İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 6 Yeni Karar Daha Aldı

Toplum sağlığı ile kamu düzenini korumak ve virüsün yayılmasını engellemek adına önlemler ile ek tedbirlerin ele alındığı Vali Ahmet Hamdi Nayir'in başkanlığında olağanüstü toplanan Sakarya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulunun 14.04.2020 tarih ve 2020/22 nolu kararı aşağıdaki şekildedir.

Güncel Haberler 16.04.2020, 17:38 16.04.2020, 17:46
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 6 Yeni Karar Daha Aldı

İl Hıfzısıhha Kurulu 14.04.2020 Tarih ve 2020/22 Nolu Kararı
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
Toplum sağlığı ile kamu düzenini korumak ve virüsün yayılmasını engellemek adına önlemler ile ek tedbirlerin ele alındığı Vali Ahmet Hamdi Nayir'in başkanlığında olağanüstü toplanan Sakarya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulunun 14.04.2020 tarih ve 2020/22 nolu kararı aşağıdaki şekildedir.
Vatandaşlarımızın sosyal izolasyona önem vermeleri ve alınan kararlara büyük hassasiyet göstermeleri salgının yayılımını önlemede büyük önem arz etmektedir.

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ İL HIFZISIHHA KURULU KARARI
Karar No: 22
Karar Tarihi: 14/04/2020

İl Hıfzıssıhha Kurulu 14/04/2020 tarihinde Vali Ahmet Hamdi NAYİR Başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

Koronavirüs (Covid19) salgını nedeniyle birçok ülke ile sınır kapılarımızdan geçişlerin durdurulduğu, pek çok ülke vatandaşının ülkemize girişinin yasaklandığı, ancak çıkarılan genelgelerde; dış ticaretin devam etmesi adına ülkemize giriş çıkış yapması zorunlu olan tır şoförleri başta olmak üzere, ilgili kişilerin giriş çıkışlarında uygulanacak usul ve esaslar Sağlık Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının görüşlerine göre belirlenmiştir. Bu kapsamda, uluslararası ticaret amacıyla ülkemizden transit geçecek araç ve şoförler ile ülkemize giriş/çıkış yapacak araç ve şoförlere izin verilmesine ilişkin şartlar İçişleri Bakanlığının 09.04.2020 tarih ve 6360 sayılı yazılarıyla bildirilmiştir.

İlimizin de transit geçiş yolları üzerinde bulunması ve Karasu limanından Ro-Ro seferlerinin uygulanması nedeniyle İçişleri Bakanlığının 09.04.2020 tarih ve 6360 sayılı yazısı kapsamında bazı tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.

Bu kapsamda;

1. Şoförlerin yurt içindeki molalarında ve diğer insanlarla temas halinde olabilecekleri her noktada maske takmaları, araçlarında yeterli miktarda maske, dezenfektan, uzun süre yetecek gıda malzemesi bulundurmaları sağlanacaktır.

2. Gümrük idarelerince transit geçecek araçların geçecekleri güzergâhlar ve mola yerleri belirlenecek olup, mola yerlerinde Valilik ve ilgili Kaymakamlıklarca gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri alınacaktır.

3. Türkiye içinden transit geçecek şoförlerden zaruri haller dışında duraklama, bekleme yapmayacaklarına ilişkin İçişleri Bakanlığı birimlerince giriş kapılarında bir taahhütname alınacak, bu taahhütname ile şoför, yükümlülükleri ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde kendisine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca ceza uygulanacağı hususunda bilgilendirilecektir. İlimiz sınırlarından geçen araçlar gerektiğinde bu taahhütnameyi kolluk kuvvetlerine göstermek zorundadır.

4. Ro-Ro taşımacılığı kapsamında, yalnızca dorse/konteyner taşıması yapılacak olup, yolcu ve komple araç taşımacılığına izin verilmeyecektir. Liman Mülki İdare Amirinin uygun göreceği zaruri durumlar sebebi ile şoför alınacak olması halinde ilgili genelgede belirtilen tüm kuralların yurda giriş ve çıkış esnasında kendileri için de uygulanacağı Liman Mülki İdare Amirliğince şoförlere tebliğ edilecektir.

5. Gemilere binmesi 4. maddeye göre uygun görülen şoförlerin, gemi mürettebatı ve varsa yolcular ile sosyal izolasyonunun sağlanması zorunluluğu gemi kaptanına ve diğer ilgililere Liman Mülki İdare Amirliğince tebliğ edilecektir.

6. Ülkemize Ro-Ro seferi ile gelen tırlar şoförlerine teslim edilmeden önce şoför kabini başta olmak üzere araçların dezenfeksiyonu yapılacaktır.
1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Yorumlar (0)