğini belirterek 2 ay boyunca sulardan ücret talep etmemeleri gerektiğini vurguladı.

BAŞKAN BABAOĞLU’NDAN ACİL ‘SU’ ÇAĞRISI

Hendek’te su da ortaya çıkan kötü kokunun nedeni hakkında SASKİ’den açıklama beklediklerini söyleyen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Su kesintisi yapılana kadar o süre içinde tüm yaşananlarla ilgili gerçekleri artık öğrenmek istiyoruz” dedi. Babaoğlu Hendek’in Mayıs ve Haziran su tüketim bedellerinden muaf tutulmasını istedi. 

HENDEKLİLERE VE BÜYÜKŞEHİR’E SESLENEN BABAOĞLU’NUN AÇIKLAMA YAPTI

29 Nisan Çarşamba günü iftara yakın saatlerde çeşme sularımızda ortaya çıkan kötü kokuyla ilgili endişelerimizin giderilmemesi üzerine sizlerin karşısına çıkmış bulunmaktayım. 

Dikmen Balkaya içme suyu hattı hatırlanacağı üzere 1998 yılında Hendek eski Belediye Başkanımız rahmetli Zeki Cömert’in emekleriyle şehrimize kazandırılarak hizmete açılmıştı.

İlgili kanun düzenlemeleri sonrasında Hendek Belediyesinin eskisi gibi içme suyu açma-kapama, faturalandırma ve tesis yatırımı gibi bir yetkisi kalmadığı için, İçme Suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği kapsamında bu yetki sadece Büyükşehir Belediyesine bağlı SASKİ Genel Müdürlüğüne verilmişti.

Buna rağmen bu iş Büyükşehir Belediyesinin görevi demeden, Hendek halkının sağlığını korumak ve sıkıntılı süreci acilen geride bırakmak adına konunun yakından takipçisi olduk. 

Kokunun tespit edildiği ilk andan itibaren durumu acilen SASKİ ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne bizzat bildirerek, numune alınmasını ve gerekli incelemelerin başlamasını sağladık. Ardından SASKİ’den tarafımıza ulaşan ilk bilgileri sizlere ilan ettik.

Salgın nedeniyle geçirdiğimiz bu zor dönemde, bu kriz hepimizi endişelendirmiş ve o gece sahur vakti yapılan sabotaj açıklaması panik yaratmıştır.

Ortaya çıkan kötü kokuyla birlikte depo ve şebekelerin boşaltılarak gerekli tedbirlerin kısa sürede aldığını biliyoruz. Alınan tedbirler sonrasında suda hiçbir sakınca olmadığı öğrenilirken, kolluk kuvvetleri tarafından olay titizlikle soruşturulmaktadır.

Bu sorunun başından itibaren ciddiyetle ve acil bir şekilde çözülerek, doğru bilginin devletimizin stratejik kurumlarından biri olan SASKİ tarafından paylaşılmasını bekledik. 

Bu açıklamaları yapması gereken SASKİ’nin su güvenliğinde yaşanan endişeleri gidererek, tahlil sonuçlarını, kötü kokunun nedenini ve ayrıca depoya müdahale var mı yok mu, varsa nasıl oldu ve bundan sonrasıyla ilgili konularda Hendekli hemşehrilerimizi aydınlatmasını bekliyorum.

Su kesintisi yapılana kadar o süre içinde tüm yaşananlarla ilgili SASKİ nin acilen açıklama yapmasını ve bizde gerçekleri öğrenmek istiyoruz.

Gelinen bu noktada hayat kaynağımız olan su konusunda, Büyükşehir Belediyemize hemşehrilerim adına bir de önerim olacaktır.  Salgın tehdidi altında yaşadığımız bu kriz sonrasında, Hendekli hemşehrilerinden Mayıs ve Haziran ayları su tüketim bedelleri alınmasını istiyoruz.

Ayrıca ilk Büyükşehir Belediye meclisinde gündeme getirdiğimiz ve maddiyatla ölçülmemesi gereken bu iki aylık muafiyet önemli bir adım olacaktır.
 
Sağlık her şeyden önce gelir diyerek sözlerime son verirken sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.

 

Kaynak: Haber : Hendek Belediyesi Basın Şube Müdürlüğü
Yorumlar (7)
Kerem Güldeste 2 yıl önce
Olmadı başkan günlerdir vatandaş su fabrikalarının çeşmelerinden damacana dolduruyor çoğumuz marketten su alıyoruz bu olmadı çok geç belen boş açıklama
Misafir 2 yıl önce
Sn Dikbayır soruşturma açılması için mahkemenin yolunu tutunca telaş sardı birilerini.elbet bu suçun ortakları cezalarını çekecek.
Osman 2 yıl önce
Tamam ya bizde Kemaliyeliye inandık hemde çok mahmutbeyin yiğit cocuğu gitsin anakaralardan talimatla avukatları ile dava açsın bizim jiple her yeri gezen turgut bi adliyeye gidip şikayetci olmasın hadi onu geçtim o kadar belediye avukatı var ortağınız ilçe başkanı avukat ya insan bi telefon açar talimat verir şikayetci olur simdi öyle videoda şikayetci olsan bedava ay istesen ne yazar Turgut olay üzerinden 15 gün geçti be ancak mı hendek halkı aklına geldi yarım ay sonradan
Misafir 2 yıl önce
Günü kurtarmaya yönelik, boş beleş açıklamalar.
Elif Kıyar 2 yıl önce
Bir cere bulunsa çok iyi olur bu su sorununa musluktan icemiyoruz parayla alıyoruz can dayanmıyor zaten virüz dolasıyla her şeye zam geldi bu su sorununa çözüm bulunulursa çok seviniriz
Nurgüzel Arslanoğlu 2 yıl önce
Başkanım şu sessizliğinizi birde bizim için bozarmısınız 32 hissedar herkes birbirinden perişan
Samet Ayse Canikli 2 yıl önce
Bize piss su icirdiniz için teşekkür ederiz