Başkan Üç Aylık çalışmaları basın toplantısında paylaştı

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, 100 günlük icraatlarını kamuoyu ile paylaşarak, “Etkin ve verimli projelerle Hendek’i adından söz ettiren, marka değeri yüksek, her alanda sıçrama yapmış, yaşam kalitesi yüksek bir şehir haline getireceğiz” dedi. Kentsel dönüşüm ve TOKİ müjdesi veren Babaoğlu şehir içi ulaşım, istihdam, katlı otopark ve sosyal projelerle ilgili bilgiler verdi.

Güncel Haberler 23.07.2019, 18:55 23.07.2019, 23:46
Başkan Üç Aylık çalışmaları basın toplantısında paylaştı

HENDEK KISKANDIRACAK

Hendek’te görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek 24 Temmuz Basın Bayramlarını kutlayan ve 100 günlük icraatlarını anlatan Başkan Babaoğlu, mevcut kaynaklarla vatandaşlara verdiği sözleri bir bir getiriyor. Hendek Belediyesinde şeffaflık ve katılımcı yönetimi esas alan bir anlayışı hakim kıldıklarını ifade eden Babaoğlu, “Adalet ve eşitlikten asla vazgeçmeyiz. Etkin ve verimli projelerle Hendek’i adından söz ettiren, marka değeri yüksek, her alanda sıçrama yapmış, kıskanılan bir şehir haline getireceğiz. Eğitimden, kültüre, sosyal projelerden birçok alana kadar Hendek’te fark yaratacak hizmetleri kademeli olarak hizmete sokacağız” dedi.


SÖZLER TUTULUYOR

Hendek Belediyesine Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin eklendiğini ifade eden Babaoğlu, “Hizmet noktasında bir çok kıstasımız var. Vatandaşlarımızın her talebini değerlendiriyoruz. Biz şehrimizin tüm eksikliklerini biliyoruz. Sık sık ifade ediyorum. Şuan 91 mahallemizde tüm ekiplerimiz temel sorunların çözülmesi, taleplerin yerine getirilmesi noktasında seferber olmuş durumda. Aciliyet durumuna göre bir plan hazırlandı ve ekiplerimiz bu doğrultuda çalışıyor. Hendek’te her şey kademeli olarak hayata geçiyor. Hendek için hayallerimiz, hedeflerimiz var. Seçim öncesi ne söz verdiysek, bir daha ki seçim dönemine kadar hepsi tamamlanacak, hatta fazlası Hendek’e kazandırılacak” ifadelerine yer verdi.

HER ALANDA MARKA

Kurumlarla uyum içinde olduklarını anlatan Başkan Babaoğlu, “Kurumlar arası işbirliğine çok önem veriyoruz.  Alt yapı, üst yapı, şehirleşme, konut, kentsel dönüşüm, deprem, eğitim, kültür, spor, sanat ve akıllı şehirleşme gibi birçok konuda atacağımız adımlar var. Bu doğrultuda basın mensuplarımızla sık sık bir araya gelerek değerlendirmeler yapacağız. Vatandaşın doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesi çok önemli. Bu yüzden basınımız bizim en büyük paydaşımız. Bu duygularla 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramınızı kutluyorum” dedi.  

TARIM, SANAYİ, YEŞİL

Babaoğlu, “Sanayi ve kentleşmeye önem verdiğimiz gibi yeşil, doğa ve tarım olmazsa olmazımızdır. Çevreye duyarlı her yatırımı destekliyoruz. Düzensiz ve kuralsız hiçbir konuya tahammülümüz yok. Sevgi, saygı ve hoşgörüsüyle kadim bir şehir olan Hendek ilçemiz; tarımı, sanayisi ve yeşiliyle büyüme istikametine girmiş olan bir şehirdir” dedi.  Başkan Babaoğlu daha sonra belediyede 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren yapılan çalışmaları anlattı. İşte o sözleri.

YOL-KALDIRIM ÇALIŞMALARI

Vatandaşımızın ayağı çamura değsin istemiyoruz. Hendek’te kısa bir süre içinde hiçbir ayrım yapmadan tüm hizmet alanımız içinde yol sorunu diye bir konu kalmayacak.  Bu hedefle ilçemizin çeşitli bölgelerinde 1,6 kilometre (km) uzunluğunda yeni yol açılırken, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte koordineli olarak 13,1 km uzunluğunda yolda asfalt yama çalışması, 82,65 km’lik stabilize yol bakımı, 15 bin 790 metre uzunluğundaki alanda malzeme serim çalışması yapıldı.  11,810 metrekare yeni yapılan kilitli parke, 1072 metrekarelik alanda kilitli parke bakım çalışması, 5,6 km uzunluğunda kaldırım yenileme yapılırken, 380 metrelik yeni yağmur suyu hattı,  3,12 km uzunluğunda yağmur suyu hattına bakım-onarım yenileme yapıldı. Tüm oyun parklarımız ve spor sahalarımız bakım onarımları yapılarak, çeşitli yatırımlarla gençlerimizin oyun ve spor alanları genişletildi. Yeşili koruyan ve arttıran çalışmalar yaptık” dedi

DENETİM-İSTİHDAM

Vatandaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine çeşitli birimlerimiz tarafından 105 ayrı denetim yapıldı. Bunların dışında dilenci ve seyyar, çevre,  imar, zemin etüdü, inşaat ve iskan denetimi yapıldı. İşverenle iş arayan arasında köprü vazifesi gören belediyemizde faaliyet gösteren Bel-İş birimimizde son 100 günde 557 yeni kayıt yapıldı. Bu başvuruların 24’ü Hendek dışından gelirken, 11’ini engelli vatandaşlarımız oluşturdu.Bel İş belediyemizin en iyi çalışan birimlerinden biri olacak. İstihdam başvuruları dışında belediyemiz Çözüm Merkezine 2 bin 496 başvuru gelirken, bu başvurular değerlendirmeye alındı.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Hoş geldin bebek projesi kapsamında 150 anneye bebek çantası verildi. Ramazan ayında bin 177 vatandaşımıza Hendek kart aracılığıyla destek olduk. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek düsturuyla 81 ihtiyaç sahibi ailemize nakdi yardımda bulunduk. 38 eve ise sıcak aş uygulaması sürürken, 761 vatandaşımıza gıda yardımı yapıldı.

SOSYAL HİZMETLER HIZ KAZANDI

Sosyal belediyecilik gereği yaşlı ve engelli hizmetleri kapsamında 112 evin temizliği yapılarak, yatalak durumdaki vatandaşlarımıza kişisel temizlik hizmeti verildi.  37 engelli ve 51 hasta vatandaşımıza nakil hizmeti verilirken, 7 kişiye tekerlekli sandalye, 20 kişiye hasta yatağı, 7 kişiye koltuk değneği, 626 adet hasta bezi, 5 yürüteç ve 1 oksijen tüpü desteği verildi.

DESTEKLER ARTIYOR

Sosyal destek kapsamında başkanlık makamına gelen çiçekler nakil aracı alınmak üzere ihale usulü satıldı. Selman Dede Sünnet etkinlikleri kapsamında 175 çocuğumuz sünnet edildi. Ayrıca yanan Aksoğanlar Pasajı’nın bakım, onarım ve tadilatını belediyemiz tarafından yapıldı.

BİNLERCE KİŞİ BULUŞTU

23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi. Ulusal Egemenliğimizin teminatı evlatlarımız için bu şenlik geleneksel olarak devam edecek. Ramazan ayında 30 gün boyunca çeşitli etkinliklere imza atıldı. Hendek bu süreçte bir de uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptı. Türkiye-Fransa Kick Boks Şampiyonlar ligi organizasyonu Bayraktepe’de düzenlenirken bu etkinlik 128 ülkeden seyredildi. 19’ncu Selman Dede Sünnet ve Yağlı Güreş etkinliklerimiz bu yılda coşkuya sahne oldu. 175 çocuğumuz sünnet olurken, 500’e yakın güreşçimiz er meydanına çıktı. Bu etkinliklerimizi ortalama 30 bin kişi takip etti.

ETKİNLİKLER FARK YARATTI

Hendek Belediyesi tarafından ilçe tanıtımına yönelik kişisel pul yaptırıldı. Bunun yanı sıra Kızılay ile birlikte Vatansever olmak kanımızda var etkinliğiyle kan bağış kampanyası düzenlenirken, 339 ünite kan toplandı.  Engelliler haftasında düzenlenen etkinliklerimiz, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleriyle Hendek farkını gösterdik. Haydi Kadınlar Denize projesi de start verdi. Bu proje Çarşamba ve Cuma günleri devam edecek.

ANKET ÇALIŞMASI

İlçenin gelecek 5 yılına ışık tutması planlanan bir anket çalışması başlattık.  2020-2024 Stratejik Plan hazırlama süreci kapsamında anket çalışması tamamlandı. Ankete 950 vatandaşımız katıldı. Bunların sonuçlarını kısa sürede paylaşacağız. Hendek halkının görüşleri bizim çalışmalarımıza yön verecek. Bu ve buna benzer anket çalışmaları devam edecek.

DÖNÜŞÜM-KONUT-ULAŞIM

Estetik Kuruluyla ilgili çalışmalarımız var. Bununla ilgili olarak şehrin düzen halinde olması için gayretle çalışıyoruz. Yakın zamanda açıklayacağız. Dar gelirli vatandaşlarımıza konut, kimseyi mağdur etmeden yerinde kentsel dönüşüm ve katlı otopark konusunda planlarımız var. Şehir içi ulaşımın düzenlenmesi için projemiz var. Çözümlerimizi kısa sürede hissedeceksiniz. Binalarımızda otopark zorunluluğu var. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu sorun ortadan kalkacak. Yaya ve engelli işgalleriyle gerekli denetimlerimiz başlıyor.

YARDIM KAMPANYASI

Düzce’de sel felaketi meydana geldi. Afet bölgesine su yardımı yaptık ve afetzedelere yardım kampanyası düzenlemeye başladık. Belediyemiz önünde kurulacak afetzede bağış noktasında gıda, eşya ve giyim bağışlarını toplayacağız. Yardımsever vatandaşlarımızı afetzedelere yardım yapmaya davet ediyorum.

DAVET ETTİ

26 Temmuz günü saat 19.00’da Türkiye-Rusya Kick Boks Şampiyonlar Ligi mücadelesi Bayraktepe Arena’da yapılacak. Hendek yine uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Ayrıca Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı ikincisi 24-27 Ekim tarihleri arasında Hendek Ticaret Merkezi’nde gerçekleşecek. Bu etkinliklerle ilgili hazırlıklarımız sürüyor. Tüm halkımızı bekliyoruz.

TEŞEKKÜR PLAKETİ VE DOĞUM GÜNÜ

Toplantı sonunda basın mensupları Başkan Babaoğlu’na jest yaparak doğum gününü kutladı. Başkan Babaoğlu ise 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle Hendek’te görev gazeteciler Hasan Öztürk, Ahmet Çileci, Kadir Kazın, Ahmet Köse, Mehmet Kavis, Orhan Toğçu, Serhat Koç,Cemil Tekin ve Gürkan Özer’e plaket takdim etti.

HİMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hızır Çağrı Güngör ise gazetecilere hediye vererek basın bayramlarını kutladı. 

Kaynak: Haber : Hendek Belediyesi Basın Şube Müdürlüğü
Yorumlar (0)
17
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı