OKUL ÇOCUKLARINA ENFEKSİYONLARDAN KORUYUCU ÖNLEMLER ANLATILDI

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü okul çocuklarını enfeksiyonlardan korumak ve bilinçlendirmek üzere Hendek Ziya Gökalp Ortaokulunda bir eğitim gerçekleştirdi.

Eğitime  Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör , Hendek Ziya Gökalp Okul Müdürü Özgür Baylan ,ders öğretmenleri ve beşinci sınıf öğrencileri katıldılar.

Hendek Ziya Gökalp Ortaokulunda gerçekleşen eğitimde Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz. Hemşire Deniz De Asis enfeksiyonlardan korunma amacıyla okul çocuklarına sağlıklı yaşam alışkanlıkları , bağışıklama( aşılanma) , genel hijyen ve etkili  el  yönteminin anlatıldığı bir sunum gerçekleştirdi. İki grup  halinde gerçekleşen eğitimin sonunda müzikle interaktif bir oyunla  çocuklara el yıkama uygulaması yaptırıldı. Bireylerin hijyen alışkanlıklarının  kazandırılmasının ve sağlık bilincinin kazandırılmasının erken yaşlardan itibaren  geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından çocuklara ebeveynlerin ve öğretmenlerin  yönlendirerek  sağlığının korunması, geliştirilmesi ile o eğitimlerin süreceği ifade edildi.Enfeksiyonlardan korunmada  en basit, ucuz ve toplumun her kesimi tarafından uygulanabilir en etkili yöntem olan " el yıkama" alışkanlığı aynı zamanda son dönemlerde ortaya çıkan hastalıklara karşı da sağlığı koruyor.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı son haftalarda Corona virüsün sebep olduğu enfeksiyonlarla ilgili toplumu ve okulları bilgilendiriyor.Bu kapsamda genel koruyucu alışkanlıklar konusunda bilgilenmenin önemine işaret ediliyor.

Özellikle yakın mesafedeki enfekte kişilere yaklaşılmaması , hapşırma ve öksürmede ağız ve burnun kapatılması gibi , ellerin sık yıkanması, beslenme ve uyku düzenini sağlayacak bilgilerin anlatılması önem taşıyor.