Çinli Yatırımcılar Fındık Üretimi konusunda bilgilendirildi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Çin Halk Cumhuriyetinden gelen yatırımcıların ilimizdeki fındık üretimi konusunda bilgilendirildiği toplantıya katıldı.

Ekonomi 08.05.2018, 11:48
Çinli Yatırımcılar Fındık Üretimi konusunda bilgilendirildi

Çinli Yatırımcılar Fındık Üretimi Konusunda Bilgilendirildi


Sakarya Ticaret Borsasındaki bilgilendirme toplantısına Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra, Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Türkiye ve Sakarya'daki fındık üretimi hakkında sunum yaparken, Çin şirketinin CEO'su Fei Lihua, ticaretin insanlığın en önemli unsurlarından biri olduğunu kaydederek, "Bu ziyaretin en önemli nedenlerden biri, Türkiye'nin değerli ve stratejik ürünlerinden biri olarak kabul edilen fındık ile ilgili ileriye dönük planlar yapmaktır. Kaynağından, tarlasından alınıp depolanması ve fabrikasyon işlemlerinden geçirilip ülkemize ulaştırılıncaya kadarki işlemlerin burada yapılması ile ilgili ciddi planlarımız var. Ülkemiz artık Türkiye'yi iyi tanımak istiyor. Fındık alanında çok değerli ve seçkin bir yere sahip olmanız nedeniyle sizin bu deneyiminizden, bu değerli ürününüzden faydalanmak istiyoruz" dedi.

Dünyada en fazla fındık üreten Ordu ilinde de görev yaptığını, ancak Ordu’da mevsim şartlarına bağlı olarak bazen çok az fındık üretimi yapıldığını ve böyle bir sıkıntı yaşandığı zaman Sakarya’nın ilk sıraya yerleştiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Ordu ve Giresun yöresindekileri, daha çok çerezlik olarak tüketilen, aroması güzel, yağ oranı fazla ve kalitesi yüksek fındıklardır. Ancak onlar da sanayide kullanılma noktasında ve raf ömrü olarak dezavantaja sahiptir. Kırılır kırılmaz hemen tüketilmesi gerekiyor. Sakaryamızda fındık ağaçlarının daha genç ve arazinin de düzgün olmasının çok büyük bir artı olduğunu düşünüyorum. Fındık ülkemizin neredeyse tekelinde olan bir üründür. Son derece iyi üretim planlaması ve pazarlama politikası ile ülkemiz ve çiftçimiz çok daha fazla istifade edebilir. Tabi burada en önemlisi bir organizasyonu iyi yapabilmektir.

Mesela Belçika sokakları çikolata kokar, bu ürünü dünyaya burası ve İsviçre pazarlar. Ancak hammaddelerin hepsini dışarıdan gelir, fındığı da bizden almalarına sektörün pazarı ellerindedir. 

Çin, nüfusu kalabalık ülkelerin başında geliyor. Buralarda pazar oluşturmak gerçekten çok önemlidir. Bir dönem hiç ihtiyaç görülmeyen, hiç yemediğimiz birçok lezzetleri zaman içerisinde arar hale geliyoruz. Mesela daha önce adını tadını bilmediğimiz kaju denilen fıstık türünü herkes beğendi için damak zevkimiz oluştu. Çinlilerin fındığı çok yakından tanıyan bir ülke olmadığı yönünde ifadeler var. Fakat bunu tattırmak ve pazarlanabilir bir değer haline getirmek de biraz çaba gerektiriyor. Ancak bunu birbirimize rakip olarak değil, birlik ve beraberlik içerisinde yaparsak pasta zaten çok büyük, herkes bir parçasından faydalanabilir. Daha güzel ticari anlaşmalar ve kazan-kazan yöntemiyle karşılıklı istifade edebiliriz. Bu konudaki destekleri ve çabaları ile Sayın Milletvekilimize, Borsa Başkanımıza ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Bilgilendirme toplantısının sonunda Çin heyeti, Sakarya Ticaret Borsası tarafından kurulan stanttaki fındık ve diğer tarım ürünlerini inceleyerek, yetkililerden bilgiler aldı.
 

Yorumlar (1)
Berfu 4 yıl önce
Fındığın hali çinlere kaldıysa, dahada dip yapar, neyin peşindeler, hendekli fındık tüccari şimdide ticaret borsasında, peh peh yazıklar olsun sizlere,
5
açık