Hendek'te Yasa dışı hobi bahçelerine baskın yapıldı...

İlçemiz Hendek in yoğun ilgi görmesi üzerine arazilerin parça parça hobi bahçesi adı altında satışa sunulması ve vatandaşları mağdur olmamaları için uyardı.

Güncel Haberler 25.06.2020, 12:07 25.06.2020, 12:27
Hendek'te Yasa dışı hobi bahçelerine baskın yapıldı...

HENDEK BELEDİYESİNDEN HOBİ BAHÇESİ UYARISI

Hendek Belediyesi, salgın sonrası tarım arazilerinin yoğun ilgi görmesi üzerine arazilerin parça parça hobi bahçesi adı altında satışa sunulması ve vatandaşları mağdur olmamaları için uyardı.

Bu uygulamanın yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğu açıklandı.

İNCELEME YAPILIYOR

Hendek Belediyesi, koronavirüs (COVİD-19) salgınıyla birlikte vatandaşların hobi bahçesi adı altında yapılan satışlara yoğun ilgi göstermeye başlamasıyla birlikte önemli bir uyarıda bulundu. Hendek Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;  “Şehir dışından bazı isimlerin Aktefek Mahallesi başta olmak üzere bazı mahallelerde, ‘Yüzde 40 imarlı hobi bahçesi’ adı altında tarım arazilerini satışa çıkarıldığı yönünde bilgiler alınmıştır. Gayrimenkul satış ilan sitelerinde yer alan bilgiler ışığında harekete geçen Zabıta, İmar ve Şehircilik ile Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz adı geçen mahallelerde inceleme yapmıştır.

PARÇA PARÇA EVLER

Hendek Orman İşletme Müdürlüğünün de katılımıyla yapılan incelemelerde bazı arazilerde hobi bahçesi adı altında bungalov ev için çalışma yapıldığı tespit edildi. Bununla ilgili gerekli tahkikat başlarken, vatandaşlarımızın hobi bahçeleri adı altında mağdur olacakları hiçbir girişime dahil olmamalarını, yasa ve yönetmeliklerle ilgili mutlaka Hendek Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden bilgi almalarını önemle hatırlatırız. Hobi bahçeleri adı altında tarım arazileri üzerine parça parça yapılmak istenen bungalov ev ve buna benzer yapılara asla izin verilmeyecektir” denildi.

BAKAN: YIKILABİLİR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise konuyla ilgili vatandaşları uyarmıştı. Bakan Pakdemirli,

“Özellikle koronavirüs salgınından sonra vatandaşlarımızın doğayla iç içe olabildikleri hobi bahçelerine yönelik ilgisi arttı.  Ne kadar güzel değil mi? HAYIR DEĞİL. Hobi bahçeleri yasa dışı uygun olmayan bir faaliyet. Cezai müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz. Aradaki aracılar kazansın diye tarım arazilerimizi çölleşmenin kucağına atmayacağız, suyumuzun bu kadar fütursuzca kullanılmasına müsade etmeyeceğiz, insanımızın tarıma olan ilgisinin kullanılarak kandırılmasına da göz yummayacağız! Noter aracılığı ile hobi bahçesi arazisi satın alan vatandaşlarımızı uyarıyorum; bu arazilerde hiçbir zaman hissedar olamayacaksınız ve tasarruf hakkınız bulunmayacak. Satın aldığınız taşınmazlar yıkılabilir” demişti. 

Kaynak: Haber : Hendek Belediyesi Basın Şube Müdürlüğü
Yorumlar (7)
Turgay Dalgıç 2 yıl önce
Parsel parsel otel yeri için yakılan ormanları görmezden gel.. şehirden bunalan nefes almak için elindeki küçücük imkanla bir kulübe yapip toprakla uğraşmak isteyen garip halka yasak ceza...
Umran bulusan 2 yıl önce
Adam yerini satmis alan ne isterse yapar bu nebiçim is
Nedim Top Işler 2 yıl önce
güçler bitti sıra milletin bahçesine geldi
Hasan Basri Şahin 2 yıl önce
Kaçak yapımı saçmalamayın iki tane tahtanın üstüne saç çakınca kaçak yapı olmaz geçici yapı olarak geçiyor bunlar insanları topraktan uzaklaştırmak kimsenin işine taramaz memlekette tarım arazisi kalmadıysa bunun sebebi hobi bahçeleri değil düzensiz yapılaşmadır sakaryada son dönemlerde yapılaşma olan her yer birici sınıf tarim arazisidir meclis yine gücü yettine saldırıyor
Uğur Hafriyat Orak 2 yıl önce
Gıda da taklit yapıyorum bende şehirin ortasında balkonda saksıda biber büyütüyorum bana da ceza yazar bu godomanlar
Hobi bahçelerine para cezası geliyor 2 yıl önce
Tarım ve ormancılıkla ilgili düzenlemeler içeren hobi bahçelerinin tarım alanlarına verdiği zararların önüne geçilmesi, gıdada taklit ve tağşiş yapanların üretimden men edilmesinden hapis cezasına kadar yaptırımların artırılmasını öngören yasa teklifi Meclis’e sunuldu.

Yorumunuz nedir ?
İsmail Aslan 2 yıl önce
Yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum hobim bahçem deyip villayı dikmişler. Fakat gerçekten toprakla ilgilenmek isteyen vatandaş içinde düzenleme yapılmalıdır.
23
kapalı