Bin Çeşit Yapı Market

Hendek'te “Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa” konulu konferans düzenlendi

Hendek Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında “Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa” isimli konferansa konuşmacı olarak AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk katıldı.

Hendek'te “Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa” konulu konferans düzenlendi
Rasimpaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk,  AK Parti 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu ve vatandaşlar katıldı.


Başkanlık sisteminde halk doğrudan iktidar


Konferansa konuşmacı olarak katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa konulu konuşmasında “ Anayasa dediğimiz metin hepimizin hayatını, gelecek yüzyılı ilgilendiriyor. Yeni bir anayasa istiyoruz. Anayasa ile beraber sistem değişikliği istiyoruz. Parlamenter sistemde güçlü lider beklersiniz. Ülkemizin daha da iyi yönetilmesi için bu anayasa değişmelidir. Demokratik olan Başkanlık sistemine geçilmelidir.

Başkanlık sistemi demokratik sistemdir. Parlamenter sistem Başbakanlık odaklı bir sistemdir. Yasama ve yürütme içiçedir. Başkanlık sisteminde yasama ve yürütme birbirinden ayrılır. Başkanlık sisteminde tek başına başkan seçersiniz. Başkan kendi bakanlar kurulu ile birlikte Devleti yönetir, yetkiyi halktan alır. Başkanlık sisteminde, yasama organında görev yapan milletvekillerine siyasi partiler kanunu değişip, daha çok seçim sisteminin esas alınacağı bir yapı olacağı için milletvekillerinden oluşan güçlü bir yasama olacaktır. Parlamenter sistemdeki çift başlı yönetim anlayışı başkanlık sistemi ile ortadan kaldırılacaktır. Başkanlık sistemine geçilmesi konusunda Türkiye acele etmelidir. Başkanlık sisteminde halk doğrudan iktidar,  Başkanlık sisteminde direk siz seçiyorsunuz. Devletin yürütmesini siz belirliyorsunuz. Bugün Cumhurbaşkanımız isterse meclisi feshedebilir. Ama bugün yasama isterse 276 ‘yı buldu mu hükümeti düşürebilir. Başkanlık sisteminde bunların hiçbiri yoktur. Başkanlık sisteminde başkanın görevi bitene kadar görevdedir, başkan parlamentoyu feshedemez “ Dedi.


İstanbul Milletvekili Metin Külünk, konuşmasının sonunda soruları cevapladı.


Konferansın ardından Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Milletvekili Külünk’e teşekkür ederek çiçek verdi.
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2016, 14:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dobra Dobra
Dobra Dobra - 4 yıl Önce

milletimizin tüm katmanları tarafından kabul görmeyen, sadece iktidar ve yanlıları tarafından kabul gören bir anayasa, " ne mi̇lli̇ i̇radeni̇n bi̇r terci̇hi̇, ne de türk mi̇lleti̇ni̇n ve türki̇ye cumhuri̇yeti̇ni̇n anayasasi olamaz." zaten onların milli irade dedikleri de sadece akpye oy veren seçmenlerin oluşturduğu % 49dur. kendi seçmenlerinin haricindeki %51 halkı ise milli iradeden saymamaktadır. i̇şte resimlerde görülen bu manzara da, bu sakat düşüncenin bir sonucudur. halkımız, bunların amacının bütün türk milletini kucaklayacak ve sarıp sarmalayacak bir anayasa değil de başkanlık sistemi olduğunu çok iyi bildiği için ilgi göstermedi. kocaeli de burhan kuzu, hendekte metin külünk vb.. vasıtasıyla; bir merkezden yönlendirilen bu ve benzeri toplantılar ile toplumda bir algı yaratmanın peşindeler. halkımız, bunlara itibar etmeyerek doğru olanı yapmıştır. zaten ön sırada oturanların yüz ifadelerine baktığımızda, konferanstan ne kadar memnun kaldıklarını anlıyoruz.

Dobra Dobra
Dobra Dobra - 4 yıl Önce

türki̇ye cumhuri̇yeti̇ anayasasi : madde 1. türkiye devleti bir cumhuriyettir. madde 2. türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir. madde 3. türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir. bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. millî marşı i̇stiklal marşı”dır.başkenti ankaradır.
madde 4. anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değişti̇ri̇lemez ve deği̇şti̇ri̇lmesi̇ dahi̇ tekli̇f edi̇lemez. söyler mi̇si̇ni̇z, hangi̇ madde si̇zi̇ rahatsiz edi̇yor?

Dobra Dobra
Dobra Dobra - 4 yıl Önce

algı yöneti̇mi̇-1
milletimizin tüm katmanları tarafından kabul görmeyen, sadece iktidar ve yanlıları tarafından kabul gören bir anayasa, " ne mi̇lli̇ i̇radeni̇n bi̇r terci̇hi̇, ne de türk mi̇lleti̇ni̇n ve türki̇ye cumhuri̇yeti̇ni̇n anayasası olamaz." zaten onların milli irade dedikleri de sadece akp'ye oy veren seçmenlerin oluşturduğu % 49'dur. kendi seçmenlerinin haricindeki %51 halkı ise milli iradeden saymamaktadır. i̇şte resimlerde görülen bu manzara da, bu sakat düşüncenin bir sonucudur. halkımız, bunların amacının bütün türk milletini kucaklayacak ve sarıp sarmalayacak bir anayasa değil de başkanlık sistemi olduğunu çok iyi bildiği için ilgi göstermedi.

Dobra Dobra
Dobra Dobra - 4 yıl Önce

ALGI YÖNETİMİ-2
Kocaeli de Burhan Kuzu, Hendek’te Metin Külünk vb.. vasıtasıyla; bir merkezden yönlendirilen bu ve benzeri toplantılar ile toplumda bir algı yaratmanın peşindeler. Halkımız, bunlara itibar etmeyerek doğru olanı yapmıştır. Zaten ön sırada oturanların yüz ifadelerine baktığımızda, konferanstan ne kadar memnun kaldıklarını anlıyoruz. Ne kadını, ne erkeğinde, tek bir tanesinde bile mutluluk ifadesi yok. Bir de, şu salona tamamen kendi istekleri ile gelen (!) bilinçli (!) ve bilgili (!) izleyicilere bir sorsalar; acaba kaç tanesi mevcut Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilk dört maddesini sayabilir….???!!!!

Atsız
Atsız - 4 yıl Önce

siyasi bir içerikli konferansın açılışında hangi amaçla kur'an okuttunuz. kur'anımızın yeri o siyasi içerikli toplantılarınız mıdır? bunun adı, milletin gözünün içine baka baka dini siyasete alet etmektir. tbmm başkanı tarafından bir konferansta söylediği "dindar bir anayasa olmalı." " yeni anayasada laiklik olmamalıdır." sözlerinin teyididir bu davranışınız. ama ne yaparsanız yapın, "türki̇ye lai̇kti̇r, lai̇k kalacak." siz gidin ve di̇ni̇ni̇zi i̇stedi̇ği̇niz gi̇bi̇ yaşayın. ki̇m engel oluyor? ama türki̇ye cumhuri̇yeti̇ anayasası, asla di̇ni bir anayasa olmayacaktır. yapamayacaksınız. bu böyle bi̇li̇ne.

ALİ
ALİ - 4 yıl Önce

güzel memleketimizi ateş topuna döndürdünüz hergün evlere şehit cenazeleri geliyor bunların derdi de memleket değil bir kişinin ihtirasları için tutturmuşlar başkanlıkta ta başkanlık.yazıktır günahtır memleket elden gidiyor haberiniz yok.anlayın artık bu millet diktatör istemiyor.

SIRADAKİ HABER