Hendek Belediyesin den Hurma Açılımı

Yurdumuzun bazı bölgelerinde “Cennet Meyvesi” – “Japon Elması” – “Tanrıların Yemişi “ de denilen Trabzon Hurması Hendek ilçesinde “HENDEK HURMASI” olarak anılmaya başlandı. Hendek Belediyesi, vatandaşlara 5000 adet Hendek Hurması dağıtacak.

HENDEK BELEDİYESİ 09.02.2013, 23:39 10.02.2013, 01:26
Hendek Belediyesin den Hurma Açılımı
 Hendek Hurması geliyor


Önce topladı, sonra dağıtıyor

Hendek Belediyesi, 5000 adet Hendek Hurması fidanı dağıtacak.

Hendek’te doğan her çocuk SİGORTALI doğacak !!!

 Yurdumuzun bazı bölgelerinde “Cennet Meyvesi” – “Japon Elması” – “Tanrıların Yemişi “ de denilen Trabzon Hurması Hendek ilçesinde “HENDEK HURMASI” olarak anılmaya başlandı. Hendek Belediyesi, vatandaşlara 5000 adet Hendek Hurması dağıtacak.

İlçemiz için büyük velinimettir

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin gayretleri ile ilçede fındık üretimine alternatif olarak Hendek Hurmasının yetiştirilmesi ile çalışma başlatılıyor. İnci, “Bu meyve günümüzde sadece bahçelerde görsellik olarak dikili duruyor, maalesef insanımız bu meyveyi yemekten imtina ediyor oysa bu meyve Hendek insanımızın kurtuluş reçetesidir” dedi.
Dünkü tütün dizilerinin yerini hurmalar alacak

Üç yıldır Hendek’te vatandaşların bahçelerinden topladığı hurmaları Hendek Bayraktepe Tesisleri’nde iplere dizerek kurutan Başkan İnci, Hendek Hurması denilen meyvenin ilçenin geleceği adına büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Ağızlarda farklı bir aroma tadı

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, “Hendek hurması sadece sağlık dalında değil kozmetik dalında da aranılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra Hendek hurmasının ağızda farklı bir hoş koku tadı bırakıyor. Ayrıca kaynatılarak pekmezi yapılmakta, kurutularak yemiş olarak yenilmektedir. Hendek Hurması yöremiz tabiat koşullarında oldukça verimlidir. Aranılan bir ihraç ürünüdür. İlçemizde her evin bahçesine bir fidan diktirebilmenin mücadelesini veriyoruz.”diye konuştu.

Tütünün yerini hurma alacak

Başkan Ali İnci, dünyanın geleceğinin tarıma endeksli olduğunun altını çizerek; “Hendek halkı olarak bizler geçmiş yıllarda tütüncülük yapmıştık. Tütünün işlemesi satımına kadar yaklaşık 14 ay sürüyordu ve evlerimizden pisliği, kokusu çıkmıyordu. Ancak tarım politikalarının değişmesi üzerine ilçemiz insanı tütüncülükten vazgeçti ve günümüzde fındık üretimi yapmaktadırlar. Bizlerde düşündük ki ilçemiz insanını farklı alternatif tarım ürünlerine yönlendirerek ve ilçemiz insanına ekonomik katkı sağlayarak yeni neslin geleceğini garanti altına almayı hedefledik. Bu amaçla hurma ağacı projesini kısa zamanda hayata geçirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.

Her yeni doğan çocuğun bir ağacı olsun

İnci, her yeni doğan çocuk için ailenin bir Trabzon hurması dikmesini önererek, “Dikilen her fidan kısa zaman sonra ürün verecek ve bu ürün işlemi yıllarca devam edecektir. Biz Hendek Belediyesi olarak vatandaşımıza hurma fidanlarını ücretsiz vermek sureti ile hem ilçemizde alternatif bir ürün yaratmış olacağız hem de doğan her çocuğun sigortalı olmasına katkı sağlayacağız.” Diye konuştu.

“Pazar oluşturacağız”

İnci; “Vatandaşlarımızın yetiştirdiği meyveye biz Pazar oluşturacağız. Gıda Mühendisleri ile çalışarak Hendek hurmasından daha farklı ürünler elde etmeye çalışacağız. Hurmanın pekmezini, marmeladını ya da meyve suyunu elde etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Faydaları: 


Hendek Hurması bitkisi Kanser hastalığından korunmada önemli yer tutmaktadır. Kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hendek Hurması kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide ve bağırsak hastalıklarına, safra hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir. Hurmanın yaprakları kaynatılarak sık sık saçların yıkanmasında saçları gürleştirdiği, cildi güzelleştirdiği sağlık yetkililerinde ifade edilmektedir.

Yorumlar (0)
18
açık