Lösev için Hendek’ten geçtiler

Eşini kanser hastalığından kaybeden Kayhan Kıyıcı (50) kanser hastalığına ve hastalarına dikkat çekmek için oğlu Ege Kıyıcı (16) ve oğlunun arkadaşı Kutay Haşimoğlu (16) ile birlikte İstanbul’dan Trabzon’a kadar bisiklet yolculuğu yapıyor. Bu gün Sakarya Düzce il sınırı olan Hendek kısmından geçmekte.

Güncel Haberler 18.06.2018, 13:10 18.06.2018, 13:54
Lösev için Hendek’ten geçtiler

Ege Kıyıcı; 16 yaşında İstek Acıbadem Anadolu Lisesi öğrencisi, lisanslı okçu, amatör bisikletçi. Kutay Haşimoğlu; 16 yaşında Eyüboğlu Koleji öğrencisi, amatör bisikletçi. Kayhan Kıyıcı; 50 yaşında, beyaz yakalı, amatör bisikletçi

Hendek ilçesinde yer alan yeğenler Aslı Avcı dayısını Hendek hantek kavşağında karşılayarak, yenimahalle de yer alan ablaları Reyhan Avcı nın evinde birsüre ağırladılar. Ardından yollarına devam eden 3  bisikletli yollarına devam ettiler.

Sürgit Yardım Projesi Nedir? 

Ege Kıyıcı bu bu konuda şunları söylüyor: “Lösemili çocukların tedavisine destek vermek amacıyla yardım toplamak için, fiziksel sınırlarımızı zorlayarak 12 günde yapacağımız 1200 km.’lik uzun bir bisiklet yolculuğudur. “

Nasıl yardım edecekler?

Ege Kıyıcı şunları söylüyor: “Yolculuğumuzu www.surgit.org adresinden ve sosyal medya hesaplarımızdan (Instagram ve facebook surgityardım) takip eden dostlarımız, www.surgit.org ‘da bulunan yardım linkini kullanarak LÖSEV’e bağış yapabilecekler.” Dedi. 

Projenin fikir mimarı Kayhan Kıyıcı (50) ise şunları söyledi: “Bu fikir aslında zaman içerisinde  şekillendi. Uzun bir bisiklet turu yapma fikri 2-3 yıldır aklımdaydı. Ancak o dönemde oğlumun biraz daha büyümesini ve bu yolculuğu onunla birlikte yapmak istediğim için ertelemiştim. Bu sırada eşimin vefatı ile sonuçlanan kanser hastalığı sırasında, toplumsal bir fayda yaratmaya çalışma fikrinin  hem bize hem de ihtiyacı olanlara iyi geleceğini düşünmeye başladım ve bisiklet yolculuğunun bunun için  iyi bir  araç olacağı düşüncesiyle  konuyu oğlumla paylaştım.  Oğlum bu fikre çok sıcak yaklaştı. Aramıza  yaşıtı  olan arkadaşını da  (çok yakın aile dostlarımızın oğlu) alarak bir ekip oluşturduk. Sonrasında bunu LÖSEV'le ilişkilendirmeye karar vererek bir proje haline getirdik ve projemizin adını Sürgit yardım koyduk. Proje için gerekli olan web sitesi ve sosyal medya hesapları onlar yani gençler tarafından oluşturuldu. Projeye destek sağlamak için Decathlon mağazaları ile görüştüler. Gençlerin proje ile ilgili yaptıkları sunum Decathlon'un hoşuna gitmiş olmalı ki bize bu proje için gerekli ekipmanı sağladılar.

Kayhan Kıyıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sürgit yardım projesinin temel amacı ihtiyaç sahibi Lösemili çocukların tedavilerine destek sağlamak amacıyla maddi yardım toplamaktır. Bununla birlikte küçük büyük hepimizin (ekibin iki üyesi 16 yaşında, ben 50 yaşındayım) içinde yaşadığımız toplumdaki ihtiyaç sahipleri adına bir fayda üretebileceğimizi göstermek ve Lösev özelinde STK'lar  lehine bir  farkındalık  yaratmak istiyoruz. Ayrıca bisiklet yolculuğu ile doğayı kirletmeden de mesafeler kat edebileceğimizi göstermeyi hedefliyoruz. Kim bilir, belki bu çabamızla başkalarına da ilham veririz.

Projedeki hedefimiz 12 günde 1200 km.'lik bir yolu bisiklet ile tamamlayabilmektir.

Bu yolculuk yaşadığımız kent olan İstanbul'dan başlayacak ve eşimin memleketi olan Rize-Fındıklı'da (1200 km) bitecek. İstanbul Rize arasındaki devlet karayolunu kullanacağız. Geçeceğimiz etapları günlük ortalama 100 km. olacak şekilde, konaklamaya da uygun bölgeleri dikkate alarak oluşturduk.

Lösev'i tercih sebebimizdeki en önemli etken kanser hastalığını çok yakın yaşamış olmamızdır. Bu projede toplam 20.000 TL yardım toplamayı hedefliyoruz. Sürgit yardım projesinin sürekliliği ekip olarak konuştuğumuz bir konu. Ben özellikle gençlerin mutlaka bir STK yararına çalışması gerektiğine inandığımdan onların bu faaliyetlerini her zaman destekleyeceğim.” Dedi. 
 
 

Yorumlar (0)
5
açık
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı