Kargalı dan Kalktı Hendek’e indi… Gökyüzünde 1 saat…

İlçemizin ilk ve tek Paramotor Pilotu olan Terzi Tarık Seyhan 26 Temmuz Pazar günü 19:15 sularında Hendek Kargalıhanbaba Merasından kalktığını ve 20:15 sularında Hendek Atatürk futbol sahasına iniş yaptığını belirtti.

Güncel Haberler 29.07.2020, 11:58 29.07.2020, 13:26

Tam bir cesaret sporu olan paramotor (motorlu yamaç paraşütü) pilotluğu serüvenine 7-8 yıl önce başladığını belirten Terzi Plot seyhan, uçmanın karada bisiklet sürmek gibi bir tutku olarak başladığını, sonrasında bu serüveni geliştirerek ve uzun süreli deneyimleyerek detaylarını, tekniklerini öğrenerek bu tutkulu sporu sürdürdüğünü belirtti.

2012 yılında başlamış olduğu uçuş serüvenini 2020 yılında Hendek semalarında gerçekleştirdiği en uzun süreli uçuşuyla kendi rekorlarına bir yenisini beklediğini belirten Terzi Pilot Seyhan uçmayı bir hobi olarak yaptığını belirtti.

7 - 8 yıl Türkiye'nin çok çeşitli bölgelerinde uçuş deneyimleri gerçekleştiren Seyhan sonunda Kendi memleketinde de bunu başarmanın gururunu yaşıyor.

Çocukluktan günümüze uçma hayalini sürdüren ve bunu gerçekleştirmek için çok çeşitli denemeler yaptığını belirten Terzi Plot Tarık Seyhan sonunda hayalleri ile buluşmayı başardığını belirterek, “bu mutluluğu gökyüzünden yeryüzünde olanlarla üstlerinden seslenerek sağlıyorum” dedi.

Geçmişte Babadağı, Dikmen Tepe, Sakarya Serdivan, isimlerini hatırlayamadı birkaç zirveden daha uçtuğunu belirten Seyhan bunu sürdüreceğini ve gelecekti daha uzun mesafeli, süreli uçuşlara imza atacağını belirtti. 

Bu konuda sürdürdükleri çalışmaları anlatan Terzi Plot Seyhan, Düzce'de kurmuş oldukları bir dernek olduğunu bu dernek vasıtasıyla bu spor’a gönül verenlerin bir çatı altında kendilerini geliştirmelerini ve tecrubelerini aktarıp yaygınlaştırma çabalarını sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi ;”Düzce havacılık kulübü ile beraber sürdürmüş olduğumuz faaliyetlerini her geçen gün yenisini ekleyerek bölgenin gerek uçuş sporlarını olan elverişliliğini tanıtmakta ve gerçekleştirmiş olduğumuz uçuşlarla vatandaşın bu spora olan sevgisini artırmak istiyoruz” dedi.

Paramotor Yamaç planörlü sporunun içinde oldukça riskleri içinde barındırdığını belirten Terzi Plot Seyhan uçmasını sağlayan motordan da şöyle bahsetti ; “İki zamanlı 125 beygir güce sahip, yedi litre benzin alan ortalama 4 saat hava kalabilmeyi sağlayan yeterli motor ile sert rüzgarlara ve 5 bin metre yükseklikte kadar yükselebilme mi sağlamakta’ dedi.

Kargalı dan Kalktı Hendek’e indi… Gökyüzünde 1 saat…

Bu sporu Sakarya genelinde 3 kişi olduğunu belirten Terzi Pilot Seyhan aynı zamanda Hendek'te bu sporu yapan ilk ve tek kişi olduğunu paylaşarak, sayının artması için tüm özverili çalışmalarda bulunduğunu belirtti.

En çok sevdiği konu, gökyüzünde uçarken yerde bulunan çocukların gökyüzünde kendisini gördüğünde el sallayıp peşlerinden koşmaları olduğunu belirten Pilot Terzi Seyhan çocukların o mutluluk anından çok mutlu olduğunu belirtti.

Ayrıca şu konuya da değinen Pilot Terzi Seyhan “Hendek Dikmen Sakarya'nın en yüksek tepesi olan Dikmen tepesinden uçuş için keşif yaptım, bölge bu spor’a oldukça elverişli, çeşitli düzenlemelerle bölgede gerek yamaç paraşütü gerekse planörlü uçuşlar desteklenirse gerçekleşebilir.” dedi.

Kargalı dan Kalktı Hendek’e indi… Gökyüzünde 1 saat…

Gökyüzüne çıkmadan önce birçok opsiyonu değerlendirerek gerçekleştirdiği uçuşlarda gerekli hava şartlarının karşılanmasını ve bu hava şartlarının bulunmadığı ortamlarda uçamadığını belirten Pilot Tercih Seyhan, uçuşun bir şans olduğunu zaman zaman uçuşu hazırlanarak uçuşu elverişsiz durumlarla karşılaştığında da riske girmeyerek uçuşunu iptal ettiğini dile getirdi.

Termikli havalarda uçmadığı yaşanabilecek olumsuz durumlarda yedek paraşüt lerinin ve yedek iniş takımlarının yer aldığını belirten Seyhan, hava şartlarının uçuş için çok büyük bir neden olduğunu belirterek herkesi bu spor yapmaya, bu hazzı almaya davet ediyor.
 

Yorumlar (0)