Örnek Olacak Eylem Planında uygulamaya başlandı

Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) kapsamında çocuk işçiliğinin önüne geçilerek çocukların zamanlarını faydalı bir şekilde geçirmelerinin hedeflendiği Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Eylem Planı, fındık hasadının yapıldığı İlimizdeki tüm ilçelerde Türkiye’ye örnek olacak şekilde uygulandı.

EĞİTİM 12.09.2019, 09:56 18.04.2021, 02:20
Örnek Olacak Eylem Planında uygulamaya başlandı

Türkiye’ye Örnek Olacak Eylem Planı ile Çocuklar İşçi Değil Mutlu Oldular

“Eylem Planı Hedefin Üstünde Tüm İlçelerde Uygulandı”

Her yıl fındık hasadı için Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden İlimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin kayıt altına alınmaları, eğitim, sağlık, güvenlik ve sosyal hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla hayata geçirilen, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli’nin koordinasyonunda; İlçe Kaymakamları, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile ILO temsilcilerinden oluşan bir heyetin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilerek Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Ulaşım Eylem Planına dair önemli kararlar alındı.

“Eylem Planı 3 İlçeden 8 İlçeye Çıkarıldı”
Mevsimlik işçi olarak İlimize gelenlerin çocuklarının yanı sıra ilçelerde bulunan tarım işçilerinin çocuklarının da yararlanabildiği ve geçtiğimiz yıl yalnızca Hendek İlçesinde uygulanan projedeki eylem planının bu yıl ILO tarafından 3 ilçemizde uygulanması planlanırken, Vali Ahmet Hamdi Nayir’in talimatları doğrultusunda Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıda alınan karar neticesinde, fındık hasadının yapıldığı Karasu, Hendek, Kocaali, Karapürçek, Akyazı, Serdivan, Ferizli ve Söğütlü ilçelerinin tamamında uygulanması kararlaştırıldı.

“8 İlçede 488 Öğrenci Faaliyetlerden Yararlandı”

Çocuk işçiliğinin önüne geçilerek onların okul sıralarına ve oyun alanlarına katılımlarının sağlandığı eylem planı kapsamında mevsimlik işçilerin bulunduğu 8 ilçemizde bulunan toplam 488 öğrenciye çeşitli kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin de yer aldığı eğitimler verildiğine değinip projeye dair açıklamalarda bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir,  “Dünyanın önemli tarım ülkelerinden birisi olan ülkemizde tarım üretimlerinin önemli bir kısmı mevsimlik işçiler aracılığı ile yapılmaktadır. Türkiye fındığının önemli bir kısmına sahip İlimizde hasat zamanlarında mevsimlik tarım işçileri, aileleri ile birlikte gelerek konaklamaktadır. Bu dönemlerde bir yandan mevsimlik tarım işçilerinin işlerini rahat ve huzurlu bir ortamda yapabilmeleri adına çalışmalar gerçekleştirilirken, bir yandan da onlarla birlikte gelen çocuklarının çalıştırılmasının önüne geçmek ve günlerini layık oldukları şekilde değerlendirmeleri gerektiğini düşündük.

“Eylem Planı Kapsamındaki Çocukların Tamamına Ulaşıldı”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca İlimize tahsis edilen 1 milyon TL’lik ödeneği, projedeki eylem planının uygulandığı 8 İlçe Kaymakamlığımızın kullanımına sunduk. Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) kapsamında geçtiğimiz yıl bir ilçede uygulanan Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Eylem Planının bu yıl üç ilçede gerçekleştirilmesi hedefleniyordu, ancak Vali Yardımcımız ve ilgili kurum-kuruluş yetkililerimiz ile istişare ederek bizler bunu hedefin daha da üstüne çıkartıp fındık işçilerinin bulunduğu 8 ilçemizde de uygulamaya karar verdik ve tüm çocukların katılımıyla da yüzde yüzlük bir oranı yakaladık.

“Aileler ve Çocuklar Uygulamalardan Memnun Oldu”

Proje kapsamında arkadaşlarımız mevsimlik işçi olarak İlimize gelen aileleri tespit edip projenin içeriğine dair bilgiler paylaştılar. Görüşülen aileler tarafından herhangi bir olumsuz görüş olmaması da projenin iyi bir şekilde başlamasına vesile oldu. Anne ve babaları fındık bahçelerinde çalışan ve aynı zamanda kayıt altına alınan çocuklarımız, sabah bir öğretmen eşliğinde kaldıkları yerlerden servislerle alınıp tekrar servislerle ve yine öğretmen eşliğinde tek tek ailelerinin yanına bırakıldı. Sabah ve öğlen olmak üzere iki öğün yemeklerinin temin edilmesinin yanı sıra, kırtasiye ve giyim gibi her türlü ihtiyaçları giderilmeye çalışılan çocuklarımıza yaz okulları kapsamında seviyelerine göre; Anasınıfı, Sosyal Bilgiler, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, İngilizce ve Sınıf öğretmenleri tarafından dersler verildi. Ayrıca yarışma, tiyatro, sinema, spor-piknik faaliyetleri ile geziler gibi sosyal ve kültürel faaliyetler de gerçekleştirildi. Projenin sonunda ziyaret edilerek uygulamalara dair görüşleri sorulan tüm öğrenci velileri, bu durumdan son derece memnun olduklarını ve çocuklarının da çok mutlu göründüklerini ifade ettiler. Bu proje sayesinde aileler ve bahçe sahipleri işlerini rahat bir şekilde yaparken, çocukların da ait olduğu yerlerde güzel bir zaman geçirmeleri sağlandı.

“Tüm Arkadaşlarımızı Üstün Gayretlerinden Dolayı Tebrik Ediyorum”

Ülkemizde örnek teşkil edecek şekilde ilklere imza atarak Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Eylem Planının fındık tarımının yapıldığı tüm ilçelerde başarı ile uygulanmasında emeği geçen başta Vali Yardımcımız Mehmet Fatih Çiçekli olmak üzere; Kaymakamlarımızı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğündeki tüm çalışma arkadaşlarımızı, çocuklarımızla yakından ilgilenerek onların zamanlarını iyi değerlendirmeleri için büyük gayret gösteren tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

“Bilgilendirme Faaliyetleri Yapıldı”

Projeye dair yapılan etkinlikler kapsamında fındık sezonu boyunca tarla sahiplerinin,  mevsimlik tarım işçilerinin ve toplumun duyarlılığının arttırılması amacıyla broşürler ve afişler dağıtılarak çocuk işçiliğinin önlenmesi amacıyla seminerler düzenlenirken, yapılan etkinliklerde “Çocuk Çalıştırma Suça Ortak Olma” ve “Fındık İşçileri Bahçeye Çocuklar Eğitime” gibi sloganlar kullanılarak hedef kitlenin bilinçlendirilmesi için çalışmalar da yapıldı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu