banner194

Organize Sanayide Eylem Şoku. Fabrikadan açıklama geldi

Hendek'teki Sakarya 2. Organize Sanayide bölgesinde bir Kore firmasının işçileri, işten çıkartılan arkadaşları için eylem başlattı. Yaklaşık 100 işçi giydikleri kırmızı yeleklerle iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor.İşçiler Sendikal haklarınında verilmesini talep ediyor.

Organize Sanayide Eylem Şoku. Fabrikadan açıklama geldi
banner180

Hendek'te bulunan Sakarya 2. Organize sanayideki Kore firması Donghee'de eylem şoku yaşanıyor. Dün iki işçinin işten çıkartılmasına tepki gösteren fabrika çalışanları iş bıraktı ve fabrka dışında eyleme başladı.

Sakarya 2. Organizede bulunan ve Koreli otomotiv kuruluşu Hyundai' için parça üreten  yine Kore kökenli Donghee şirketinin fabrikasında çalışan  işçiler iki arkadaşlarının işten çıkartılmasını ve sendikal haklarının verilmesi için  iş bırakma ve protestoya başladı. Yaklaşık 100 kişilik işçi grubu giydikleri kırmızı tşörtlerle fabrika dışınd eyleme başladı. Fabrika yönetiminin keyfi olarak 2 arkadaşlarını işten çıkardığını söyleyen protestocu işçiler sendikal hakları verilene ve arkadaşları işe geri alınana kadar eyleme devam edeceklerini ifade ediyorlar..


Her hangi bir gerginliğin yaşanmadığı eylem ardından fabrikadan açıklamada çıkartılan işçilerin sendikal faliyet nedeniyle işten çıkartıldıkları iddiaları yalanlandı ve çıkartılan işçilerin yasal haklarının ödendiği gerekirse hukuki yollara başvuru yollarının da açık olduğu ifade edildi. Fabrika yönetimi görüşülen işçilerle de iş fesihlerinde yasal haklarından doğan tüm gerekliliklerin yerine getirileceğinin aktarıldığı vurgulandı.

Öte yandan eylemin Birleşik Metal İş Sendikası tarafından düzenlendiği ifade ediliyor..

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2015, 18:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Donghee Ofis Çalışanı
Donghee Ofis Çalışanı - 4 yıl Önce

Fabrikanın ilk açıldığı, üretime başlanan ilk günden itibaren tüm gelişmelere şahit biri olarak şunları söyleyebilirim;

Yönetim tarafından yapılan açıklama tamamen asilsizdir! Bu ilk işten çıkartma değildir! Daha öncede sadece sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle birçok emekçi işçi performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkarılmıştır. Çıkartılan işçilerin çoğu zaten en az 1 yıldır çalışmakta ve performansını çoktan ispat etmiş işçilerdir. Fabrika yönetiminin performans ölçme kriterleri dahi yokken nasıl olurda performans düşüklüğü bahane edilerek iş akdi feshi ile sonuclandigi oldukça düşündürücüdur! Açıklamayı yapan "yetkili" nin fabrika içerisinde ne kadar yetkisi vardır tartışılır! Kısım sorumluları, mühendisler ve departman sorumlulari dahi kendi haklarını hiçbir yönetici vasfı bulunmayan Koreli mudurlere karşı kendi haklarını savunmaktan aciz durumdayken işçilerin haklarini savunamamalari anlaşılır bir durumdur! Fakat ismi geçen sendikanın işçiyi emekçi yi temsil etmemesi için yapılan bu girişim acikca kafa kesme operasyonudur! Buna operasyonun arkasında bulunan Türk sorumlular ise kendilerini, koltuklarını sağlama alma pesindedirler ve böylesine talihsiz bir açıklama yapmışlardır! Bu gelişmeler neticesinde istifa etmesi gereken kişiler bir şekilde durumdan istifade etmektedirler! Fabrika işçilerinin bu onurlu duruşu karşısında saygı ile eğiliyor, başlattıkları bu haklı dava da kendilerine başarılar diliyorum!


Ben ezelden beri hur yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracak şaşarım!

mağdur
mağdur - 4 yıl Önce

çıkarılan işçinin abisiyim,kardeşime 1 hafta önce performansı yüksek diye vardiya amiri pozisyonuna aday gösterilmiş.şimdi ise performansı düşük diye işten çıkarılmış,basınada sendikal faaliyet diye bilgi veriliyor.bu nasıl adalet ..2 aydan beri yasal olmayan mesaili çalışma ve vardiya sistemi uygulanıyordu.şimdi onlar düşünsün mahkemeyi ve siparişleri..

tatanga
tatanga - 4 yıl Önce

ya ben bir vatandaş olarak soruyom bu kadar rekabetli bir ortamda esirmi aldılar bu fabrikaları ekmek verenin kötüsü olmaz ama sendikaların kötüsü olur bu arkadaşa üzülüyorum ama illaki kendindede biraz kabahat araması lazım diye düşünüyorum

Halen fabrikada çalışan olarK
Halen fabrikada çalışan olarK - 4 yıl Önce

Bunların hepsi geçecek davanın ilk başında cikarilanlardanim daha bi açıklama yapmamiza gerek yok sendika oraya girecek o kadar.Herkes herseyin farkında bizde çocuk değiliz

SIRADAKİ HABER