Hendek Atike Hanım Lisesinde Teknoloji Bağımlılığı Semineri

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Atike Hanım Anadolu Lisesinde gençleri teknolojinin yararlı  ve zararlı etkileri ile  ilgili konularda bilgilendirmek üzere bir seminer gerçekleştirdi.

EĞİTİM 14.06.2021, 17:32 14.06.2021, 17:56
Hendek Atike Hanım Lisesinde Teknoloji Bağımlılığı Semineri
© HENDEK HABER

Hendek Atike Hanım Anadolu Lisesi Müdürlüğü ve Okul  Öğretmenleri tarafından  sosyal mesafe ile  maksimum koruyucu koşulların oluşturularak gerçekleştirildiği seminer gençlerin bağımlılık eşiğine gelmeden kendilerini dijital araçlar konusunda sınırlamalarını öngörüyor.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli İletişim Uzmanı ve Hemşire  Deniz De Asis tarafından Koronavirüs sürecinde artan bağımlılık davranışlarına dikkat çekildi. Dijital Teknolojinin tarihsel sürecinden günümüze değin gelişiminin anlatıldığı seminerde bireylerde günlük aktivite ve yaşamlarına etki etmesi noktası  ,dijital yoksunluk belirtileri ve dijital minimalist yaklaşımlar konularında  gençler bilgilendirildi. “Teknoloji faydaliı bir hizmetkar ve zararlı bir hükümdardır “ diyerek oyun bağımlılığı sosyal medya bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, video - içerik tüketim bağımlılığı, açık arttırma ve şans oyunları bağımlılığı gibi bağımlılık çeşitleri ile ilgili farkındalık geliştirildi.

İnternet bağımlılığı ve dijital bağımlılıkların duygusal ve fiziksel etkilerinin farkında olmak ve bu konuda destek almanın önemlidir zira tüketim amaçlı bu eğilimler bireyi  de tüketmektedir. Ebeveynlerin gençlerin dünyasını anlamaları ve teknolojinin yerine çocukları ile zaman geçirecekleri mutlu ortamlar ve alternatif yapılabilecekler oluşturmaları önem taşıyor. Bağımlılıklarda zorlama ve dayatma ile davranışların değişmeyeceği vurgulanıyor. Gençlerin dünyasını anlamak ve kuşaklar arası çatışmaların önüne geçmek için anne ve babaların da  dijital bağımlılıklar konularında bilgilenmelerini gerekli kılıyor.

Yorumlar (0)
15
kapalı
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı